FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

En Mantıklı Tercih

07 Aralık 2013 15:28
En Mantıklı Tercih
Tweet It! Facebook

“Trax, Space Star, Note, i10 ve 2008, AutoBest 2014 adayları… Acaba, hangisi "Best Buy" seçenek?..”

Tam 12 yıldır 15 ülkenin otomobil gazetecilerinden oluşan AutoBest organizasyonu, Avrupa’nın Doğusu’ndaki gelişmekte olan pazarlara en uygun yeni modelleri tüketiciye tavsiye ediyor. Best Buy otomobil mantığında, satın alınabilecek en iyi otomobilleri araştıran AutoBest, elemelerine önce başlangıç fiyatı (Türkiye’de ÖTV hariç) 17.000 Euro’nun altında olan yollara yeni çıkan otomobillerle başlıyor.

Çok sayıdaki yeni modelin arasından ön oylama ile 5 finaliste ulaşılıyor. Ve, bunların hepsi Sırbistan’daki NAVAK test merkezinde ayrıntılı incelemeye alınıyor.

Fiyat, servis ağı, yedek parça bulunurluğu ve kullanışlılık, AutoBest seçim kriteryasının en önemli başlıkları. Tasarım ve teknolojik oyuncaklar da puanlanıyor, ancak yakıt tüketimi ve gelişmekte olan ülkelerin insanlarının büyük önem verdiği bagaj hacmi çok daha yüksek puan paylaşımıyla değerlendiriliyor.

Oldukça kompleks 13 farklı puan kategorisinde, her ülkenin jüri üyesinin kullandığı oylar, sonuçlarla birlikte herkese gösterilirken, puanlamanın şeffaflığı vurgulanıyor ve keyfi oylamanın önüne geçiliyor.

Halka tavsiye edilebilecek en iyi otomobili keşfetme felsefesiyle, Batı Avrupa’nın daralan pazarının yanında hızla büyüyen Rusya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 300 Milyon kişiden fazla insanın yaşadığı Doğu Avrupa pazarlarını kapsayan AutoBest bölgesindeki bu seçim, otomobil markalarının artık en çok önem verdikleri otomotiv ödüllerinden biri oldu. Ayrıca yılın en iyi otomotiv şirketi ve otomotiv yöneticilerinin de ödüllendirildiği AutoBest organizasyonunda, bu yılın adayları, aslında her segmentin en “iyi” ve ekonomik olanları olarak elendiler.

Örneğin yükselen trend küçük SUV klasmanındaki en ilgi çekici seçenek Chevrolet Trax, önden çekerli olmasına rağmen bir küçük CrossOver olarak çok büyük dikkat çeken Peugeot 2008, bir küçük minivan gibi yollara çıkan fakat şimdi B-segmentinin hatchback’lerine kafa tutan Nissan Note, küçük otomobil grubunun en ekonomiklerinden biri olan Mitsubishi Space Star ve Avrupa’da tasarımı ve Ar-Ge yapılarak baştan aşağı yenilenen ve Türkiye’de çok büyük bir yatırımla üretimine başlanan A-segmentinin standartlarını değiştiren Hyundai i10, bu yıl AutoBest 2014 ünvanı için “son beş”e kalan “bambaşka” fikirlerle geliştirilmiş yeni modeller!..

Aralık ayında açıklanacak AutoBest 2014 kazananı için, değerlendirmeler hızla devam ederken, bu yıl bu kadar farklı segmentlerden 5 ayrı modelin finale kalmış olması, otomotiv sektörü tarafında bile büyük merak konusu oldu.

Geçmiş yıllarda kazanacak otomobil kendini biraz da olsa belli ederken, bu yıl, bu kadar büyük farklılıklar, sonucun çok büyük bir sürpriz olacağına işaret ediyor ve hem sektör tarafında hem de biz gazeteciler tarafında heyecanı yükseltiyor.

*Auto Show 18 Kasım 2013 AutomotiveInsider yazısıdır!..

Etiketler: Hyundai i10 Peugeot 2008 Mitsubishi Space Star Mirage Chevrolet Trax Nissan Note AutoBest 2014 best buy mantık tercih halk otomobil gelişen pazar ekonomik mantıklı kolay pratik sorunsuz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..