FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Devasa Lüks Speed

16 Eylül 2014 18:40
Devasa Lüks Speed
Tweet It! Facebook

“Mulsanne Speed, seçkin, sakin, rahatlatıcı, fakat yola her an bağlı!.. Ve istendiği anda da acımasız bir dinamik performansa hazır!..”

Aslında tüm lüks konforu içinde en büyük sportifliği göstermekle “görevli” Bentley’in dev sedanı Mulsanne, artık nihayet daha sportif!.. “Dünyanın en hızlı ultra-lüks sürüş deneyimi” düşüncesiyle tasarlanmış olan Mulsanne Speed, öncelikle ağırbaşlılığını bir derece ortadan kaldırarak daha canlı Spectre, Candy Red, Camel ve Marlin olarak dört yeni renk sunuyor.

Radyatör ızgarasına koyu renkli bir boyama da yapılan Mulsanne Speed’te, alt tampon ağızları ve yan kanat açıklıkları da aynı şekilde koyu tonlu renklendirilmiş. 21 inçlik devasa jantların da aynı koyu tonla işlenmiş olmasına rağmen, bize göre, ne karbon rengi ne de boyalı şekli değil, krom parlaklığı Speed’ler için çok daha uygun gibi!..

Kabin için de benzer bir “sportif” dokunuş uygulanmış olan Mulsanne, yeni döşeme ve kaplamalarındaki renkler, elmas hatlı dikişleriyle koltuk ve kapılardaki aşırı pahalı deri kullanımı, özel yontma aluminyum pedallar ve içe doğru girintileri olan tavan kaplamasıyla da, fazlasıyla özel duruyor.

6.75 litrelik dev V8 motorun modifiye edilmesiyle “Speed” yapılmış olan Mulsanne, artık 537 HP ve 1.100 Nm torkuyla 0-100 km/h akselerasyonunu 2.685 kg’lık ağırlığına rağmen 4.9 saniyede gerçekleştiriyor!.. Maksimum hızın 305 km/h olduğunu da unutmadan söyleyelim!..

Bu arada düşük hızlardaki seyir esnasında silindir deaktivasyon yazılımıyla V4 olarak çalışan motorundan çıkan 342 gr/km CO2’in, bu motorun modifiyesiz şeklindeki 393 gr/km salımdan bile daha düşük olması çok ilginç!.. Diğer Mulsanne’lardaki yüzde 13’e kadar olan daha az tüketimle 100 km’de 14.6 litrelik ortalama da, böyle bir “otorite” için ekonomik sayılır!.. Böylece 80 km daha uzatılabilen menziliyle benzin istasyonlarına biraz daha uğrayacaksınız! :-)

Acaba bunda motorun çok daha hızlı tepki vermesini sağlayan revize edilmiş “S” modu olan 8 ileri otomatik şanzımanın etkisi var mı, şimdilik bilemiyoruz, fakat Mulsanne Speed, sanki tüm özellikleriyle optimumu sergiliyor!..

Daha fazla sürücüye odaklı Sport sürüş modu için Bentley, gövde kontrolünün geliştirilmesi için tüm havalı suspansiyonun artık daha sıkı yapıldığını ve direksiyon dinamiklerinin daha yüksek hisli ve keskin olması için yeniden ayarlandığını açıklıyor!..

Dr. Wolfgang Schreiber’in VW Grubu’nda daha yetkili bir pozisyona geçmesiyle yeniden Bentley Başkanı ve CEO’su olan Wolfgang Dürheimer ise, yeni Mulsanne Speed için “Bentley’i tarif eden model” diyor. “Lüks performans sürüşün lideri” olarak da Mulsanne Speed’i methediyor!.. 

Dürheimer, “Seçkin, sakin, rahatlatıcı, fakat yola her an bağlı ve istendiği anda da acımasız bir dinamik performansa hazır!” şeklinde konuşarak da ultra-lüks rakiplere gözdağı veriyor.

Bu kış yollara çıkacak olan Bentley Mulsanne Speed’in AB ülkelerindeki satış fiyatı 315.000 Euro’dan başlayacak olması ise, rakipleri için başka bir “tehdit”!..

Etiketler: Bentley V8 V4 Mulsanne Speed Mulsanne Speed VW Dürheimer Schreiber ultra-lux ultra lüks F-Segmenti lüks performans dinamik limuzin Spectre Candy Red Camel Marlin Paris

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..