FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ægea Start Aldı

13 Eylül 2015 14:30
Ægea Start Aldı
Tweet It! Facebook

“Fiat Ægea, FCA üst yönetimi ve Koç Holding'in katıldığı "onay" töreninin ardından, Bursa Tofaş tesislerinde ön üretime başladı!..”

1968 yılında Fiat Grubu ve Koç Holding arasında başlayan eşit hisseli iş ortaklığını bir kez daha gururla taçlandıran Ægea proje isimli kompakt sedanın nihai üretim onayı, Bursa’da gerçekleşen Tofaş Yönetim Kurulu toplantası sonrası alındı. Tofaş’ın Yönetim Kurulu Toplantısı için Bursa’ya gelen Fiat Chrysler Automobiles CEO’su Sergio Marchionne,  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ile birlikte Fiat Ægea model ailesinin ilki olarak yollara çıkacak olan kompakt sedan otomobilin, Tofaş Fabrikası’nın test pistinde, son deneme sürüşünü gerçekleştirdi. Fiat’ın Dünya Klasında Üretim yapan Altın Seviye’deki fabrikalarından biri olan Tofaş’ı birlikte gezen ve Ar-Ge Merkezi’nde incelemelerde bulunan Sergio Marcihonne ile Mustafa V. Koç, Ægea projesinde görev alan Tofaş çalışanlarıyla da bir araya geldi. Sayın Mustafa V. Koç yapılan ziyaret ve test sürüşünden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Koç, ayrıca emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederken; gelinen noktanın da gurur verici olduğunu ifade etti. 

FCA CEO’su Sergio Marchionne de, Fiat Ægea projesinde çalışan tüm Tofaşlıları  tebrik ederken, “Çok iyi bir iş çıkardınız” dedi. Fiat’ın İtalya’daki FCA Tasarım Merkezi’nde tasarlanan, Tofaş Ar-Ge ile birlikte Türkiye’de geliştirilen ve Bursa’da üretilecek yeni kompakt sedan modelin dünya ön gösterimi, ilk olarak İstanbul Autoshow’da gerçekleştirilmişti. 

Fiat Chrysler Automobiles, Türkiye’de üretilecek bu yeni model ile EMEA Bölgesi’ndeki varlığını daha da arttırmayı amaçlıyor. Bununla birlikte FCA, Türkiye’deki kompakt sedan alanındaki rakipsiz liderliğini pekiştirmeyi amaçladığı, göz alıcı tasarım ve zengin donanıma sahip, iddialı kabin genişliği ve yük kapasitesi özellikleriyle de ön plana çıkan bu modele adeta başrolü veriyor. Toplantılarda ve ziyarette yer alan FCA COO’su Alfredo Altavilla ise “Kasım ayından itibaren önce Türkiye’de satışa sunulacak olan Ægea proje kodlu yeni Fiat kompakt sedanının ilk aşamada kademeli olarak EMEA Bölgesi’nde 40 ülkede de satışa sunulması hedefleniyordu. Bugün ise araç yola çıkmadan Avrupa’dan beklentilerin daha da arttığını görüyoruz. Mevcut gidişat yeni modelin etki alanını daha da genişleyeceğini gösteriyor” açıklamasını yaptı.

 Ægea projesinin ilk modeli, güçlü sedan ölçüleriyle, kaliteli proje altyapısıyla ve eşsiz İtalyan tarzı dokunuşlarıyla birlikte konfor, verimlilik ve teknolojinin muhteşem bir kombinasyonu olarak Türkiye’den doğacak. Fiat’ın yeni kompakt sedanı, Dünya Klasında Üretim değerlendirmelerine göre Altın Madalya kazanarak kanıtlandığı üzere, dünyanın en iyi endüstriyel otomotiv tesislerinden biri olan Bursa’daki Tofaş tesislerinde üretilecek. Kasım ayından itibaren öncelikle Türkiye’de satışına başlanacak olan kompakt sedan sonrasında ise kademeli olarak EMEA Bölgesi’ndeki diğer ülkelere açılacak.


Tofaş’ın Yönetim Kurulu Toplantısı için Bursa’ya gelen Fiat Chrysler Automobiles (FCA) CEO’su Sergio Marchionne ve Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Ægea proje isimli  kompakt sedan otomobili birlikte test etti ve nihai üretim onayını verdi. Fiat’ın Dünya Klasında Üretim’de Altın Seviye’ye ulaşan fabrikalarından biri olan Tofaş’ı birlikte gezen ve Ar-Ge Merkezi’nde incelemelerde bulunan Sergio Marcihonne ile Mustafa V. Koç, Fiat Ægea projesinde görev alan Tofaş çalışanlarıyla da bir araya geldi.  

Mustafa V. Koç yapılan ziyaret ve test sürüşünden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Koç, emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederken, gelinen noktanın da gurur verici olduğunu ifade etti. FCA CEO’su Sergio Marchionne de tüm Tofaş çalışanlarını tebrik etti ve “Yeni kompakt sedan Tofaş’ın ürün geliştirme ve üretim alanlarında sahip olduğu yüksek yeteneklerinin bir sonucudur” dedi.

Toplantılarda ve ziyarette Sergio Marchionne ve Mustafa V. Koç’a eşlik eden FCA COO’su Alfredo Altavilla ise “Kasım ayından itibaren Türkiye’den başlayarak kademeli olarak satışa sunulacak olan Ægea proje isimli  yeni Fiat kompakt sedanın ilk aşamada EMEA Bölgesi’nde 40 ülkede satışa sunulması hedefleniyordu. Bugün araç henüz yola çıkmadan Avrupa’da beklentilerin daha da arttığını görüyoruz. Mevcut gidişat gösteriyor ki, yeni modelin etki alanı daha da genişleyecek” açıklamasını yaptı.

Etiketler: Fiat Ægea Aegea 356 project proje AutoBest C-Segment alt orta value FCA Tofaş Tipo Egea

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..