FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Gerçek Alfa Romeo 4C

12 Şubat 2013 15:25
Gerçek Alfa Romeo 4C
Tweet It! Facebook

“2 yıldır bekliyorduk! Nihayet gerçek üretim şekliyle buluşabiliyoruz!. 4C, Alfa Romeo'nun sadece ABD'ye geri dünüş modeli değil, tüm dünyaya "İtalyan otomobilciliği"nin bir yeni boy gösterisi!..”

Tam iki yıl oldu, 4C'nin prototipleriyle tanışalı… Ve nihayet Alfa Romeo 4C'nin gerçeğiyle, Cenevre otomobil fuarında buluşuyoruz.
Safkan bir İtalyan Sport Coupe olarak, Alfa Romeo 8C Competizione'ye ulaşamayan herkesin ilgi odağı olan 4C, konsept çekliyle çok büyük farklar olmadan "ticarileştirilebilmiş"!.. Özellikle agresif ön farları, dikiz aynaları ve arka stopları, konseptiyle aynı olarak üretim şekline taşınmış. Boyu da uzatılmamış… Gerçek 4C de 4 metreden kısa, neredeyse kare bir geometriye sahip. Yüksekliği 1.18 metre, genişliği 2.0 metre ve dingil mesafesi de 2.4 metre!.. 
Spor otomobillerde CF yani karbon fiber kullanımının moda olduğu bu son yıllarda, 4C de, tümüyle karbon fiber monokok yapısıyla trend içinde olduğunu gösteriyor. Ağırlığı da 960 kg olacak... Sadece ön ve arka alt yapısında "metal" var, o da aluminyum!..
Alfa Romeo markasının tüm "kartlarını" açtığı 4C ile ağırlık performans oranı da fazlasıyla etkileyici!.. Beygir gücü başına sadece 4 kg taşıyan 4C, herkesi heyecanlandırmayı başarıyor.
1.750 cc'lik Turbo 4 silindirli motorunu ise, Giulietta Quadrifoglio'dan biliyoruz… Fakat, yepyeni bir aluminyum blok ve özel tasarım emme manifoldu, direkt enjeksiyon sistemi ve dual sürekli değişken supap zamanlamasındaki modifikasyonlar ile bu motor ciddi şekilde modifiye edilmiş ve 240HP'ye ulaştırılmış. Ortaya yerleştirilmiş bu motorun tüm çevirme kuvveti de, en kısa yoldan TCT şanzıman üzerinden arka akstaki tekerleklere veriliyor. Bu TCT şanzımanın otomatik ve bir de sequential modu olduğunu da duyuralım. Vitesler ise, direksiyon altındaki pedallardan değiştiriliyor.
Konseptiyle farları dışında hiçbir fark olmayan 4C, artık üretime girdi!..

MiTo'da gördüğümüz DNA sistemi de, gaz pedalı, direksiyon ve şanzıman ayarlarının sürüş şekline göre seçilebilmesini sağlıyor. Tüm 4C'lerde standart olarak sunulan Dynamic, Natural ve All-Weather modlarına ek olarak da şimdi "Race" modu seçimi 4. mod olarak sunuluyor. Pist sürüşlerinde 4C'nin tüm karakterini yarış otomobili formatına çeviren bu yeni DNA seçimi, sürücünün yol tutuş stresini ortadan kaldırıyor, hatta 4C'nin sürüşünü tam bir sportif eğlenceye çeviriyor.
Sürücüye dönük konsol, kompozit malzemeden koltuklar ve karbon fiber kaplamalar ile kabin içinin de çok çekici ve sportif olduğu vurgulanıyor.
Alfa Romeo'nun aynı zamanda ABD pazarına yeniden dönüş modeli olacak olan 4C'nin Maserati'nin Modena fabrikasında tümüyle "elde" üretilmesi ise, başka bir ayrıcalık!..

Etiketler: Alfa Romeo 4C competizione sport Coupe İtalyan IAA Frankfurt Alfa Romeo Maserati

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..