FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Bohr'suz Bosch

04 Temmuz 2013 16:15
Bohr'suz Bosch
Tweet It! Facebook

“Otomobilleri artık sürücüsüz gitmeye doğru geliştiren Robert Bosch'un otomotiv patronu Bernd Bohr, BOSCH'un CEO'luğuna adayken, emekli olmaya karar verdi.”

Alman otobanlarınının meraklısıyız!.. Alman mühendisliğinin hayranıyız!.. Alman otomobillerinin de hastasayız!.. 

Peki, Almanları bu kadar güvenilir olmalarının sırrı nedir?.. Bosch desek?!.. Evet, 2012 yılında 4 binden fazla patent alan, 4.8 Milyar Euro Ar-Ge bütçesi harcayan, otomobil markalarının can damarı en önemli parçalarını üreten, dünyanın en büyük otomotiv tedarikçisi Bosch, sadece Almanların değil, dünyanın en iyi otomobillerinin en yeni teknolojilerinin üreticisi…

Otomobillerin kendi başına park edebilmeleri, iBooster rejeneratif fren sistemleri, hibrid ESP sistemleri, ACC Stop&Go ESP 9 Premium sistemi, Stereo Video yaya koruma sistemi, elektronik debriyaj sistemi, sıkıştırılmış doğal gaz teknolojisi, elektrikli direksiyon sistemleri, selenoid dizel enjektörleri, hidrolik hibrid sistemler, 3D araç kamera sistemleri ve eMobility gibi ilklerle bizlerin şaşırtıldığı Bosch'un otomotiv sektörüne hediye edeceği en yeni teknolojilerinin anlatıldığı 61. Uluslararası Basın toplantısı geçtiğimiz hafta Bosch Ar-Ge merkezi Boxberg'te düzenlendi… Bizleri gelecekte hareket ettirecek güç aktarma organları, sıfır kaza yolunda araç iletişimi ve otonom araçlar, verimliliği ve güvenliği arttırmak için ağa bağlı araç sistemleri olarak üç farklı başlıkta en yeni ürünlerini gösteren Bosch, akıllı çözümleriyle geleceğin araçlarının, artık yollara çıktığını duyuruyordu.

Motorsiktletlerde bile akıllı ABS sistemleri döneminin başlatan Bosch'un asıl önemli başarısı ise aktif güvenlik ve sürücü destek sistemleri!.. Yola çıkan bir yayaya çarpmadan durabilen, ya da aracı yayanın etrafından "sıyıran" sistemler, artık kaza istatistiklerinin gerçekten azalmasını sağlayabilecek!..

Bosch'un dünya çapındaki yüzlerce tesisi arasında, Türkiye'deki fabrikalarının ise ayrı bir önemi var. Çünkü, enjeksiyon gibi çok hassas bir işçilik isteyen bir endüstriyel konu için, Bosch, Türkiye'ye güvenmiş. 

Son 10 yıldır Bosch Otomotiv Tedarik'in başındaki isim olan Bernd Bohr da, Türkiye'de önce sadece dizel enjektörlerle sınırlı olan üretime benzin enjeksiyon sistemlerini de kazandırmıştı. Tüm dünyadaki tesisleri maksimum karlılığa taşımış olan Bernd Bosch, 2011 yılında bile otomobil üreticilerine 40 Milyar USD'lik tedarik gerçekleşmesini sağlarken, Bosch'un CEO'luğu için de tek aday olarak gösteriliyordu. Fakat, henüz 56 yaşında olmasına rağmen, Avrupa'daki krize rağmen küresel karlılığı sürekli arttırabildiği aşırı yoğun geçen iş temposunun ardından bu hafta itibariyle aktif görevlerine veda ediyor. Aslında Bosch'un yeni CEO'su eski Ar-Ge patronu Volkmar Denner ile de rekabet etmek istemiyor… Gelecekte, Bosch'un yönetim kurulunda danışmanlık koltuğunda oturmaya devam etse bile, Bernd Bohr'un karizmasını ve iş bilgisini hepimiz arayacağız…

Önümüzdeki 10 yıl içinde şehir içinde otomobillerin kendi başlarına gideceğini müjdeleyerek görevini bırakan Bernd Bohr, Bosch mühendisliğinin ve kalitesinin rakipsiz olarak devam edeceğinin de altını çiziyordu!..

Son 10 yılın Bohr'lu Bosch'unun neler yaptığını hayranlıkla izledik! Bakalım, gelecek 10 yılda Bohr'suz Bosch neler yapacak?..

Bu yazım 24 Haziran 2013 tarihinde AutoShow AutomotiveInsider sayfasında da yayınlanmıştır...

Etiketler: Bosch Bohr teknik teknoloji tehnology future gelecek Zukunft auto car vehicle voiture

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..