FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Doğru Yatırım

20 Temmuz 2013 15:19
Doğru Yatırım
Tweet It! Facebook

“Doğru bir markaya yapılan yatırım, çok kısa sürede karlılığa dönüyor!.. Tata'nın Jaguar ve Land Rover'a yaptığı yatırım, artık herkesi memnun eden müthiş bir karlılığa dönmüş durumda!..”

Tüm küresel markaların 2013 yılı ilk çeyrek başarılarının ardından şimdi de ilk 6 ay başarıları, resmen açıklanmaya başladı. Toyota'dan VW Grubu'na, GM'den Ford'a herkes, Avrupa'daki finans krizinin yavaş yavaş geçmeye başladığından mutlu!.. En azından küçük artı değerler, herkesin ümitlenmesini sağlıyor.

Fakat, bazıları ise, başka markalara yaptıkları yatırımların dönüşünü erkenden almaya başladılar!..

31 Mart 2013 tarihi itibariyle Jaguar Land Rover'ın tüm dünyadaki satışları yüzde 19 oranında artmış bulunuyordu. İngiliz spor ve arazi araçlarına yatırım yapmış olan Tata Motors, 2013 ilk üç ayda 116.340 adete ulaşan İngiliz birimlerinden çok memnun idi. Çünkü, Jaguar Land Rover'ın ilk üç aydaki cirosu 5.9 Milyar Euro'yu aştı ve net karlılık da 442 Milyon Euro'ya ulaşmıştı. Şimdi ise, yılın yarısı biterken, tüm bu rakamlar, tam olarak ikiye katlanıyor!..

İlk çeyrekte Jaguar gibi bir niş markanın 21.163 adet, Land Rover gibi biraz pahalı bir markanın 95.177 araç satmış olması, gerçekten büyük bir başarı olarak değerlendirildi… Üstelik, yeni modelleri arasında bu her iki İngiliz'in halen "kompakt" ya da ekonomik versiyonları bulunmazken!.. Şu anda ise bu rakamların toplamı çeyrek milyona yaklaşıyor!..

Modellerindeki yoğun aluminyum kullanımı sebebiyle; otomotiv aluminyumu konusunda büyük bir üretici olan Suudi Arabistan'da yeni bir fabrika kurma kararında son noktaya gelen Jaguar Land Rover, maliyetleri düşürürken üretim hızlarını arttıracak ve buradan en iddialı oldukları pazarlara da daha kolay ulaşacaklar… Diğer yanda da JLR'ın yeni motor fabrikası da, çok yakında üretime başlayacak... 4 silindirli motorların üretileceği bu tesisin, hem Jaguar hem de Land Rover markalarının yeni modellerde kompakt boyutlarda da ilerleyeceğinin bir işareti!.. Yani, Jaguar ve Land Rover, volüm üretime hazırlanıyor ve satışlarını günümüz rakamlarının üstüne yüzde 30 oranında çıkarmayı planlıyor, diyebiliyoruz!..

2013 yılında özelikle XF, Freelander ve Evoque modellerinde yüzde 50'leri aşan büyük bir talep gören Jaguar Land Rover, Tata'nın Hindistan'da düşen satışları ve az da olsa daralan karlılığı karşısında biraz olsun teselli oluyor.

Hem Jaguar'ın F-TYPE'ından gelecek yıl gösterilecek yeni Orta Sınıf sedanına hem de Land Rover'ın yeni Defender ve yeni Discovery gibi gelecek modelleriyle, tüm bu pazar başarılarının önümüzdeki yıllarda katlanarak gelişeceği tahmin ediliyor.

Özellikle de 2013'ün ilk 6 ayının sonuçlarının açıklandığı Temmuz ayında, bu yükselen satışların ve karlılığın ilk çeyreğin de üstüne yüzde 100 gibi bir oranda çıktığı görülüyor!.. Yani JLR, şu anda dünyanın satış hacmine göre en çok para kazanan şirketlerinden biri olmayı sürdüyor!..

Tata, Jaguar ve Land Rover markalarını alarak, gerçekten çok akıllı bir iş yapmış olduğunu, artık herkese kabul ettiriyor. 

Geely'nin Volvo otomobillerine yaptığı yatırım gibi!..

Bu değerlendirmenin güncellenmemiş hali, 3 Haziran 2013 tarihli AutoShow'da yer almıştır.

Etiketler: JLR Jaguar Land Rover Tata global küresel kar mücadele investment yatırım arazi spor british english ingiliz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..

Lamborghini Rekor Kırdı

Ne bir hibrid, ne de Turbo!.. Safkan atmosferik bir V10 motorlu Lamborghini Huracán Performante, Porsche 918'i geçerek Nürburgring Nordschleife pist rekorunu kırdı!.. 6:52.01 !!!

Range Rover Velar

Land Rover, yeni modellerde hız kesmiyor! Şimdi de lüks serisine Evoque ve Range Rover Sport arasına Velar modelini getiriyor!..

Bayburt Of Geçidi

#EgeaDunyaTuru fotoğrafçısı Savaş Yılmaz, 41 bin kilometrelik Devr-i Alem macerasına başlamadan hemen önce, bir Ford Ranger ile, sadece Türkiye'nin değil dünyanın en zorlu dağ geçitlerinden biriyle mücadele etmişti...

Türkiye'de Yılın Otomobili

Otomotiv Gazetecileri Derneği OGD tarafından ilki düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili TYO yarışmasının 2016 Birincisi, tüm zorlu rakiplerini geride bırakmayı başaran Skoda Superb olmuştu!..

Daha Yeni Clio

En büyük üretimi OYAK-Renault fabrikasında gerçekleşen Renault Clio, 4. neslinin en önemli makyajıyla yenilendi!.. Yepyeni full-LED Pure Vision farlarıyla 20 yıldır üretilen 13 Milyon Clio arasında, belki de en güzeli!..