FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Citroen Numero 9

03 Şubat 2013 18:14
Citroen Numero 9
Tweet It! Facebook

“Citroen tasarım başlığında hep çok öndeydi... Günümüzde ise, DS serisi, rakiplerini solluyor!.. Numero 9 konsepti de, belki geleceğin DS9'u olarak, bunu kanıtlıyor.”

Asırlık marka Citroen, tüm tarihi boyunca hep çok farklı tasarımlar ile karşımıza çıktı… Fransızların son zamanlarda en çok konuşulan dizaynı ise, Numero 9 denilen bir konsept olmuştu…

Çin gibi lükse düşkün ülkeler ile ana üs Fransa'da da yolların en büyük Fransızı olma iddiasıyla hazırlanan bu Citroen için öngörülen gerçek isimin, DS9 olacağı tahmin ediliyor!..

İngiliz sportif lüks limuzin geleneği bir Shooting Brake gibi duran Numero 9, çok uzun kaputunun altında ise çok da büyük olmayan. fakat, 225 beygir gücünde bir 1.6 THP benzinli motor saklıyor… 275 Nm maksimum torklu bu motor, aslında geleceğin DS9'unun hibrid sisteminin bir parçası olarak öncelikle ön tekerleklere tahrik veriyor. Arkada ise bir lithium-ion batarya ile beslenen arka tekerleri çeviren 70 beygir gücünde bir elektrikli motor daha var.

İlk 50 km'yi tümüyle elektrikli olarak çevreye sıfır gram zararlı gaz salarak geçebilen Numero 9 konseptinde içten yanmalı motor batarya boşalmaya başlarken çalışmaya başlıyor. 100 km'ye de tümüyle elektrikli olarak 5.4 sanide tırmanabilen Numero 9, 244 km/h'lik maksimum hıza ise öndeki gerçek motoruyla ulaşabiliyor… Bu kombinasyonda ekonomik kullanım sağlanırsa, yakıt tüketimi 100 km'de 11.7 litreye kadar düşen büyük Citroen'in karbondioksid emisyon değeri ise 1 km'de 39 gram olarak açıklanıyor…

Citroen'in DS serisinin günümüze kadar nasıl geliştiğini ise, sanıyoruz, en iyi şekilde bu video anlatıyor!..

Etiketler: Citroen design dizayn DS DS9 lüks lux hybrid hibrid konsept concept Çin french Fransa Fransız

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..