FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW F82 M4

15 Ağustos 2013 20:13
BMW F82 M4
Tweet It! Facebook

“Ve F82 kod ismiyle bilinecek olan BMW 4-Serisi'nin M şekli, yani kısaca M4, 435i M Performance'tan çok öte!.. Eski M3 Coupe ile yeni 4-serisi'nin en güzel ayrınıtlarını alan M4 Coupe, bu "son" konsept şekliyle bile kısaca "müthiş" olmuş!..”

Ne yazık ki, 4 nesildir "hastası olduğum"uz M3 Coupe'nin yerini alacak M4'ü halen tam olarak göremiyoruz!.. Bu gösterilen de, sonbaharda gösterilecek gerçek M4'ün konsepti... Fakat, artık üretime en yakın hale getirilmiş, "son" konsepti!.. 
Fakat, yine de 20 inçlik 5 çift kollu iki tonlu 343M jantlar ve M karbon seramik frenler ile sıralı 6 silindirli 3.0 litrelik TwinTurbo motorla 450 HP ve 550 Nm'ye sahip olacak gerçek M4 için iyi bir fikir sahibi olabiliyoruz... Sınırlı kaymalı diferansiyel ve 7 ileri çift debriyajlı şanzıman da, M4'ün sahip olacağı teknik hakkında bildiklerimizden...
ABD'nin en güzel batı köşesi Monterey'de her yıl düzenlenen Pebble Beach Concours d'Elegance antika otomobil buluşmasını, "Concept M4 Coupe" lansmanı için seçmiş olan BMW, "gerçek" M4'e  en yakın şekilde yeni "orta boy" performans numunesini sergiliyor!..
M4 Coupe ve Cabriolet'den biraz daha farklı bir tasarıma sahip olacak olan 4 kapılı yeni (F80) M3'ü ise, Detroit NAIAS otomobil fuarına saklıyor!..

LED farlarının yanında ilk göze çarpan farklılıklar ise, BMW'nin yeni Air Curtain ve Air Breather sistemlerinin birer fonksiyon parçası olan çok iri ön hava ağızları ve yan hava çıkışları... Power Dome denilen, motor kaputu üstündeki yükseltinin, eski M3'e göre daha küçük olması ise, çok ilginç!.. 4'lü arka egzost çıkışları ve difüzörün eskisiyle aynı olmasına ise, çok şaşırdık!.. Fakat, karbon fiberden yapılmış olmasını ise, yine de, "yeni" olarak kabul edebiliyoruz... Ventile ön "fender" ve entegre bagaj kapağı ucu spoiler çıkıntısı ise, umarız, gerçek M4'te de karşımıza çıkar!..
Sürücü tarafından arkaya doğru uzanan "M" renklerindeki gömme şeritle süslü karbon fiberden yapılmış tavanı, bu konsept için özel olarak hazırlanmış "Aurum Dust" gövde renginin üzerinde oldukça şık duruyor.

Çevik, dinamik ve süper performans için olabilecek her ayrıntısında karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik "CFRP" (carbon fiber reinforced plastics) formülünü kullanacak olan M4, BMW M mühendislerinin güce, hassas kontrole ve olabilecek en iyi yol tutuşa yönelik zirve çalışması olacak!.. Yani hem yarış pisti üzerinde, hem de normal yol asfaltında, olabilecek en büyük sürüş tecrübesi için!..
 

BMW Concept M4 Coupe, BMW"nin "M" felsefesinin ideal formu olarak gösteriliyor!.. 

Etiketler: BMW F82 M4 4 4-Serie 4-Serisi performans performance M GmbH Coupe M Coupe konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..