FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW F82 M4

15 Ağustos 2013 20:13
BMW F82 M4
Tweet It! Facebook

“Ve F82 kod ismiyle bilinecek olan BMW 4-Serisi'nin M şekli, yani kısaca M4, 435i M Performance'tan çok öte!.. Eski M3 Coupe ile yeni 4-serisi'nin en güzel ayrınıtlarını alan M4 Coupe, bu "son" konsept şekliyle bile kısaca "müthiş" olmuş!..”

Ne yazık ki, 4 nesildir "hastası olduğum"uz M3 Coupe'nin yerini alacak M4'ü halen tam olarak göremiyoruz!.. Bu gösterilen de, sonbaharda gösterilecek gerçek M4'ün konsepti... Fakat, artık üretime en yakın hale getirilmiş, "son" konsepti!.. 
Fakat, yine de 20 inçlik 5 çift kollu iki tonlu 343M jantlar ve M karbon seramik frenler ile sıralı 6 silindirli 3.0 litrelik TwinTurbo motorla 450 HP ve 550 Nm'ye sahip olacak gerçek M4 için iyi bir fikir sahibi olabiliyoruz... Sınırlı kaymalı diferansiyel ve 7 ileri çift debriyajlı şanzıman da, M4'ün sahip olacağı teknik hakkında bildiklerimizden...
ABD'nin en güzel batı köşesi Monterey'de her yıl düzenlenen Pebble Beach Concours d'Elegance antika otomobil buluşmasını, "Concept M4 Coupe" lansmanı için seçmiş olan BMW, "gerçek" M4'e  en yakın şekilde yeni "orta boy" performans numunesini sergiliyor!..
M4 Coupe ve Cabriolet'den biraz daha farklı bir tasarıma sahip olacak olan 4 kapılı yeni (F80) M3'ü ise, Detroit NAIAS otomobil fuarına saklıyor!..

LED farlarının yanında ilk göze çarpan farklılıklar ise, BMW'nin yeni Air Curtain ve Air Breather sistemlerinin birer fonksiyon parçası olan çok iri ön hava ağızları ve yan hava çıkışları... Power Dome denilen, motor kaputu üstündeki yükseltinin, eski M3'e göre daha küçük olması ise, çok ilginç!.. 4'lü arka egzost çıkışları ve difüzörün eskisiyle aynı olmasına ise, çok şaşırdık!.. Fakat, karbon fiberden yapılmış olmasını ise, yine de, "yeni" olarak kabul edebiliyoruz... Ventile ön "fender" ve entegre bagaj kapağı ucu spoiler çıkıntısı ise, umarız, gerçek M4'te de karşımıza çıkar!..
Sürücü tarafından arkaya doğru uzanan "M" renklerindeki gömme şeritle süslü karbon fiberden yapılmış tavanı, bu konsept için özel olarak hazırlanmış "Aurum Dust" gövde renginin üzerinde oldukça şık duruyor.

Çevik, dinamik ve süper performans için olabilecek her ayrıntısında karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik "CFRP" (carbon fiber reinforced plastics) formülünü kullanacak olan M4, BMW M mühendislerinin güce, hassas kontrole ve olabilecek en iyi yol tutuşa yönelik zirve çalışması olacak!.. Yani hem yarış pisti üzerinde, hem de normal yol asfaltında, olabilecek en büyük sürüş tecrübesi için!..
 

BMW Concept M4 Coupe, BMW"nin "M" felsefesinin ideal formu olarak gösteriliyor!.. 

Etiketler: BMW F82 M4 4 4-Serie 4-Serisi performans performance M GmbH Coupe M Coupe konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..