FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğin Clio’su

16 Eylül 2014 20:13
Geleceğin Clio’su
Tweet It! Facebook

“Sadece gösteri amaçlı yeni bir Renault konsept mi?.. Fakat, bu EOLAB konseptinin 5 yıl sonra yenilenecek 5. nesil Clio hakkında müthiş bir ön gösterim olduğu da tartışılmaz!..”

Normalde konseptler gelecek 5 yıl içinde gerçekleşecek otomobillerdir. Ya da müşteri tarafında yeterince ilgi oluşmaz ise, o şekilde gerçekmeşmezler. 

Renault’nun yeni EOLAB konsepti, var olan Clio’nun yanına düşünülen bir B-segmenti “yeşil” otomobil… Ya da gelecek nesil B-Segmenti Renault’lar hakkında fikir veren, müşteri testi yapan, bir ön gösterim!..

Diğer yanda Hyundai Veloster’deki asimetrik 2+1 kapıları olan bu kavram aracı, Renault’nun 2020 yılına kadar ortaya çıkaracağı normal üretim otomobillerinde göreceğimiz 100’den fazla yeni teknoloji ve yeni fikre da sahip olarak sahneye çıkarılıyor!.. 

Eski Yunan mitolojisi tanrılarından “rüzgarların kumandanı” Aeolous ve laboratuar kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş EOLAB ismindeki bu prototip, yakıt tüketiminde 1 lt/100 km ve emisyonda 22 gr/km CO2 salacağı iddiasına da sahip!.. Volkswagen’in XL1 prototiplerindeki 0.9 lt/100 ve 21 gr/100 km CO2 emisyon rekoruna sektördeki en yakın konsept olan EOLAB, umarız bu 2 kişilik garip VW’nin AB ülkelerindeki 123.500 Euro’luk fiyat etikene de yaklaşmaya çalışmaz!..

Clio büyüklüğündeki böyle bir “geleceğin otomobili”ndeki bu kadar “yeşil” değerlerin, hafiflik, aerodinamizm ve Z.E. hibrid sistemiyle ortaya çıkarıldığını açıklayan Renault, 1.0 litrelik 3 silindirli SCe benzinli motoruyla 75 HP ve 95 Nm gibi bir potansiyele sahip. Buna eşlik eden debriyajsız 3 ileri şanzımana entegre edilmiş olan 68 HP’lik (50 kW’lık) ve 200 Nm’lik elektrik motor ise, tüm çevrim kuvvetini ön tekerleklere aktarıyor!..

Aşırı ince ön cam, sabit motor kaputu ve magnezyum tavan gibi özel alaşım materyaller ile ve başka ağırlık giderici çözümler ile ağırlığı 955 kg’a kadar düşürülmüş olan konseptin, baz bir Clio’dan 400 kg daha hafif olması, oldukça ümit verici!..

Normal gövdenin maksimumda aerodinamik olması için çok uzun süre çalışılmış olmasının yanında EOLAB, havalı suspansiyon, spoiler, flaplar ve özel tekerlekler gibi aktif sistemlerle de donanarak aerodinamizm katsayısını Cd 0.235’e kadar düşürebilmiş!.. Bu da güncel Clio’ya göre yüzde 30 oranında rüzgara daha az takılacağı anlamını taşıyor!..

Renault, bu aerodinamizm başarısıyla özellikle yüksek hızlarda daha düşük emisyon değerlerini sağlayacak minimum tüketime ulaşıldığını belirtirken, 130 km/h ortalama hızda bile tüketimin 1.2 lt/100 km seviyesinde kaldığını vurguluyor!..

Bakalım EOLAB’ı Paris Mondial de l’Automobile fuarında yakından da gördüğümüzde, bunun modernizmini mi yoksa, gelecek nesil Clio’ların tasarımını mı, daha çok konuşacağımızı, göreceğiz!..

Etiketler: EOLAB Renault concept konsept prototype green car yeşil Paris Mondial automobile otomobil ZE hybrid hibrid prototip French Français Fransız aerodynamic aerodinamizm

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..