FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Amerikan Coupe'si

16 Ağustos 2013 06:35
Amerikan Coupe'si
Tweet It! Facebook

“GM, tasarım ustası olduğunu bir kez daha kanıtlıyor!.. Ciel'den sonra bir rüya Cadillac'ını daha ortaya çıkarıyor!.. Elmiraj, umarız, üretilebilir!.. Umarız, muhafazakar Almanlara, lüks segmentte "güzellik"in olabileceği bir kez daha gösterilebilir!..”

Yine Monterey'deki Peeble Beach Concours d'Elegance antika otomobil sergisinde Cadillac, bir müthiş konseptini göstermiş ve otomotiv dünyasına "geri döndü"ğünü duyurmuştu!.. İki yıl önceki o Ciel, droptop tavanlı ve 4 kapılı olmasının yanında dizayn detaylarıyla, günümüzün en yeni Cadillac'larına da ilham vermişti.


Şimdi ise, Elmiraj Coupe konsepti gösteriliyor!..
Cadillac'ın en son Art & Science dizayn DNA'sını taşıyan Elmiraj, gelecek nesil CTS Coupe için bir fikir olarak sergileniyor. 5.258 mm uzunluk, 1.930 mm genişlik ve 1.397 mm yüksekliğe sahip olan Elmiraj, iki kapılı CTS'e çok yakın ölçüleriyle, segmentini belirliyor.
Klasik GranTurismo formülü olan, uzun motor kaputu, kısa ön "overhang" yani tekerleklerin burna yakınlığı, arkaya doğru alçalan tavan ve kısa arka yapı formunda olabilecek en güzel şekli ve belki de geçmiş dev Cadillac Coupe'lerini andırması nedeniyle Elmiraj'ın hatlarına tek kelime ile bayıldık!..

Güçülü karakteristik çizgilerinin yanlarda uzayıp gitmesi, devasa 22 inçlik jantları, bu güzel Coupe'den gözlerimizi alamamızı sağlıyor. Modern Cadillac'ların "imza"sı dikey LED far elemanları ve dik arka stopları da, ancak bu kadar zarif ve yakışıklı durabilirmiş...

Bu arada Cadillac'ın yıllar sonra ilk çerçevesiz logosu da, Elmiraj üzerinde fark ediliyor!..
Cadillac'ın yeni "Vsport" model tanımlamasını da üstünde taşıyan Elmiraj'ın kaputunun altında yepyeni bir 4.5 litrelik TwinTurbo V8 yatıyor. Tahmini gücü 500 HP ve torku 678 Nm olan Elmiraj'ın 1.8 tonluk ağırlığını rahat rahat kaldırabileceğini de tahmin ediyoruz.
Kabin içinde de GT yani GranTurismo havasını bire bir yaşatan Elmiraj, önden arkaya doğru kesintisiz uzayan çok yüksek orta konsolu ve 4 kişilik özel oturma düzeniyle, sportiflik ve modernizmi birleştiriyor. Alttan aydınlatmalı titanyum kaplamalar ile karamel deri döşemenin tezat oluşturması ve elde 3 boyutlu dekoratif şekiller oluşturacak şekilde kesilmiş Brezilya gül ağacı ahşabı da, Elmiraj'ın Mercedes'lerin üstünde Rolls-Royce'ların seviyesinde görünmesini sağlıyor. Arka koltuklara geçişi kolaylaştırmak için ön koltukların 25 cm öne kayması ve arka koltukların da 10 cm öne gelmesi, yolcu oturunca da eski yerine geri dönmesi, aklımıza 60'ların ve 70'lerin konfor Amerikan'larını getiriyor!.. Hatta, arka koltuk sırtlarının daha da yatırılabilmesini de, 40 yıl öncesi Cadillac'lardan hatırlıyoruz!.. Fakat, tüm bunları, Cadillac'ın birilerini kopyalaması değil, 67 model Eldorado gibi kendi geçmişinden efsaneleri yeniden yorumlaması olarak kabul etmeliyiz!..

Etiketler: GranTurismo gran turismo GT Elmiraj Cadillac Coupe concept konsept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..