FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Gerçek Alfa Romeo 4C

12 Şubat 2013 15:25
Gerçek Alfa Romeo 4C
Tweet It! Facebook

“2 yıldır bekliyorduk! Nihayet gerçek üretim şekliyle buluşabiliyoruz!. 4C, Alfa Romeo'nun sadece ABD'ye geri dünüş modeli değil, tüm dünyaya "İtalyan otomobilciliği"nin bir yeni boy gösterisi!..”

Tam iki yıl oldu, 4C'nin prototipleriyle tanışalı… Ve nihayet Alfa Romeo 4C'nin gerçeğiyle, Cenevre otomobil fuarında buluşuyoruz.
Safkan bir İtalyan Sport Coupe olarak, Alfa Romeo 8C Competizione'ye ulaşamayan herkesin ilgi odağı olan 4C, konsept çekliyle çok büyük farklar olmadan "ticarileştirilebilmiş"!.. Özellikle agresif ön farları, dikiz aynaları ve arka stopları, konseptiyle aynı olarak üretim şekline taşınmış. Boyu da uzatılmamış… Gerçek 4C de 4 metreden kısa, neredeyse kare bir geometriye sahip. Yüksekliği 1.18 metre, genişliği 2.0 metre ve dingil mesafesi de 2.4 metre!.. 
Spor otomobillerde CF yani karbon fiber kullanımının moda olduğu bu son yıllarda, 4C de, tümüyle karbon fiber monokok yapısıyla trend içinde olduğunu gösteriyor. Ağırlığı da 960 kg olacak... Sadece ön ve arka alt yapısında "metal" var, o da aluminyum!..
Alfa Romeo markasının tüm "kartlarını" açtığı 4C ile ağırlık performans oranı da fazlasıyla etkileyici!.. Beygir gücü başına sadece 4 kg taşıyan 4C, herkesi heyecanlandırmayı başarıyor.
1.750 cc'lik Turbo 4 silindirli motorunu ise, Giulietta Quadrifoglio'dan biliyoruz… Fakat, yepyeni bir aluminyum blok ve özel tasarım emme manifoldu, direkt enjeksiyon sistemi ve dual sürekli değişken supap zamanlamasındaki modifikasyonlar ile bu motor ciddi şekilde modifiye edilmiş ve 240HP'ye ulaştırılmış. Ortaya yerleştirilmiş bu motorun tüm çevirme kuvveti de, en kısa yoldan TCT şanzıman üzerinden arka akstaki tekerleklere veriliyor. Bu TCT şanzımanın otomatik ve bir de sequential modu olduğunu da duyuralım. Vitesler ise, direksiyon altındaki pedallardan değiştiriliyor.
Konseptiyle farları dışında hiçbir fark olmayan 4C, artık üretime girdi!..

MiTo'da gördüğümüz DNA sistemi de, gaz pedalı, direksiyon ve şanzıman ayarlarının sürüş şekline göre seçilebilmesini sağlıyor. Tüm 4C'lerde standart olarak sunulan Dynamic, Natural ve All-Weather modlarına ek olarak da şimdi "Race" modu seçimi 4. mod olarak sunuluyor. Pist sürüşlerinde 4C'nin tüm karakterini yarış otomobili formatına çeviren bu yeni DNA seçimi, sürücünün yol tutuş stresini ortadan kaldırıyor, hatta 4C'nin sürüşünü tam bir sportif eğlenceye çeviriyor.
Sürücüye dönük konsol, kompozit malzemeden koltuklar ve karbon fiber kaplamalar ile kabin içinin de çok çekici ve sportif olduğu vurgulanıyor.
Alfa Romeo'nun aynı zamanda ABD pazarına yeniden dönüş modeli olacak olan 4C'nin Maserati'nin Modena fabrikasında tümüyle "elde" üretilmesi ise, başka bir ayrıcalık!..

Etiketler: Alfa Romeo 4C competizione sport Coupe İtalyan IAA Frankfurt Alfa Romeo Maserati

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..