FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Doğru Yatırım

20 Temmuz 2013 15:19
Doğru Yatırım
Tweet It! Facebook

“Doğru bir markaya yapılan yatırım, çok kısa sürede karlılığa dönüyor!.. Tata'nın Jaguar ve Land Rover'a yaptığı yatırım, artık herkesi memnun eden müthiş bir karlılığa dönmüş durumda!..”

Tüm küresel markaların 2013 yılı ilk çeyrek başarılarının ardından şimdi de ilk 6 ay başarıları, resmen açıklanmaya başladı. Toyota'dan VW Grubu'na, GM'den Ford'a herkes, Avrupa'daki finans krizinin yavaş yavaş geçmeye başladığından mutlu!.. En azından küçük artı değerler, herkesin ümitlenmesini sağlıyor.

Fakat, bazıları ise, başka markalara yaptıkları yatırımların dönüşünü erkenden almaya başladılar!..

31 Mart 2013 tarihi itibariyle Jaguar Land Rover'ın tüm dünyadaki satışları yüzde 19 oranında artmış bulunuyordu. İngiliz spor ve arazi araçlarına yatırım yapmış olan Tata Motors, 2013 ilk üç ayda 116.340 adete ulaşan İngiliz birimlerinden çok memnun idi. Çünkü, Jaguar Land Rover'ın ilk üç aydaki cirosu 5.9 Milyar Euro'yu aştı ve net karlılık da 442 Milyon Euro'ya ulaşmıştı. Şimdi ise, yılın yarısı biterken, tüm bu rakamlar, tam olarak ikiye katlanıyor!..

İlk çeyrekte Jaguar gibi bir niş markanın 21.163 adet, Land Rover gibi biraz pahalı bir markanın 95.177 araç satmış olması, gerçekten büyük bir başarı olarak değerlendirildi… Üstelik, yeni modelleri arasında bu her iki İngiliz'in halen "kompakt" ya da ekonomik versiyonları bulunmazken!.. Şu anda ise bu rakamların toplamı çeyrek milyona yaklaşıyor!..

Modellerindeki yoğun aluminyum kullanımı sebebiyle; otomotiv aluminyumu konusunda büyük bir üretici olan Suudi Arabistan'da yeni bir fabrika kurma kararında son noktaya gelen Jaguar Land Rover, maliyetleri düşürürken üretim hızlarını arttıracak ve buradan en iddialı oldukları pazarlara da daha kolay ulaşacaklar… Diğer yanda da JLR'ın yeni motor fabrikası da, çok yakında üretime başlayacak... 4 silindirli motorların üretileceği bu tesisin, hem Jaguar hem de Land Rover markalarının yeni modellerde kompakt boyutlarda da ilerleyeceğinin bir işareti!.. Yani, Jaguar ve Land Rover, volüm üretime hazırlanıyor ve satışlarını günümüz rakamlarının üstüne yüzde 30 oranında çıkarmayı planlıyor, diyebiliyoruz!..

2013 yılında özelikle XF, Freelander ve Evoque modellerinde yüzde 50'leri aşan büyük bir talep gören Jaguar Land Rover, Tata'nın Hindistan'da düşen satışları ve az da olsa daralan karlılığı karşısında biraz olsun teselli oluyor.

Hem Jaguar'ın F-TYPE'ından gelecek yıl gösterilecek yeni Orta Sınıf sedanına hem de Land Rover'ın yeni Defender ve yeni Discovery gibi gelecek modelleriyle, tüm bu pazar başarılarının önümüzdeki yıllarda katlanarak gelişeceği tahmin ediliyor.

Özellikle de 2013'ün ilk 6 ayının sonuçlarının açıklandığı Temmuz ayında, bu yükselen satışların ve karlılığın ilk çeyreğin de üstüne yüzde 100 gibi bir oranda çıktığı görülüyor!.. Yani JLR, şu anda dünyanın satış hacmine göre en çok para kazanan şirketlerinden biri olmayı sürdüyor!..

Tata, Jaguar ve Land Rover markalarını alarak, gerçekten çok akıllı bir iş yapmış olduğunu, artık herkese kabul ettiriyor. 

Geely'nin Volvo otomobillerine yaptığı yatırım gibi!..

Bu değerlendirmenin güncellenmemiş hali, 3 Haziran 2013 tarihli AutoShow'da yer almıştır.

Etiketler: JLR Jaguar Land Rover Tata global küresel kar mücadele investment yatırım arazi spor british english ingiliz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..