FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

AutoBest 2014 Hyundai i10

13 Aralık 2013 06:21
AutoBest 2014 Hyundai i10
Tweet It! Facebook

“AutoBest 2008 Fiat Linea, AutoBest 2009 Renault Symbol ve şimdi de AutoBest 2014 Hyundai i10! "Best Buy" mantığında uluslararası AutoBest ünvanına ulaşan üçüncü “yerli” otomobilimiz!..”

Türkiye’nin en yeni “yerli” otomobili, benim de aralarında bulunduğum 15 ülkenin uzman otomobil gazetecisinin oluşturduğu jürinin testleri ve oylamalarının ardından AutoBest 2014 ünvanına layık görüldü. 854 puanla birinci olan Hyundai i10′un sadece dört puan gerisinde ise 850 puan toplayan Peugeot 2008 yer aldı.  Peugeot’nun 2008 modeli ile sunduğu farklı yaşam kavramı ile popüler otomobil trendi “downsizing”e en iyi modern örnek olan i10, tüm ayrıntılarıyla farklı olsalar da, aslında AutoBest’in 13 kriterinde birbirlerine denktiler… Bambaşka endüstriyel ve pazarlama segmentlerdeki bu iki otomobil arasındaki seçim, bu yıl biz AutoBest üyelerini fazlasıyla uğraştırırken, diğer finalistlerin başarısı da, ayrıca takdiri hak ediyordu. 

Finalist beş otomobil arasında Nissan Note, tüm değerlendirmelerin ardından 726 puanla üçüncü sıraya, 694 puanla Chevrolet Trax dördüncü sıraya ve 476 puanla Mitsubishi Space Star ise beşinci sıraya yerleştiler… Son beş otomobilden önce AutoBest finalistliği için Toyota Corolla ve Renault Captur gibi 20’den fazla çok “güçlü” ve yeni model seçeneğinin de incelenmiş olduğunu hatırlatarak, ilk beşe kalan tüm markaların haklı bir gurur yaşayabileceklerini söylememiz gerekiyor.

Türkiye Otomotiv Endüstirisini AutoBest 2014 ünvanıyla onurlandıran Hyundai i10, tüm Hyundai mühendis ve tasarımcıları, ayrıca Türkiye’deki Hyundai Assan fabrikasında i10′u üstün bir işçilik kalitesiyle üreten tüm çalışanlar, bu muhteşem zaferi sonuna kadar hak ediyorlar!..  Hatta, bugünden itibaren, 2014′ün satın alınmayı en çok hak eden otomobilini ürettiklerini de söyleyebilirler!.. 

Bu yıl 12. kez gerçekleştirilen AutoBest oylamasında “Made In Turkey” damgalı bir otomobilin 3. kez zirveye çıkabilmesi, Avrupa, Doğu Avrupa ve Rusya ile dünyanın dört bir yanından gelen otomobil üretimleri arasındaki üstünlüğümüzü de bir kez daha kanıtlamış oldu. Türkiye’deki otomobil fabrikalarının her yıl, “en kaliteli üretim” ödüllerini almaları, “yerli” modellerimizin AutoBest şampiyonluklarıyla paralel ilerliyor!..

Taraf olmadan oylamada bulunmama rağmen, yine bir “yerli” otomobilin bu önemli ünvana kavuşması, tüm sektör emekçileri gibi beni de fazlasıyla memnun edecekti!.. Fakat, küçük ölçülerine rağmen Hyundai i10’un tüm iyi nitelikleriyle büyük ölçülü rakiplerini sollayabilmiş olmasına aslında fazla da şaşırmamak gerek!.. Çünkü bunun, “yola yeni çıkan” yerli i10’umuzun, son ödülü olmadığına da inandık!.. Kullanıldıkça, değeri Batı Avrupa’da da anlaşıldıkça, AutoBest’in yanına diğer Yılın Otomobili ödülleri de gelecektir!.. Ve, kazanan yine Türkiye Otomotiv Endüstrisi olacaktır!..

 

Etiketler: AutoBest 2014 bust buy Hyundai i10 Turkish Assan Made In Turkey Avrupa emerging markets eco ekonomik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..