FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Brezilya Kupası

08 Temmuz 2014 02:05
Brezilya Kupası
Tweet It! Facebook

“FIFA Dünya Kupası’nı uzaktan izledik, fakat Brezilya otomobil pazarına lakından bakalım… Bu arada, Brezilyalıların otomobilleri nasıl sevdiğine en güzel örneğin Ayrton Senna olduğunu hatırlayalım...”

Gelişmekte Olan Pazarlar listesinde birinci sırada yer alan Brezilya, otomobil pazarında tüm üreticilerinin “en iyi yatırım ülkeleri” listesinde de birinci sırada!..

Neden mi?..

Cevaplar, aslında çok basit… Bizdeki “at avrat silah” muhabetti, nasıl “otomobil kadın futbol”a dönüştüyse, aynı muhabbet, onlarda da var!.. Sadece barlarda cafelerde değil bir doktora gittiğinizde bile, otomotivci olduğunuzu söylediğinizde, 10 dakika sağlığınız konuşuluyor, 50 dakika ise otomobil sohbeti yapılıyor…

Otomobilleri, futbol ve güzel kadınlar kadar seven bir millet… Yani bize hiç yabancı değil!..

Hatta, ünlü Brezilya “Carnival”inin “Car”ı bile otomobili hatırlatmıyor mu?..

90’lardan itibaren ithalat genişleyince Brezilya’daki motorlu araç parkı, 83 milyon adete çıkmış… Bundaki en büyük iki etken, Orta Sınıf Brezilyalıların gelir seviyelerinin son yıllarda yükselmeye başlamış olması ve ilk kez otomobil alacaklara bankaların düşük faizli otomobil kredilerini kolayca kullandırtmaları…

Böylece dünyanın en büyük dördüncü otomobil pazarı pozisyonuna ulaşan Brezilya, üretimde de tüm endüstrilerinin dörtte birini otomotive ayırmayı başarmış durumda. 

Bu arada yerli üretimin korunması için, ithalata sınır koyan Brezilya hükümeti, her fırsatta, ülkesinde araç satmak isteyen markaların orada üretim yapmaları gerektiğini, vurguluyor. 

Yeni modelleri kullanmayı çok seven Brezilyalıların, hızla inip çıkan döviz kurları yüzünden değişen fiyatlar ve “labirent” gibi karışık vergi sistemine rağmen yeni otomobil satın alma çabaları, Çinlilerin bile pazara ekonomik değil en pahalı modellerle girmelerine neden olmuş… Elbette, “güvensiz” Çinli gibi gözükmemek isteyen “sarı benizli” markalardan Chery bile, Brezilyalıların gönlünü almak için Sao Paolo yakınlarında 400 Milyon USD’lik bir üretim tesisi kurdu. Ki, Brezilya’nın ekonomik istikrarsızlığının bizdekinden farklı olmadığını belirtmeliyiz… Buna rağmen, Nissan’dan BMW’ye neredeyse her markanın yeni ve daha büyük Brezilya yatırımları söz konusu… Japonlardan Güney Korelilere, Hintli Tata, Mahindra ve Maruti’den pahalı Almanlara ve ekonomik İtalyanlara, herkes bu dev pazarda kendine bir yer edinmiş durumda… Fakat, kuzeyinden güneyine dokuz saat süren uçak yolculuğu kadar geniş topraklarda bayi teşkılatlarını en iyi yapılandıran, pastadaki büyük dilimleri kapıyor… Ancak, Brezilyalıların “kanına girebilen” onların sambasına ayak uydurabilenler de, sürpriz adetlere ulaşıp, pazarın zenginliği içinde coşabiliyor!..

Aynen, Dünya Kupası’nda gördüğümüz gibi; bazen küçük ülkelerin önemsiz gibi duran takımlarının, en güçlü ülkelerin takımların kabusu olabilmeleri, gibi…
 

Etiketler: Brezilya Brazil Brasil Fifa seksi FIFA samba futbol Hyundai sponsor otomobil araba pazar market BRIC BRIKT World Cup Tata Mahindra Chery Kia investment yatırım gol Fiat VW Senna

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..