FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Fiat Zekası

25 Mayıs 2013 18:45
Fiat Zekası
Tweet It! Facebook

“Belgrad yakınlarında eskiden onbinlerce işçinin çalıştığı Zastava fabrikası, artık FIAT'ın 2400 çalışanı olan en modern robotize tesisi… Üstelik, Tofaş gibi ABD ihracatına bile başladılar!..”

Fiat, Çin'de, ABD'de, Güney Amerika'da, Rusya ve Türkiye'de dev yatırımlar yapmaya devam ediyor. Bazen sıfırdan yepyeni fabrikalar kuruyor, bazen de eski otomobil fabrikalarını baştan aşağı yenileyerek, ultra modern üretim tesisleri haline çeviriyor!.. FIAT EMEA'nın yeni patronu Alfredo Altavilla'nın zekice iş geliştirme operasyonları artık fidan değil, meyva veren dev ağaçlara dönüştü…

Bunlardan biri de Yugoslavya'nın eski markası Zastava'nın üretildiği Kragujevac tesisleri… 1953 yılından itibaren önce Jeep, sonra Agnelli ve Tito'nun el sıkışmasıyla Fiat modellerinin üretimine başlanan tesis, şimdi Fiat'ın 1 Milyar Euro'luk yatırımıyla adeta boyut değiştirmiş… FAS, yani Fiat Auto Sırbistan olarak ismi de değiştirilen bu modern otomobil fabrikası, çok yakında 200 bin adetlik maksimum kapasitesine de ulaşırken ilk üretime aldığı 500L modeline Trekking gibi yeni versiyonlar da ekliyor!..

Sırbistan'a yapılan NATO müdahalesi sırasında yerle bir edilmiş olan fabrika, 2009 yılına kadar yine de biraz toparlanıp eski nesil otomobil üretimine yeniden başlamış bir fabrikayken, 2009 yılında tümüyle Fiat'ın kontrolüne geçen Kragujevac, 3 yılda zeminden tavana yeniden inşa edilmiş ve 2012'de 16 Nisan günü de Sergio Marchionne ve Sırp Başbakanı'nın katıldığı tören ile yeniden açılmıştı. Çok az çöp çıkaran, kirli su ve boya atığı olmayan, bacalarından duman tütmeyen, bembeyaz zeminli, sessiz bir otomobil fabrikası bile olmayı başaran Kragujevac, FIAT Chrysler Grubu'nun tüm dünyadan getirdiği en yeni teknolojiler ile donanmış ve modern standartı çok yüksek bir tesis haline gelmiş…

Kragujevac'ta üretimine başlanmış olan 500L de, aslında AutoBest 2013 adayı olarak tam bir gelişmekte olan pazarlar için hazırlanmış modern zamanların aile otomobili!.. Buna eklenen Trekking ve Ekstra Large 500 modeli ise Kragujevac'tan ABD'ye ihraç edilmeye başlanıyor!.. 

Kragujevac, bir örnek!.. Bunun çok daha gelişmiş şekli ve gerçek bir otomobil fabrikası olarak tüm dünyada örnek gösterilen Tofaş, asıl örnek… Neyin mi örneği?.. Elbette, FIAT Grubu'nun zekalarına hayran olduğum yöneticilerinin, nasıl küresel başarıyı garantilediklerinin, örnekleri!..

Dikkat ederseniz; Kragujevac için 1 Milyar Euro'luk yatırım, aslında İtalya bankalarından çıkmış gerçek nakit para ile gerçekleşmiş bir yatırım değil… Sırp hükümetinin İtalyan FIAT Grubu'na olan borçlarının karşılığı… Sırp hükümetinin, Kragujevac şehrinin etrafına Fiat fabrikası için gerekli tedarikçilere açtığı yan sanayi üretim tesis alanları, oraya döşenen yepyeni bir demiryolu, Fiat'ın fabrika yenilemesindeki inşaat malzemeleri vesaire, hepsi Sırp Maliyesi tarafından sağlanmış… FIAT Grubu'nun içerdeki bazı robotlar ve üretim bantlarının hazırlığı dışında devasa bir maliyeti yokken, diğer tüm ağır işleri Sırplara yaptırmış olmaları, asıl akıllıca olan!..

Tofaş'ta da ortak Koç Grubu, tüm ağır maliyetleri, kirz dönemi sıkıntıları, 44 yıldır üstlenmiyor mu?..

ABD'deki Chrysler operasyonunda da, FIAT Grubu'nun dev Chrysler markalarını ele geçirmesi için Milyar Dolarlar mı gitti, İtalya'dan?!.. Elbette ki, hayır!..

Ya da Çin'de değiştirilen fabrikalar için… Hayır!..

Geliştirilmiş teknolojilerin, üretim mühendisliği tekniklerinin, motor ve tasarım patentlerinin ve şirket yönetimiyle otomobil satışı tecrübesinin, bedeli ölçülemez!.. İşte, Marchionne ve Altavilla, bu birikimi en değerli şekilde pazarlıyor!.. Batan ve zarar edenleri kurtararak, FIAT Grubu'nun sunduklarının değerinin karşılığında dev bir finans potansiyeline kavuşuyor!..

Üstelik, bunu tüm dünyada gerçekleştiriyor!..

Ekonomik motor ustalığı, tasarım kabiliyeti ve endüstriyel zeka!..

İşte, FIAT Grubu!.. Sevdiğimiz ve beğendiğimiz!..

İşte bu yüzden, Fiat, AutoBest organizasyonunun CompanyBest ödülüne sahip!..Fiat Kragujevac yazısı, Car dergisi Aralık 2012 sayısında da yayınlanmıştır.

Etiketler: Fiat Serbia ABD USA Chrysler Group grubu grup 500L Trekking extra large

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..