FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Bohr'suz Bosch

04 Temmuz 2013 16:15
Bohr'suz Bosch
Tweet It! Facebook

“Otomobilleri artık sürücüsüz gitmeye doğru geliştiren Robert Bosch'un otomotiv patronu Bernd Bohr, BOSCH'un CEO'luğuna adayken, emekli olmaya karar verdi.”

Alman otobanlarınının meraklısıyız!.. Alman mühendisliğinin hayranıyız!.. Alman otomobillerinin de hastasayız!.. 

Peki, Almanları bu kadar güvenilir olmalarının sırrı nedir?.. Bosch desek?!.. Evet, 2012 yılında 4 binden fazla patent alan, 4.8 Milyar Euro Ar-Ge bütçesi harcayan, otomobil markalarının can damarı en önemli parçalarını üreten, dünyanın en büyük otomotiv tedarikçisi Bosch, sadece Almanların değil, dünyanın en iyi otomobillerinin en yeni teknolojilerinin üreticisi…

Otomobillerin kendi başına park edebilmeleri, iBooster rejeneratif fren sistemleri, hibrid ESP sistemleri, ACC Stop&Go ESP 9 Premium sistemi, Stereo Video yaya koruma sistemi, elektronik debriyaj sistemi, sıkıştırılmış doğal gaz teknolojisi, elektrikli direksiyon sistemleri, selenoid dizel enjektörleri, hidrolik hibrid sistemler, 3D araç kamera sistemleri ve eMobility gibi ilklerle bizlerin şaşırtıldığı Bosch'un otomotiv sektörüne hediye edeceği en yeni teknolojilerinin anlatıldığı 61. Uluslararası Basın toplantısı geçtiğimiz hafta Bosch Ar-Ge merkezi Boxberg'te düzenlendi… Bizleri gelecekte hareket ettirecek güç aktarma organları, sıfır kaza yolunda araç iletişimi ve otonom araçlar, verimliliği ve güvenliği arttırmak için ağa bağlı araç sistemleri olarak üç farklı başlıkta en yeni ürünlerini gösteren Bosch, akıllı çözümleriyle geleceğin araçlarının, artık yollara çıktığını duyuruyordu.

Motorsiktletlerde bile akıllı ABS sistemleri döneminin başlatan Bosch'un asıl önemli başarısı ise aktif güvenlik ve sürücü destek sistemleri!.. Yola çıkan bir yayaya çarpmadan durabilen, ya da aracı yayanın etrafından "sıyıran" sistemler, artık kaza istatistiklerinin gerçekten azalmasını sağlayabilecek!..

Bosch'un dünya çapındaki yüzlerce tesisi arasında, Türkiye'deki fabrikalarının ise ayrı bir önemi var. Çünkü, enjeksiyon gibi çok hassas bir işçilik isteyen bir endüstriyel konu için, Bosch, Türkiye'ye güvenmiş. 

Son 10 yıldır Bosch Otomotiv Tedarik'in başındaki isim olan Bernd Bohr da, Türkiye'de önce sadece dizel enjektörlerle sınırlı olan üretime benzin enjeksiyon sistemlerini de kazandırmıştı. Tüm dünyadaki tesisleri maksimum karlılığa taşımış olan Bernd Bosch, 2011 yılında bile otomobil üreticilerine 40 Milyar USD'lik tedarik gerçekleşmesini sağlarken, Bosch'un CEO'luğu için de tek aday olarak gösteriliyordu. Fakat, henüz 56 yaşında olmasına rağmen, Avrupa'daki krize rağmen küresel karlılığı sürekli arttırabildiği aşırı yoğun geçen iş temposunun ardından bu hafta itibariyle aktif görevlerine veda ediyor. Aslında Bosch'un yeni CEO'su eski Ar-Ge patronu Volkmar Denner ile de rekabet etmek istemiyor… Gelecekte, Bosch'un yönetim kurulunda danışmanlık koltuğunda oturmaya devam etse bile, Bernd Bohr'un karizmasını ve iş bilgisini hepimiz arayacağız…

Önümüzdeki 10 yıl içinde şehir içinde otomobillerin kendi başlarına gideceğini müjdeleyerek görevini bırakan Bernd Bohr, Bosch mühendisliğinin ve kalitesinin rakipsiz olarak devam edeceğinin de altını çiziyordu!..

Son 10 yılın Bohr'lu Bosch'unun neler yaptığını hayranlıkla izledik! Bakalım, gelecek 10 yılda Bohr'suz Bosch neler yapacak?..

Bu yazım 24 Haziran 2013 tarihinde AutoShow AutomotiveInsider sayfasında da yayınlanmıştır...

Etiketler: Bosch Bohr teknik teknoloji tehnology future gelecek Zukunft auto car vehicle voiture

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..