FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW 8 Serisi de yeniden geliyor

24 Mayıs 2013 22:02
BMW 8 Serisi de yeniden geliyor
Tweet It! Facebook

“BMW'nin yeni 7'leri için ilk işaret, 21. Yüzyılın 8-Serisi fikri olarak gösteriliyor... Gran Lusso V12 Coupé konseptini bir başyapıt yapabilmek için Pininfarina'dan "yardım" alınmış!..”

BMW ve Pininfarina bir araya gelirse, bir otomotiv şaheseri ortaya çıkmaz mı?.. 

Gran Lusso Coupé, her ne kadar 24 yıl öncesinin E31 BMW 8 Serisi'ni hatırlatsa da, aslında Mercedes-Benz yeni S-Klasse'nin karşısına belirlenen tarihten çok önce çıkmak zorunda kalan yeni 7-Serisi hakkında fikir veriyor!..

BMW Grubu'nun sponsorluğunda düzenlenen Como gölü kıyısındaki Villa d'Este'te her yıl düzenlenen Concorso d'Eleganza antika otomobil buluşmasında sergilenmek üzere hazırlanmış olan bu büyük Coupe konsepti, aynı zamanda Pininfarina ile BMW'nin modern zamanlardaki ilk buluşmasını temsil ediyor.

Geçtiğimiz yıl aynı ortamda Z4 Zagato Coupe sahne aldıktan sonra tüm dünyadan toplanan müthiş ilgi, bu yıl da Bayerische Motoren Werke'nin sert stiline yumuşak İtalyan dokunuşunun yeniden nasıl olabileceğini merak ettiriyordu… O sebeple Pininfarina'ya verilen iş tanımında "en büyük keyif" yazıyordu…

1989 ve 1999 yılları arasında üretilmiş V12 motorlu 8'lerin 21. Yüzyıl versiyonunun neye benzeyeceği, büyük bir soru işaretiydi…

BMW Pininfarina Gran Lusso V12 Coupé, aslında Bentley Continental GT'lere rakip olabilecek, 6 Coupe'lerden daha büyük bir "lüks" olarak hazırlanmış… Geleceğin 7-Serisi'nin iki kapılı formuna işaret eden konsept, gerçekten çok şık!..

Bir "High-End Coupe" olarak yeni nesil 8-Serisi'nin bu konsept şekliyle, geleceğin sadece elektrikli otomobillerden oluşmayacağı, gelecekte tutku dolu geleneksel süper modellere de "yer" olduğu vurgulanıyor!..

7-Serisi için bu Coupe fikri, şimdilik, 760Li'deki 544 HP'lik 6.0 lt Turbo motor ve arkadan itiş geometrisini taşıyor. 

Kabin içinde ise, güncel 7 ve 5 serilerinin konsol tasarımından büyük bir fark görülmezken, Pininfarina'nın çok özel şıklığı ilk bakışta beğeniliyor...
Bu arada BMW Gran Lusso konseptinde kullanılan ahşabı Pininfarina, Legno Riva isimli şirketten 1920'lerde Yeni Zelanda'daki bataklıklarda bulunan 48.000 yaşındaki antik Kauri ağaçlarından elde ettiği söyleniyor...

Etiketler: BMW Pininfarina V12 Gran Lusso luxury Coupe lux lüks Como Villa d'Este Concorso d'Eleganza antique design tasarım German Deutsch Italian

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..