FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ferrari LaFerrari

23 Mart 2013 03:31
Ferrari LaFerrari
Tweet It! Facebook

“Ferrari'nin yeni zirvesi 963 HP'lik LaFerrari. Enzo'nun devamı ve F150 projesinin ilk sonucu olan bu hiper Ferrari'nin başka versiyonları da gelecek!..”

Beklenen otomobil nihayet geldi!.. Ferrari'nin bile en tepesinde duran F150 projesinin üretim şekli,  Ferrari'nin süper modeli değil, hiper modeli LaFerrari…
6262 santimetreküplük V12 motorunun 9.000 devirdeki 800 beygir gücüne ve 700 Nm'lik maksimum torkuna 163 beygir gücü karşılığı 120 kW ve 270 Nm'lik tork ekleyen elektrikli motoruyla LaFerrari,  eski zirve Ferrarisi Enzo'ya bile "yavaşmış" dedirtiyor!..
Bu haliyle bile kilometrede 330 gramlık karbondioksit emisyonun altına inemeyen bu canavar aygır, maksimumda 9250 devir çevirirken toplamda 963 beygir gücü ve 970 Nm'lik torku sürücüsünün emrine veriyor…
7 ileri DCT, yani çift kavramalı şanzımanla, 100 kilometreye 3 saniyenin altında ulaşan LaFerrari,  7 saniyenin altında da 0'dan 200 km/h'ye tırmanıyor!.. Ancak HyperCar'lar arasında konuştuğumuz performans değeri olan 0-300km/h akselerasyon ise, La Ferrari için tam 15 saniye!..
Maksimum hız için de bahsedilen rakam ise, 350 km/h!..
4.702 mm uzunluk, 1992 mm genişlik ve sadece 1116 mm yüksekliğin altında 2665 mm'lik dingil mesafesine sahip olan LaFerrari, yüzde 59'u arka aksa binen 1255 kg'lık ağırlığa sahip!..
LaFerrari'nin gizli gücü HY-KERS sisteminin toplam ağırlığa 140 kg'lık bir yük getirdiği doğru… Bunun 62 kilogramının aracın tam ortasındaki bataryalardan kaynaklandığına da dikkat çekmemiz gerek… Ferrari'nin HY-KERS sisteminin kullanılmayan tork, yani çevirme kuvveti ve rejeneratif fren sistemiyle bataryalarını reşarj ettiğini hatırlatalım...
Öndeki çift salıncaklı Formula 1 tipi suspansiyonun ucunda 19 inçlik 265'e 30'luk lastikler ve arkadaki çok kollu suspansiyonun ucunda 20 inçlik 345'e 30'luk özel üretim lastikler de başımızı döndürüyor…
LaFerrari'nin inanılmaz hızlardan yavaşlama ve durma gücünün ardındaysa Brembo'nun özel yapım karbon seramik frenleri var!.. Önlerde 398/223 36 mm olan Brembo, arkalarda 380/253 34 mm!.. Kısaca Formula 1 araçlarıyla neredeyse aynı ölçüler…
Elektronik stabilite kontrol, EF1-TRAC denilen Formula 1 yazılımlı traksiyon kontrol sistemi ve üçüncü jenerasyon diferansiyelin tümüyle hibrid üniteyle uyum içinde geliştirilmiş olduğunu ise sanıyoruz, söylememize bile gerek yok!..

Türkiye olası fiyatı 3.2 Milyon Euro olacak olan LaFerrari'lerden sadece 499 adet üretilecek!.. Bu arada belirtelim, Türkiye'nin bu araç içi kontenjanı sadece bir adet!.. Çünkü, lansmanı henüz yapılmış olmasına rağmen LaFerrari'lerin neredeyse hepsi satılmış durumda!..

Etiketler: Ferrari HY-KERS Enzo F150 LaFerrari DCT F1 hiper Hyper HyperCar EF1-TRAC HP Nm super süper SuperSport limited

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..