FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğe Dönüş

20 Temmuz 2013 14:33
Geleceğe Dönüş
Tweet It! Facebook

“General Motors, Opel'in geleceğini garanti altına almak için Mark Adams'ı eski görevine gönderdi!.. Aslında Mark Adams, Detroit'e taşınmış olmasına rağmen, Rüsselsheim'daki ofisini de henüz boşaltmamıştı...”

DesignBest ödüllü GM Avrupa Tasarım Başkan Yardımcısı ve Opel'in eski baş tasarımcısı Mark Adams, Cadillac ve Buick markalarının yeni yüzlerinin imzası olmak için geçtiğimiz yıl ABD'ye Michigan Warren'daki GM Teknoloji Merkezi'ne taşınmıştı. Yerine gelen diğer GM tasarımcıları ise, halen kendisine bağlı olarak, Adams'ın Rüsselsheim'daki camlı ofisine bir türlü yerleşememişlerdi… Çünkü, Opel her an "durdurulabilirdi"!..

Fakat artık, Opel'in "durdurulmayacağı" kesin olarak açıklandı!.. Geçen hafta da sürpriz bir kararla, Adams'ın henüz masasını düzenlediği yeni ofisine Avustralya'daki GM markası Holden'in baş tasarımcısı Andrew Smith'in geçeceği duyuruldu. Mark Adams ise, yine Avrupa'ya dönüyor ve Opel ile Vauxhall tasarım liderliğinin yanında, Cadillac ve Buick için de "icracı" olmaya da devam ederek!..

Aslında Holden'ci Andrew Smith'in de, Opel'in yeni tasarım şefleri gibi Mark Adams'ın bir basamak altında çalışacağını söyleyebiliriz!.. Adams, Buick ve Cadillac marka stratejileri ve tasarım anlayışı konusundaki üst yetkisini yine elinde tutuyor olacak. Raporlama ise doğrudan GM Global Tasarım Başkanı Ed Welburn'e olacak!..

GM CEO'su Dan Akerson, böylece Opel'in geleceğini garantilemek için, en iyi kozlarından biri olan Mark Adams'ın yetkilerini genişletirken, ofisinin de "fırın"a en yakın yerde olmasını istemiş gibi gözüküyor. Buick ve Opel'in gelecek stratejilerindeki paralellik ve diğer yanda Opel'in Amerikan'ları "beslediği" gerçeğiyle de bir kez daha yüzleşmiş oluyoruz… Yani mühendislik ve tasarımın Avrupa'dan ABD'ye gittiği realitesi!.. Almanya'daki mühendislik kalitesiyle geliştirilen üretim platformları, Opel'den başlayıp sadece Buick'e değil, diğer tüm GM markalarına yayılmaya devam edeceği de bu şekilde onaylanmış oluyor!.. Buick ve Opel'in sinerjik çalışacağını da önceden açıklamış olan Akerson, en güvendiği "imza" olan Mark Adams'ı bu "fikir üssü"ne neden geri gönderildiği daha net fark ediyoruz!.. 

Diğer yanda GMC tasarımının başındaki Helen Emsley, Chevrolet'nin başındaki Ken Parkinson gibi ünlü isimler ise, Mark Adams'tan önce Opel Baş Tasarımcısı olan ve yine Mark Adams'tan önce Cadillac Tasarımının başına geçmiş olan Bryan Nesbitt'e rapor vererek çalışacaklar. Nesbitt'in ofisinin ise, halen Çin'deki GM Teknoloji Üssü'nde olduğunu da hatırlatalım!..

Böylece GM Tasarım Başkanı Ed Welburn, kendisinin tam altında iki isme, Mark Adams ve Bryan Nesbitt'e tüm küresel tasarım stratejilerini bağlıyor ve asıl patron Dan Akerson'un hayali olan "tüm dünya ekiplerinin birleşmesi" yolunda çok önemli bir adım atıyor!..

Bu yazı 1 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinin AutomotiveInsider sayfasında da yer almıştır.

Etiketler: GM General Motors design tasarım kreatif creative Opel Cadillac Buick Insignia future gelecek

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..