FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Citroen Numero 9

03 Şubat 2013 18:14
Citroen Numero 9
Tweet It! Facebook

“Citroen tasarım başlığında hep çok öndeydi... Günümüzde ise, DS serisi, rakiplerini solluyor!.. Numero 9 konsepti de, belki geleceğin DS9'u olarak, bunu kanıtlıyor.”

Asırlık marka Citroen, tüm tarihi boyunca hep çok farklı tasarımlar ile karşımıza çıktı… Fransızların son zamanlarda en çok konuşulan dizaynı ise, Numero 9 denilen bir konsept olmuştu…

Çin gibi lükse düşkün ülkeler ile ana üs Fransa'da da yolların en büyük Fransızı olma iddiasıyla hazırlanan bu Citroen için öngörülen gerçek isimin, DS9 olacağı tahmin ediliyor!..

İngiliz sportif lüks limuzin geleneği bir Shooting Brake gibi duran Numero 9, çok uzun kaputunun altında ise çok da büyük olmayan. fakat, 225 beygir gücünde bir 1.6 THP benzinli motor saklıyor… 275 Nm maksimum torklu bu motor, aslında geleceğin DS9'unun hibrid sisteminin bir parçası olarak öncelikle ön tekerleklere tahrik veriyor. Arkada ise bir lithium-ion batarya ile beslenen arka tekerleri çeviren 70 beygir gücünde bir elektrikli motor daha var.

İlk 50 km'yi tümüyle elektrikli olarak çevreye sıfır gram zararlı gaz salarak geçebilen Numero 9 konseptinde içten yanmalı motor batarya boşalmaya başlarken çalışmaya başlıyor. 100 km'ye de tümüyle elektrikli olarak 5.4 sanide tırmanabilen Numero 9, 244 km/h'lik maksimum hıza ise öndeki gerçek motoruyla ulaşabiliyor… Bu kombinasyonda ekonomik kullanım sağlanırsa, yakıt tüketimi 100 km'de 11.7 litreye kadar düşen büyük Citroen'in karbondioksid emisyon değeri ise 1 km'de 39 gram olarak açıklanıyor…

Citroen'in DS serisinin günümüze kadar nasıl geliştiğini ise, sanıyoruz, en iyi şekilde bu video anlatıyor!..

Etiketler: Citroen design dizayn DS DS9 lüks lux hybrid hibrid konsept concept Çin french Fransa Fransız

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..