FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Brezilya Kupası

08 Temmuz 2014 02:05
Brezilya Kupası
Tweet It! Facebook

“FIFA Dünya Kupası’nı uzaktan izledik, fakat Brezilya otomobil pazarına lakından bakalım… Bu arada, Brezilyalıların otomobilleri nasıl sevdiğine en güzel örneğin Ayrton Senna olduğunu hatırlayalım...”

Gelişmekte Olan Pazarlar listesinde birinci sırada yer alan Brezilya, otomobil pazarında tüm üreticilerinin “en iyi yatırım ülkeleri” listesinde de birinci sırada!..

Neden mi?..

Cevaplar, aslında çok basit… Bizdeki “at avrat silah” muhabetti, nasıl “otomobil kadın futbol”a dönüştüyse, aynı muhabbet, onlarda da var!.. Sadece barlarda cafelerde değil bir doktora gittiğinizde bile, otomotivci olduğunuzu söylediğinizde, 10 dakika sağlığınız konuşuluyor, 50 dakika ise otomobil sohbeti yapılıyor…

Otomobilleri, futbol ve güzel kadınlar kadar seven bir millet… Yani bize hiç yabancı değil!..

Hatta, ünlü Brezilya “Carnival”inin “Car”ı bile otomobili hatırlatmıyor mu?..

90’lardan itibaren ithalat genişleyince Brezilya’daki motorlu araç parkı, 83 milyon adete çıkmış… Bundaki en büyük iki etken, Orta Sınıf Brezilyalıların gelir seviyelerinin son yıllarda yükselmeye başlamış olması ve ilk kez otomobil alacaklara bankaların düşük faizli otomobil kredilerini kolayca kullandırtmaları…

Böylece dünyanın en büyük dördüncü otomobil pazarı pozisyonuna ulaşan Brezilya, üretimde de tüm endüstrilerinin dörtte birini otomotive ayırmayı başarmış durumda. 

Bu arada yerli üretimin korunması için, ithalata sınır koyan Brezilya hükümeti, her fırsatta, ülkesinde araç satmak isteyen markaların orada üretim yapmaları gerektiğini, vurguluyor. 

Yeni modelleri kullanmayı çok seven Brezilyalıların, hızla inip çıkan döviz kurları yüzünden değişen fiyatlar ve “labirent” gibi karışık vergi sistemine rağmen yeni otomobil satın alma çabaları, Çinlilerin bile pazara ekonomik değil en pahalı modellerle girmelerine neden olmuş… Elbette, “güvensiz” Çinli gibi gözükmemek isteyen “sarı benizli” markalardan Chery bile, Brezilyalıların gönlünü almak için Sao Paolo yakınlarında 400 Milyon USD’lik bir üretim tesisi kurdu. Ki, Brezilya’nın ekonomik istikrarsızlığının bizdekinden farklı olmadığını belirtmeliyiz… Buna rağmen, Nissan’dan BMW’ye neredeyse her markanın yeni ve daha büyük Brezilya yatırımları söz konusu… Japonlardan Güney Korelilere, Hintli Tata, Mahindra ve Maruti’den pahalı Almanlara ve ekonomik İtalyanlara, herkes bu dev pazarda kendine bir yer edinmiş durumda… Fakat, kuzeyinden güneyine dokuz saat süren uçak yolculuğu kadar geniş topraklarda bayi teşkılatlarını en iyi yapılandıran, pastadaki büyük dilimleri kapıyor… Ancak, Brezilyalıların “kanına girebilen” onların sambasına ayak uydurabilenler de, sürpriz adetlere ulaşıp, pazarın zenginliği içinde coşabiliyor!..

Aynen, Dünya Kupası’nda gördüğümüz gibi; bazen küçük ülkelerin önemsiz gibi duran takımlarının, en güçlü ülkelerin takımların kabusu olabilmeleri, gibi…
 

Etiketler: Brezilya Brazil Brasil Fifa seksi FIFA samba futbol Hyundai sponsor otomobil araba pazar market BRIC BRIKT World Cup Tata Mahindra Chery Kia investment yatırım gol Fiat VW Senna

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..