FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Goodwood Revival

12 Eylül 2014 16:51
Goodwood Revival
Tweet It! Facebook

“Bu hafta sonu İngiltere'de muhteşem bir antika otomobil sergisi ve klasik otomobil yarışları var!.. Londra Earls Court'tan Goodwood pistine devam eden organizasyonu, naklen izleyelim mi?..”

1948 ve 1966 yıllarında Goodwood yarış pistine çıkmış tüm otomobil ve motorsikletlerin katılabildiği Goodwood Revival, bu yıl 1998'den beri yapılanlar arasında en görkemli ve kalabalık günlerini yaşıyor...

Yarışlar ve otomobilli eğlencelerin canlı yayını Pazar günü de devam edecek...

Cumartesi de heyecan dorukta idi... Sadece İngiliz değil, tüm Avrupa ve Amerika'nın efsanevi klasikleri Goodwood Revival için pistlere çıktılar. Ve, sanki yarım asır öncesindeki ilk günlerindeki gibi birbirlerine kafa tuttular...
İzleyiciler ve hatta yarışçılar bile yarım asır öncesinin giysilerini giyerek Goodwood Motor Racing Circuit'in o eski günlerini yeniden yaşatmaya çalışıyorlar...
Bu arada Cumartesi gününe Sir Stirling Moss damga vurdu... Halen "benden hızlısı yok" diyerek espri yapıyordu...

Goodwood Revival'ın ilk günü olan 12 Eylül Cuma günü, Cumartesi ve Pazar günü yapılacak yarışlar ve sergiler için "warm up" idi!.. Otomobilin tarihinin nerelerden bugünlere geldiği, en güzel ve keyifle seyredildi!..

Modern dünyayla temas etmemiş sportif klasik otomobillerin teker tekere yarıştıkları, eski zafer ve heyecan günlerini yeniden canlandırdıkları Goodwood Revival, 50 yıl öncesinde Formula 1 yarışlarını bile "ağırladığı" için, bu buluşmalara muhteşem Grand Prix araçlarının gelmesiyle de büyük ilgi ve izleyici topluyor.

60 yıl önce Goodwood Nine Hours ve Tourist Trophy spor otomobil yarışlarının da "koşulduğu" pist üzerinde bugüne kadar GT Gran Turismo otomobilleri, tarihi limuzinler ve az görülmüş Formula Juniors da "gazladı"... Sir Jack Braham, John Surtees, Phil Hill, Derek Bell, David Coulthard, Damon Hill, Gerhard Berger, Martin Blundle, Bobby Rahal, Johnny Herbert, Wayne Gardner, Giacomo Agostini, Mr. Bean Rowan Atkinson, Barry Sheene ve Peter Brock gibi efsane yarışçılar ve dünyaca ünlü isimler de Sir Stirling Moss gibi Goodwood Revival'ın müdavimleri olmuşlar...

Bu hafta sonu yarış pistinin otoparkını bırakın, bölgeye bile modern araçlarla giriş yasaklanmıştı... Perkesin o eski günleri yaşatmaya çalıştığı Goodwood Revival, tarihi uçakların gösterileriyle de 2. Dünya Savaşı sonrası yılların hatırlanmasında yardımcı oluyorlardı!..

Ford GT40'lar, TT kutlamaları, Mini Coope'lar, Ferrari 250'ler ve çok daha fazlası...
Klasik ve antika otomobillerin sihirli dünyası Goodwood Revival'da geçen yıl da yaşanmıştı...
Bu otomobil eğlencesi ve keyfine herkes davetli!..

Etiketler: Goodwood revival London Londra antika klasik otomobil araba araç Revival 2014 Goodwood Revival Goodwood Revival 2014 Revival Goodwood Revival Goodwood 2014 Revival race Revival highlights Goodwood Revival highlights Revival 2013 highlights Ford GT40 (Automobile Model) Ford GT40 Chichester Cup TT Celebration race Revival Ford GT40 Goodwood Revival Ford GT40 Chris Harris Revival Chris Harris Race Revival Highlights 2013 Goodwood Revival GoPro

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..