FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğe Dönüş

20 Temmuz 2013 14:33
Geleceğe Dönüş
Tweet It! Facebook

“General Motors, Opel'in geleceğini garanti altına almak için Mark Adams'ı eski görevine gönderdi!.. Aslında Mark Adams, Detroit'e taşınmış olmasına rağmen, Rüsselsheim'daki ofisini de henüz boşaltmamıştı...”

DesignBest ödüllü GM Avrupa Tasarım Başkan Yardımcısı ve Opel'in eski baş tasarımcısı Mark Adams, Cadillac ve Buick markalarının yeni yüzlerinin imzası olmak için geçtiğimiz yıl ABD'ye Michigan Warren'daki GM Teknoloji Merkezi'ne taşınmıştı. Yerine gelen diğer GM tasarımcıları ise, halen kendisine bağlı olarak, Adams'ın Rüsselsheim'daki camlı ofisine bir türlü yerleşememişlerdi… Çünkü, Opel her an "durdurulabilirdi"!..

Fakat artık, Opel'in "durdurulmayacağı" kesin olarak açıklandı!.. Geçen hafta da sürpriz bir kararla, Adams'ın henüz masasını düzenlediği yeni ofisine Avustralya'daki GM markası Holden'in baş tasarımcısı Andrew Smith'in geçeceği duyuruldu. Mark Adams ise, yine Avrupa'ya dönüyor ve Opel ile Vauxhall tasarım liderliğinin yanında, Cadillac ve Buick için de "icracı" olmaya da devam ederek!..

Aslında Holden'ci Andrew Smith'in de, Opel'in yeni tasarım şefleri gibi Mark Adams'ın bir basamak altında çalışacağını söyleyebiliriz!.. Adams, Buick ve Cadillac marka stratejileri ve tasarım anlayışı konusundaki üst yetkisini yine elinde tutuyor olacak. Raporlama ise doğrudan GM Global Tasarım Başkanı Ed Welburn'e olacak!..

GM CEO'su Dan Akerson, böylece Opel'in geleceğini garantilemek için, en iyi kozlarından biri olan Mark Adams'ın yetkilerini genişletirken, ofisinin de "fırın"a en yakın yerde olmasını istemiş gibi gözüküyor. Buick ve Opel'in gelecek stratejilerindeki paralellik ve diğer yanda Opel'in Amerikan'ları "beslediği" gerçeğiyle de bir kez daha yüzleşmiş oluyoruz… Yani mühendislik ve tasarımın Avrupa'dan ABD'ye gittiği realitesi!.. Almanya'daki mühendislik kalitesiyle geliştirilen üretim platformları, Opel'den başlayıp sadece Buick'e değil, diğer tüm GM markalarına yayılmaya devam edeceği de bu şekilde onaylanmış oluyor!.. Buick ve Opel'in sinerjik çalışacağını da önceden açıklamış olan Akerson, en güvendiği "imza" olan Mark Adams'ı bu "fikir üssü"ne neden geri gönderildiği daha net fark ediyoruz!.. 

Diğer yanda GMC tasarımının başındaki Helen Emsley, Chevrolet'nin başındaki Ken Parkinson gibi ünlü isimler ise, Mark Adams'tan önce Opel Baş Tasarımcısı olan ve yine Mark Adams'tan önce Cadillac Tasarımının başına geçmiş olan Bryan Nesbitt'e rapor vererek çalışacaklar. Nesbitt'in ofisinin ise, halen Çin'deki GM Teknoloji Üssü'nde olduğunu da hatırlatalım!..

Böylece GM Tasarım Başkanı Ed Welburn, kendisinin tam altında iki isme, Mark Adams ve Bryan Nesbitt'e tüm küresel tasarım stratejilerini bağlıyor ve asıl patron Dan Akerson'un hayali olan "tüm dünya ekiplerinin birleşmesi" yolunda çok önemli bir adım atıyor!..

Bu yazı 1 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinin AutomotiveInsider sayfasında da yer almıştır.

Etiketler: GM General Motors design tasarım kreatif creative Opel Cadillac Buick Insignia future gelecek

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..