FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Fiat Zekası

25 Mayıs 2013 18:45
Fiat Zekası
Tweet It! Facebook

“Belgrad yakınlarında eskiden onbinlerce işçinin çalıştığı Zastava fabrikası, artık FIAT'ın 2400 çalışanı olan en modern robotize tesisi… Üstelik, Tofaş gibi ABD ihracatına bile başladılar!..”

Fiat, Çin'de, ABD'de, Güney Amerika'da, Rusya ve Türkiye'de dev yatırımlar yapmaya devam ediyor. Bazen sıfırdan yepyeni fabrikalar kuruyor, bazen de eski otomobil fabrikalarını baştan aşağı yenileyerek, ultra modern üretim tesisleri haline çeviriyor!.. FIAT EMEA'nın yeni patronu Alfredo Altavilla'nın zekice iş geliştirme operasyonları artık fidan değil, meyva veren dev ağaçlara dönüştü…

Bunlardan biri de Yugoslavya'nın eski markası Zastava'nın üretildiği Kragujevac tesisleri… 1953 yılından itibaren önce Jeep, sonra Agnelli ve Tito'nun el sıkışmasıyla Fiat modellerinin üretimine başlanan tesis, şimdi Fiat'ın 1 Milyar Euro'luk yatırımıyla adeta boyut değiştirmiş… FAS, yani Fiat Auto Sırbistan olarak ismi de değiştirilen bu modern otomobil fabrikası, çok yakında 200 bin adetlik maksimum kapasitesine de ulaşırken ilk üretime aldığı 500L modeline Trekking gibi yeni versiyonlar da ekliyor!..

Sırbistan'a yapılan NATO müdahalesi sırasında yerle bir edilmiş olan fabrika, 2009 yılına kadar yine de biraz toparlanıp eski nesil otomobil üretimine yeniden başlamış bir fabrikayken, 2009 yılında tümüyle Fiat'ın kontrolüne geçen Kragujevac, 3 yılda zeminden tavana yeniden inşa edilmiş ve 2012'de 16 Nisan günü de Sergio Marchionne ve Sırp Başbakanı'nın katıldığı tören ile yeniden açılmıştı. Çok az çöp çıkaran, kirli su ve boya atığı olmayan, bacalarından duman tütmeyen, bembeyaz zeminli, sessiz bir otomobil fabrikası bile olmayı başaran Kragujevac, FIAT Chrysler Grubu'nun tüm dünyadan getirdiği en yeni teknolojiler ile donanmış ve modern standartı çok yüksek bir tesis haline gelmiş…

Kragujevac'ta üretimine başlanmış olan 500L de, aslında AutoBest 2013 adayı olarak tam bir gelişmekte olan pazarlar için hazırlanmış modern zamanların aile otomobili!.. Buna eklenen Trekking ve Ekstra Large 500 modeli ise Kragujevac'tan ABD'ye ihraç edilmeye başlanıyor!.. 

Kragujevac, bir örnek!.. Bunun çok daha gelişmiş şekli ve gerçek bir otomobil fabrikası olarak tüm dünyada örnek gösterilen Tofaş, asıl örnek… Neyin mi örneği?.. Elbette, FIAT Grubu'nun zekalarına hayran olduğum yöneticilerinin, nasıl küresel başarıyı garantilediklerinin, örnekleri!..

Dikkat ederseniz; Kragujevac için 1 Milyar Euro'luk yatırım, aslında İtalya bankalarından çıkmış gerçek nakit para ile gerçekleşmiş bir yatırım değil… Sırp hükümetinin İtalyan FIAT Grubu'na olan borçlarının karşılığı… Sırp hükümetinin, Kragujevac şehrinin etrafına Fiat fabrikası için gerekli tedarikçilere açtığı yan sanayi üretim tesis alanları, oraya döşenen yepyeni bir demiryolu, Fiat'ın fabrika yenilemesindeki inşaat malzemeleri vesaire, hepsi Sırp Maliyesi tarafından sağlanmış… FIAT Grubu'nun içerdeki bazı robotlar ve üretim bantlarının hazırlığı dışında devasa bir maliyeti yokken, diğer tüm ağır işleri Sırplara yaptırmış olmaları, asıl akıllıca olan!..

Tofaş'ta da ortak Koç Grubu, tüm ağır maliyetleri, kirz dönemi sıkıntıları, 44 yıldır üstlenmiyor mu?..

ABD'deki Chrysler operasyonunda da, FIAT Grubu'nun dev Chrysler markalarını ele geçirmesi için Milyar Dolarlar mı gitti, İtalya'dan?!.. Elbette ki, hayır!..

Ya da Çin'de değiştirilen fabrikalar için… Hayır!..

Geliştirilmiş teknolojilerin, üretim mühendisliği tekniklerinin, motor ve tasarım patentlerinin ve şirket yönetimiyle otomobil satışı tecrübesinin, bedeli ölçülemez!.. İşte, Marchionne ve Altavilla, bu birikimi en değerli şekilde pazarlıyor!.. Batan ve zarar edenleri kurtararak, FIAT Grubu'nun sunduklarının değerinin karşılığında dev bir finans potansiyeline kavuşuyor!..

Üstelik, bunu tüm dünyada gerçekleştiriyor!..

Ekonomik motor ustalığı, tasarım kabiliyeti ve endüstriyel zeka!..

İşte, FIAT Grubu!.. Sevdiğimiz ve beğendiğimiz!..

İşte bu yüzden, Fiat, AutoBest organizasyonunun CompanyBest ödülüne sahip!..Fiat Kragujevac yazısı, Car dergisi Aralık 2012 sayısında da yayınlanmıştır.

Etiketler: Fiat Serbia ABD USA Chrysler Group grubu grup 500L Trekking extra large

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..