FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

AutoBest 2014 Hyundai i10

13 Aralık 2013 06:21
AutoBest 2014 Hyundai i10
Tweet It! Facebook

“AutoBest 2008 Fiat Linea, AutoBest 2009 Renault Symbol ve şimdi de AutoBest 2014 Hyundai i10! "Best Buy" mantığında uluslararası AutoBest ünvanına ulaşan üçüncü “yerli” otomobilimiz!..”

Türkiye’nin en yeni “yerli” otomobili, benim de aralarında bulunduğum 15 ülkenin uzman otomobil gazetecisinin oluşturduğu jürinin testleri ve oylamalarının ardından AutoBest 2014 ünvanına layık görüldü. 854 puanla birinci olan Hyundai i10′un sadece dört puan gerisinde ise 850 puan toplayan Peugeot 2008 yer aldı.  Peugeot’nun 2008 modeli ile sunduğu farklı yaşam kavramı ile popüler otomobil trendi “downsizing”e en iyi modern örnek olan i10, tüm ayrıntılarıyla farklı olsalar da, aslında AutoBest’in 13 kriterinde birbirlerine denktiler… Bambaşka endüstriyel ve pazarlama segmentlerdeki bu iki otomobil arasındaki seçim, bu yıl biz AutoBest üyelerini fazlasıyla uğraştırırken, diğer finalistlerin başarısı da, ayrıca takdiri hak ediyordu. 

Finalist beş otomobil arasında Nissan Note, tüm değerlendirmelerin ardından 726 puanla üçüncü sıraya, 694 puanla Chevrolet Trax dördüncü sıraya ve 476 puanla Mitsubishi Space Star ise beşinci sıraya yerleştiler… Son beş otomobilden önce AutoBest finalistliği için Toyota Corolla ve Renault Captur gibi 20’den fazla çok “güçlü” ve yeni model seçeneğinin de incelenmiş olduğunu hatırlatarak, ilk beşe kalan tüm markaların haklı bir gurur yaşayabileceklerini söylememiz gerekiyor.

Türkiye Otomotiv Endüstirisini AutoBest 2014 ünvanıyla onurlandıran Hyundai i10, tüm Hyundai mühendis ve tasarımcıları, ayrıca Türkiye’deki Hyundai Assan fabrikasında i10′u üstün bir işçilik kalitesiyle üreten tüm çalışanlar, bu muhteşem zaferi sonuna kadar hak ediyorlar!..  Hatta, bugünden itibaren, 2014′ün satın alınmayı en çok hak eden otomobilini ürettiklerini de söyleyebilirler!.. 

Bu yıl 12. kez gerçekleştirilen AutoBest oylamasında “Made In Turkey” damgalı bir otomobilin 3. kez zirveye çıkabilmesi, Avrupa, Doğu Avrupa ve Rusya ile dünyanın dört bir yanından gelen otomobil üretimleri arasındaki üstünlüğümüzü de bir kez daha kanıtlamış oldu. Türkiye’deki otomobil fabrikalarının her yıl, “en kaliteli üretim” ödüllerini almaları, “yerli” modellerimizin AutoBest şampiyonluklarıyla paralel ilerliyor!..

Taraf olmadan oylamada bulunmama rağmen, yine bir “yerli” otomobilin bu önemli ünvana kavuşması, tüm sektör emekçileri gibi beni de fazlasıyla memnun edecekti!.. Fakat, küçük ölçülerine rağmen Hyundai i10’un tüm iyi nitelikleriyle büyük ölçülü rakiplerini sollayabilmiş olmasına aslında fazla da şaşırmamak gerek!.. Çünkü bunun, “yola yeni çıkan” yerli i10’umuzun, son ödülü olmadığına da inandık!.. Kullanıldıkça, değeri Batı Avrupa’da da anlaşıldıkça, AutoBest’in yanına diğer Yılın Otomobili ödülleri de gelecektir!.. Ve, kazanan yine Türkiye Otomotiv Endüstrisi olacaktır!..

 

Etiketler: AutoBest 2014 bust buy Hyundai i10 Turkish Assan Made In Turkey Avrupa emerging markets eco ekonomik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..