FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

En Mantıklı Tercih

07 Aralık 2013 15:28
En Mantıklı Tercih
Tweet It! Facebook

“Trax, Space Star, Note, i10 ve 2008, AutoBest 2014 adayları… Acaba, hangisi "Best Buy" seçenek?..”

Tam 12 yıldır 15 ülkenin otomobil gazetecilerinden oluşan AutoBest organizasyonu, Avrupa’nın Doğusu’ndaki gelişmekte olan pazarlara en uygun yeni modelleri tüketiciye tavsiye ediyor. Best Buy otomobil mantığında, satın alınabilecek en iyi otomobilleri araştıran AutoBest, elemelerine önce başlangıç fiyatı (Türkiye’de ÖTV hariç) 17.000 Euro’nun altında olan yollara yeni çıkan otomobillerle başlıyor.

Çok sayıdaki yeni modelin arasından ön oylama ile 5 finaliste ulaşılıyor. Ve, bunların hepsi Sırbistan’daki NAVAK test merkezinde ayrıntılı incelemeye alınıyor.

Fiyat, servis ağı, yedek parça bulunurluğu ve kullanışlılık, AutoBest seçim kriteryasının en önemli başlıkları. Tasarım ve teknolojik oyuncaklar da puanlanıyor, ancak yakıt tüketimi ve gelişmekte olan ülkelerin insanlarının büyük önem verdiği bagaj hacmi çok daha yüksek puan paylaşımıyla değerlendiriliyor.

Oldukça kompleks 13 farklı puan kategorisinde, her ülkenin jüri üyesinin kullandığı oylar, sonuçlarla birlikte herkese gösterilirken, puanlamanın şeffaflığı vurgulanıyor ve keyfi oylamanın önüne geçiliyor.

Halka tavsiye edilebilecek en iyi otomobili keşfetme felsefesiyle, Batı Avrupa’nın daralan pazarının yanında hızla büyüyen Rusya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 300 Milyon kişiden fazla insanın yaşadığı Doğu Avrupa pazarlarını kapsayan AutoBest bölgesindeki bu seçim, otomobil markalarının artık en çok önem verdikleri otomotiv ödüllerinden biri oldu. Ayrıca yılın en iyi otomotiv şirketi ve otomotiv yöneticilerinin de ödüllendirildiği AutoBest organizasyonunda, bu yılın adayları, aslında her segmentin en “iyi” ve ekonomik olanları olarak elendiler.

Örneğin yükselen trend küçük SUV klasmanındaki en ilgi çekici seçenek Chevrolet Trax, önden çekerli olmasına rağmen bir küçük CrossOver olarak çok büyük dikkat çeken Peugeot 2008, bir küçük minivan gibi yollara çıkan fakat şimdi B-segmentinin hatchback’lerine kafa tutan Nissan Note, küçük otomobil grubunun en ekonomiklerinden biri olan Mitsubishi Space Star ve Avrupa’da tasarımı ve Ar-Ge yapılarak baştan aşağı yenilenen ve Türkiye’de çok büyük bir yatırımla üretimine başlanan A-segmentinin standartlarını değiştiren Hyundai i10, bu yıl AutoBest 2014 ünvanı için “son beş”e kalan “bambaşka” fikirlerle geliştirilmiş yeni modeller!..

Aralık ayında açıklanacak AutoBest 2014 kazananı için, değerlendirmeler hızla devam ederken, bu yıl bu kadar farklı segmentlerden 5 ayrı modelin finale kalmış olması, otomotiv sektörü tarafında bile büyük merak konusu oldu.

Geçmiş yıllarda kazanacak otomobil kendini biraz da olsa belli ederken, bu yıl, bu kadar büyük farklılıklar, sonucun çok büyük bir sürpriz olacağına işaret ediyor ve hem sektör tarafında hem de biz gazeteciler tarafında heyecanı yükseltiyor.

*Auto Show 18 Kasım 2013 AutomotiveInsider yazısıdır!..

Etiketler: Hyundai i10 Peugeot 2008 Mitsubishi Space Star Mirage Chevrolet Trax Nissan Note AutoBest 2014 best buy mantık tercih halk otomobil gelişen pazar ekonomik mantıklı kolay pratik sorunsuz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...