FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Alpinist MINI’ler

07 Aralık 2013 23:27
Alpinist MINI’ler
Tweet It! Facebook

“Alplerin virajlı kaygan yollarına özel “All4" ve MINI Paceman John Cooper Works!..”

Küçük otomobil ustası MINI, dört çekerli sistemi All4’u küçük SUV varyasyonları Countryman ve Paceman’in tüm versiyonlarında kullanmaya başlıyor. 

All4 teknolojisi, aslında başka markaların dört çekerli tekniğe sahip modellerinin fiyat farkından çok daha ekonomik ulaşılabilen, kesinlikle çok önemli bir güvenlik donanımı!.. Özellikle de, kaygan zeminli virajlı yollar için…

MINI, tüm All4 sürüş niteliklerini sergilemek için Deutsche Alpenstrasse denilen Alplerin kuzeyinde Bavyera’dan Avusturya Tirol’üne doğru uzanan dağ yollarında araçlarını denetirken, bu dört çekerli model programının 5 kapılı Countryman ve 3 kapılı Paceman’de Cooper versiyonlarında bile sunulmaya başlandığını duyuruyordu.

Önce sadece çok güçlü modellerde yer alan All4’un şimdi 122 HP’lik 1.6 benzinlilerde bile sunuluyor olması, özellikle küçük SUV üreticisi “rakip” markaların keyfini kaçıracaktır.

6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik Cooper’lardaki bu yeni All4 seçenekleri, önden çekerli aynı aksesuar paketlerindekilerle Almanya’düa 1.700Euro fiyat farkıyla yollara çıktı. 100 km’de sadece 1 litrenin altında ekstra yakıt tüketimine sahip All4 MINI’ler arasında özellikle Paceman, gösterişli tasarımıyla bizce dört çekerli olmayı standart olarak hak eden en çekici MINI!..

Coupe formuna sahip Paceman, tasarımının yanında kabin içindeki çok iyi malzeme kalitesi ve şayırtıcı ergonomisiyle yollara çıktığı ilk günden bu yana bizleri şaşırtıyor. Arkaya doğru radikal şekilde alçalan tavanına rağmen, kabin içinde Countryman kadar geniş konfor sunan Paceman’in Sports Activity Coupe olarak anılması, gerçekten çok doğru… Hem bir dizayn objesine sahip oluyorsunuz, hem de BMW mühendisliğinin en iyi örneklerinden birini diğer MINI’lerin dar ölçülerinde değil, normal bir rahatlıkta yaşıyorsunuz…Aracın en uç köşelerine taşınmış iri tekerleri, (hatta normal MINI’lere bile benzemeyen) benzersiz bir tasarım, dinamik karakter, kullanım kolaylığı ve çok zengin donanım ile Paceman, şimdi All4 ile “tam” oluyor!..

Paceman’i ilk bakışta BMW 1 Serisi kadar büyük gibi algılasanız da, aslında 4.11 m’lik boyunun i3’e daha yakın olduğunu söylememiz gerek!.. İşte, tasarımın başarısı da, burada ortaya çıkıyor. Küçük ölçüler, geniş kabin içi ve daha büyük görünme!..

Tümüyle değişken supap yönetimine sahip 122 HP’lik Cooper, kolayca devirlenmese de, All4 seçeneğiyle sakin sürüşleri tercih edecekler için yeterli olacaktır. Virajlı yolların keyfinin asıl 60 beygir gücü ekstrası olan Cooper S All4 ile başlayacağını söylemeliyiz. 240 Nm’lik maksimum torklu Cooper S All4, normal Cooper’ın neredeyse yüzde 50 daha fazla torka sahip. 

Normal MINI’lerden 40 cm daha uzun olan Paceman’in özellikle 330 lt’lik bagaj hacmi ve arka koltuk diz mesafesinin beğenilmemesinin mümkün olmayacağını da belirtelim. 1.100 litreye kadar büyütülebilen yükleme hacminin, tatile yolculukları için fazlasıyla yeterli olabileceğini de söylemeliyiz. Arka koltuklarda sadece uzun boylular için baş mesafesinin “ancak” yeterli olması dışında arka koltuklara geçişin de pek kolay olmadığını hatırlatalım. Fakat, bu iki negatif dışında Paceman’in tüm özellikleri pozitif!.. Ancak, bu iki eksi değeri, Paceman’in potansiyel müşterilerinin “genç” ve genç yaşayanlar olduğunu düşünerek görmezden de gelebiliriz…

Bir küçük SUV-Coupe olan Paceman’in zirvesinde ise 218 beygir gücündeki John Cooper Works yer alıyor. JCW süslemeleri ve homurtulu motoruyla, Paceman “ruh”unu en güzel yaşatan JCW, tam bir eğlence makinası!..

Yüzüne savaş boyaları sürmüş gibi duran Paceman John Cooper Works, geniş eşikleri ve spoiler’leriyle daha “sıkı” suspansiyonuna işaret ediyor. 280 Nm’lik maksimum torka sahip 1.6 Turbo motorunun kısa bir süre de olsa 300 Nm’lik overboost özelliği de, bazen gerekli olabiliyor!..

İşte bu kombinasyon ile Paceman’in Alplerdeki dağ yollarındaki keyfi zirveye çıkıyor. All4 ile, zemin kayganlaşmaya başlasa da, korkusuzca hızlanabiliyor ve ardı ardına gelen virajlarla oynamaya başlıyorsunuz. Sürücüsünün emrindeki direksiyon, alçaltılmış suspansiyon, gazlanmak isteyen motor, hızla yükselen devir ibresi, 6 ileri manuel vitesle tam bir zevke dönüşüyor. Almanya otobanlarında 226 km/h maksimum hızı kaydetmek ve 0-100 km/h akselerasyonda 6.9 saniyeyi saymak…. 

İşte, şimdi “pace”man olduk!..

Sport tuşuna bastığınızda ise, daha da hızlı devirlenen motor, hafifçe sertleşen direksiyon ve değişen egzost akustiği… Değişen derken, gürleyen egzost!..

All4’un çevirme kuvvetini akslar arasında değişken dağıtmasıyla Paceman, kayak pistindeki slalom şampiyonu kadar kontrollü hız yapabiliyor. Kaygan noktalardan limitlerin üstünde geçerken ESP ışığı yanıp sönse de, dört teker çekiş sistemi yol tutuşu yeniden kazanıyor ve sürücüsünü strese sokmuyor…

Çok iyi bir tuning atölyesinden çıkmış gibi duran gösterişli yapısıyla tüm dikkatleri de üzerine çeken Paceman JCW All4, hız limiti olmayan Alman otobanlarında ve dağ yollarında tam bir adrenalin makinası… Üstelik All4 ile güvenli de!..

Gerçek JCW için pahalı diyenlere, Cooper alt yapısı üzerinde 18 inçlik tekerlekler, özel ön tampon, arkadaki reel difüzör, motor kaputundaki şeritler ve sert amortisörler ile John Cooper Works görünümlü Paceman’lerin de artık MINI tarafından sunulmaya başlandığını hatırlatalım. 

Fakat, Paceman JCW All4, bize göre MINI bile değil! Bambaşka bir sportif keyif otomobili!..

*18 Kasım 2013 AutoShow ve Aralık 2013 FAST&BOLD'da da yer almıştır.

Etiketler: MINI Paceman Countryman All4 JCW John Cooper Works Cooper Cooper S Turbo 4x4 BMW

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.