FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Görev X

02 Nisan 2014 14:28
Görev X
Tweet It! Facebook

“Yeni Aygo’nun ön yüzündeki “X” motifinin, Toyota için nasıl bir anlamı var?.. Toyota Avrupa kıdemli Başkan Yardımcısı Karl Schlicht'e yeni Aygo'yu sorduk...”

Toyota, geçtiğimiz yıllarda çevreci ve sportif modellerini ön plana çıkarırken, 2013 yılındaki yeni Auris ve Corolla fırtınasının ardından, şimdi de özellikle Batı Avrupa Pazarı’nın son trendi minik şehir otomobillerine önem vermeye başlıyor…

Geçtiğimiz ay, Cenevre fuarındaki standının tüm metrekarelerini doldurduğu yeni Aygo’larla, “küçük otomobil işinin de ustası biziz” sloganıyla boy gösterisi yapıyordu… Citroen C1 ve Peugeot 108 ile yanyana Çek Cumhuriyeti Kolin fabrikasında üretilmeye başlanan yeni Aygo, 10 yıllık bu ortaklığın kapasitesinin 300 bin adetleri aşmasını sağlayacak gibi görünüyor… Yeni nesille birlikte platform, motorlar, ön cam ve kapılar hariç tüm detaylarda markaların ayrı görünüme sahip olmasının yanında Toyota, yeni Aygo’da Fransızların dizellerini artık kullanmayacak…

Dünyanın en çok otomobil satan markasının, Avrupa’da da aynı otoriteyi yakalayıp yakalamayacağını Toyota’nın çekik gözlü olmayan gurularından Toyota Avrupa’nın satışlardan sorumlu kıdemli Başkan Yardımcısı Karl Schlicht’e sormadan önce, “bu kadar çok Aygo’nun anlamını” merak ettik…

Karl Schlicht, “Geçtiğimiz yıl Cenevre’de sadece hibrid seçeneklerimzle standımızı süslemiştik… Bu yıl basın günlerinde sadece yeni Aygo’ya önem veriyoruz… Çünkü, gazeteciler, bu yeniliğimizi fark etmeliler… PSA ile yaptığımız MiniCar projesinde Fransızlardan daha fazla önem verdiğimizi de vurguluyoruz… Özellikle de yeni Aygo’nun baştan aşağı kişiselleştirilebilir olmasına dikkat çekmek istiyoruz… Elbette fuel cell ve hibrid araçlarımız da, standın yan taraflarında duruyor, fakat yüksek satış adetleri hedeflemesek de Aygo, Toyota için çok önemli!..” şeklinde cevap verdikten sonra; “Batı Avrupa Pazarı daralmaya başlamadan önce de, çok yüksek adetlerimiz yoktu… Geçtiğimiz yıl 65 bin adet satabildik… Yeni Aygo ile yılda 80 bin adetlik bir satış kapasitesi öngörüyoruz… Minik otomobil pazarının gelişmeye devam ettiğini ve VW’den Winterkorn’un yeni Aygo’muzu incelemek için çok uzun zaman harcadığını da hesaba katarsak, hedeflerimizi aşabileceğimizi tahmin edebiliyoruz…” diyerek sözlerine devam etti.

Kendisine ikinci sorumuz, minik Aygo’nun opsiyonları üzerineydi…

Schlicht: “Kadınlar farklı renkleri, erkekler ise sert ifadeli yeni tasarımı ve aracın bambaşka görünmesini sağlayacak farklı paketleri çok sevecekler… Üstelik, aracın önündeki ya da diğer ayrıntılarındaki değişiklikler, 5-10 Euro gibi küçük meblağlar karşılığında sipariş edilebilecek… Siparişler fabrikaya gelecek ve sonradan değil üretim esnasında farklılıklar orijinal şekilde aracın üstünde hazırlanacak…”

Toyota, aslında otomotiv başlığında herşeyi optimum yolda yürüterek dünya lideri olabildiği için, hangi pazarlarda hangi ürünlerin daha iyi satılacağını onlardan daha iyi bilecek değildik… Fakat, yine de; Türkiye’de üretilen sedan Corolla’nın başka Batı Avrupa pazarlarında şansı var mı, diye sorduğumuzda Schlicht, Almanya ve Belçika gibi ülkelerde bizim “yerli” Corolla’nın satıldığını hatırlattı… Fakat, C segmentinde asıl Auris ile güçlü olduklarını belirtti… Avrupa’nın lideri olmak gibi bir çabalarının olmadığını da söyleyen Schlicht, 
“Başkanımız Akio Toyoda, son büyük distribütörler toplantımızda, dünyanın en iyi dişçisine mi, ülkenin en iyi dişçisine mi, yoksa şehrin en iyi dişçisine mi gidersiniz, diye sordu… Elbette herkes şehrin en iyisine, diye cevap verdi… Çünkü, onu daha iyi tanırsınız, sıkıntınız olursa yeniden kapısını çalabilirsiniz… Şehrin en iyisi, müşterisini daha iyi memnun edebilir!.. Bizim hedefimiz, şehrin en iyisi olabilmek!.. Bunu başardıktan sonra, ülkenin en iyisi olmalıyız… Dünyanın en iyisi ise, çok zaman sonra gelebilir!.. Avrupa’da birinci olmak gibi bir önceliğimiz yok! Bizim için önemli olan, daha iyi otomobilleri üretmeye başladığımızı, kalitemizi ve niteliklerimizi Avrupalıya yeniden göstermek!.. Müşteri memnuniyetini de yeniden zirveye taşımak!.. Bunları başardığımızda, müşteriler bizle daha çok alış eriş yapacak!.. Biz, 1 Numara olmayı kovalayıp, hata yapmak istemiyoruz!..”

*31 Mart 2014 Auto Show dergisi Automotive Insider konusuydu...

Etiketler: Toyota Schlicht Avrupa Aygo PSA C1 108 A-segmenti minik Kolin

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..