FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW'nin turfanda Z4'ü

10 Mayıs 2013 00:41
BMW'nin turfanda Z4'ü
Tweet It! Facebook

“BMW, yeniden "tazelediği" Z4 ile 2013 yaz sezonunu erkenden açtı… Z4'lerin "rüzgarlı zirvesi" sDrive35is, 3.0 lt V6 çift turbo motoruyla tam 340 HP!!!”

Uzun burun, kısa arka ve BMW mühendisliğinde bir "üstsüz"!..
BMW Z4, klasik roadster görünümünün altında en modern otomobil tekniği saklıyor.
Fakat, bildiğimiz ve alıştığımız BMW'nin benzersiz roadster karakteri, bu "tazeleme" içinde hiç değişmemiş.
Oysa, 25 yıl önceki Z1'in başdöndüren "yeni" duruşu, Z3 ve sonra Z4'te bizleri sarhoş etmeyi başaramamıştı…
Şimdi de, "yeni Z4" denildiğinde, özellikle alt yapısında büyük değişiklikler bekledik…
Ancak, farlar ve arka stoplar dışında "yeni" bir Z4 ile kaşılaşamadık… 

Z4'ün prensipte değiştiği tek nokta 156 HP'lik yeni baz motoru…
Yeni Valencia Orange metalik boya da, Z4'ün "yeni"likleri arasında…
Siyah ve gümüşi renkli sert tavan da yenilenen opsiyon listesine konulmuş…

BMW, "bu klasik üstü açık iki kişilik konsept üzerinde yepyeni bir keyif" olarak "yeni" Z4'ü sunuyor.
Keşke, Z3'teki gibi kumaş tavan seçeneği yeniden ortaya çıkarılsaydı… 

Fakat, "taze" Z4'teki en ciddi yeniliğin, artık 40 km/h hıza kadar hareket halindeyken bile 19 saniyede kapanan tavanının olması olduğunu söylemeliyiz. 

Kapalıyken, sanki bir prototip klasmanı pist yarış aracı gibi duran Z4, kabin içi de gölgede kalınca, tam bir adrenalin makinesi içinde olduğunuzu hissettiriyor!..

Büyük bir değişiklik yapmak yerine ayrıntılarında önemli "düzeltmeler" yapılmış olan "taze" Z4, örneğin Design Pure Traction isminde yeni bir kabi içi paketiyle sunuluyor. Kapı içlerindeki Alcantara döşeme, koltuklardaki ralli şeritleri, konsoldaki pütürlü metal plakalar, oldukça farklı bir ambiyans… BMW nihayet parlak aluminyum veya plastik ya da ahşap ve karbon fiber gibi kaplamalara bir seçenek ortaya çıkarmış… Bu pütürlü metal kaplamalar, gerçekten iyi bir fikir!..

Z4'ün 18i olarak isimlendirilen yeni giriş versiyonundaki TwinPower Turbo teknolojili 2.0 litrelik 4 silindirli motoru, 184 HP'lik 20i şekline göre Almanya'da -3.000 Euro'luk çok daha ekonomik bir fiyat etiketine sahip oluyor. 156 beygir gücü ve 240 Nm'lik maksimum tork, bu 1.5 tonluk "üstsüz" için aslında fazlasıyla yeterli bir performans sunacaktır!.. 6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatik şanzımanıyla 7.9 saniyelik 0-100 km/h akselerasyon ve 221 km/h'lik maksimum hız, Sizi rahat rahat gezmeye götürecektir!..

Diğer yanda ise, yine bir 2.0 litrelik 4 silindirli 245 HP'lik 28i ve 3.0 litrelik 6 silindirli 306 HP'lik 35i de, Z4'ün seçenekleri arasında tutulmaya devam ediyor…

Taze kuşkonmazların artık olgunlaştığı Bavyera baharında sürüş eğlencesi için test sürüşlerine çıkarılan "taze" Z4, sDrive35is "zirve" seçeneği idi… Normal Z4'lere göre 6 mm daha alçak olan bu en üst seviye sDrive35is, elektronik kontrollü amortisörlerle adaptif suspansiyon sistemiyle de donatılmış… 6 silindirli 3.0 litrelik çift turbo bu gerçek BMW "üstsüz"ü tam 340 beygir gücüyle, tavanı açık araç sürme keyfinin aslında nasıl bir heyecan ve zevk olduğunu bizlere yaşattı… M'leri hatırlatan müthiş motor sesi, yerinde durmayan sürekli ileri atılmak isteyen, BMW'ye yakışan gerçek Z4, bu 18 inç jantlı sDrive35is idi!.. Sport modunda, egzostun bir ralli otomobili gibi "patlayarak" gürlemesi ise, bizlere çok gereksizce, sürekli tam gaz ve sonra aniden gazdan "kalkma" yapmamıza neden oluyordu… 7 ileri çift kavramalı şanzımanına rağmen saçma şekilde yakıt harcıyorduk, fakat o güzel egzost melodisiyle eğleniyorduk… Hele ki, virajlı Bavyera köy yollarında ani hızlanma ve ani yavaşlama ile dinamizmi denerken… Motor sesi ve ardından "tekleme"lerin egzostu doldurması… İşte, eğlence!..

Artık, yaz gelebilir!..

Bu Z4 sDrive35is izlenimi, AutoShow dergisinin 6 Mayıs 2013 tarihli baskısında da yer almıştır...

Etiketler: BMW Z4 is sDrive rodster hard top CC üstsüz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..