FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Amerikan Coupe'si

16 Ağustos 2013 06:35
Amerikan Coupe'si
Tweet It! Facebook

“GM, tasarım ustası olduğunu bir kez daha kanıtlıyor!.. Ciel'den sonra bir rüya Cadillac'ını daha ortaya çıkarıyor!.. Elmiraj, umarız, üretilebilir!.. Umarız, muhafazakar Almanlara, lüks segmentte "güzellik"in olabileceği bir kez daha gösterilebilir!..”

Yine Monterey'deki Peeble Beach Concours d'Elegance antika otomobil sergisinde Cadillac, bir müthiş konseptini göstermiş ve otomotiv dünyasına "geri döndü"ğünü duyurmuştu!.. İki yıl önceki o Ciel, droptop tavanlı ve 4 kapılı olmasının yanında dizayn detaylarıyla, günümüzün en yeni Cadillac'larına da ilham vermişti.


Şimdi ise, Elmiraj Coupe konsepti gösteriliyor!..
Cadillac'ın en son Art & Science dizayn DNA'sını taşıyan Elmiraj, gelecek nesil CTS Coupe için bir fikir olarak sergileniyor. 5.258 mm uzunluk, 1.930 mm genişlik ve 1.397 mm yüksekliğe sahip olan Elmiraj, iki kapılı CTS'e çok yakın ölçüleriyle, segmentini belirliyor.
Klasik GranTurismo formülü olan, uzun motor kaputu, kısa ön "overhang" yani tekerleklerin burna yakınlığı, arkaya doğru alçalan tavan ve kısa arka yapı formunda olabilecek en güzel şekli ve belki de geçmiş dev Cadillac Coupe'lerini andırması nedeniyle Elmiraj'ın hatlarına tek kelime ile bayıldık!..

Güçülü karakteristik çizgilerinin yanlarda uzayıp gitmesi, devasa 22 inçlik jantları, bu güzel Coupe'den gözlerimizi alamamızı sağlıyor. Modern Cadillac'ların "imza"sı dikey LED far elemanları ve dik arka stopları da, ancak bu kadar zarif ve yakışıklı durabilirmiş...

Bu arada Cadillac'ın yıllar sonra ilk çerçevesiz logosu da, Elmiraj üzerinde fark ediliyor!..
Cadillac'ın yeni "Vsport" model tanımlamasını da üstünde taşıyan Elmiraj'ın kaputunun altında yepyeni bir 4.5 litrelik TwinTurbo V8 yatıyor. Tahmini gücü 500 HP ve torku 678 Nm olan Elmiraj'ın 1.8 tonluk ağırlığını rahat rahat kaldırabileceğini de tahmin ediyoruz.
Kabin içinde de GT yani GranTurismo havasını bire bir yaşatan Elmiraj, önden arkaya doğru kesintisiz uzayan çok yüksek orta konsolu ve 4 kişilik özel oturma düzeniyle, sportiflik ve modernizmi birleştiriyor. Alttan aydınlatmalı titanyum kaplamalar ile karamel deri döşemenin tezat oluşturması ve elde 3 boyutlu dekoratif şekiller oluşturacak şekilde kesilmiş Brezilya gül ağacı ahşabı da, Elmiraj'ın Mercedes'lerin üstünde Rolls-Royce'ların seviyesinde görünmesini sağlıyor. Arka koltuklara geçişi kolaylaştırmak için ön koltukların 25 cm öne kayması ve arka koltukların da 10 cm öne gelmesi, yolcu oturunca da eski yerine geri dönmesi, aklımıza 60'ların ve 70'lerin konfor Amerikan'larını getiriyor!.. Hatta, arka koltuk sırtlarının daha da yatırılabilmesini de, 40 yıl öncesi Cadillac'lardan hatırlıyoruz!.. Fakat, tüm bunları, Cadillac'ın birilerini kopyalaması değil, 67 model Eldorado gibi kendi geçmişinden efsaneleri yeniden yorumlaması olarak kabul etmeliyiz!..

Etiketler: GranTurismo gran turismo GT Elmiraj Cadillac Coupe concept konsept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..