FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Görünmeyen Güçler

31 Temmuz 2013 04:02
Görünmeyen Güçler
Tweet It! Facebook

“Bir marka, bir teknolojiyi ortaya çıkardığını açıkladığında, tüm başarı o markaya aitmiş gibi algılanır. Oysa otomobillerdeki teknolojiler, çoğunlukla o otomobil markalarına ait değildir!.. ”

Örneğin yeni BMW 6 Serisi'nin 8 ileri otomatik şanzımanı ZF Friedrichshafen AG'ye ait bir tasarım ve mühendislikte… Hatta, BMW için bu kompleks vites kutusu yine ZF tarafından üretiliyor, BMW fabrikalarına gönderiliyor. ZF, ayrıca vites oranlarını ve geliştirilmiş son dişli oranını, şanzımanın dış boyutlarını değiştirmeden, şanzımanın ağırlığını arttırmadan, BMW'nin genel verimlilik mantığına uygun olarak hazırlıyor.

BMW 6 Serisi, Coupe, Cabriolet ve şimdi de Gran Coupe ile, Bavyeralı markanın "bayrak gemisi" olurken, tasarım ve genel montaj hariç, ne kadarı %100 BMW?..

Elektrikli hedrolik destekli direksiyonu ve opsiyonel Integral Active Streering sistemleri de ZF Lenksysteme GmbH'dan… Bu şirket ise, modern teknolojilere sahip direksiyon sistemleri üretmek için ZF ve Robert Bosch GmbH tarafından ortaklaşa kurulmuştu… Otomobillerin düşük hızlarda manevra kabiliyetini arttıran müthiş bir teknoloji ile donanmış olan Integral Active Steering, arka tekerleklere açı veren ve otomobile dönüş kolaylığı sunan özel olarak tasarlanmış bir ek motor ile çalışıyor. Standart aktif direksiyon sisteminin elektronik kontrol üniteleri de, Preh GmbH tarafından BMW'ye gönderiliyor. Schaeffler Group'un bir parçası olan LuK ise BMW 6'lara tam elektronik çift senkromeçli kendiliğinden vites hazırlığı yapan debriyaj sistemini tedarik ediyor. 6 serisindeki en önemli Bosch logolu parçalara gelirsek, benzinli ve dizel motorlar için enjeksiyon sistemleri… Jet püskürtmeli bu sistem, supaplar ile enjektörler arasında ateşleme bujilerine yakın bir noktada yer alırken, olabilecek er hassas yanma için görevlidirler. 6 Serisi, hızlanırken V8 motorlarının sunduğu yüksek performansın yanında yakıt tüketiminin de korunmasını, kısaca verimliliği garanti ederler. Bosch'tan 6'lara gelen bir başka önemli yedek parça ise ekonomi ve çevrecilikten sorumlu Start ve Stop sistemi… Bu arada dinamik stabilite kontrol sistemlerinin de Bosch'tan olduğunu unutmayalım!..

Sonuç olarak, yeni BMW 6 Serisi, 100 km/h hıza 4.9 saniyede rahat rahat ulaşırken, BMW logolu kaputun altında çalışan sistemlerin büyük çoğunluğunun, aynı anda Mercedes ve Audi için de üretim yapan dev Alman tedarikçilerine ait olduğunu hatırlamalıyız!..

6 Serisi'nin tüm versiyonları, BMW'nin büyük modelleri ve L6 platformu için de üretim yapan Dingolfing fabrikasında hazır hale getiriliyor, yedek parçalar bir araya getiriliyor… 

Dev tedarikçiler, Mercedes için Stuttgart'a ve Audi için Ingolstadt'a da, yılda yüzbinlerce adet bu en yüksek teknolojilerini taşıyor…

Sizlere, otomobili oluşturan binlerce parçadan sadece bir ikisini burada hatırlatmak istedim...

Müşteriler ise, bir markayı satın aldıklarında, onun herşeyiyle o markanın olduğunu düşünseler de, belki bazı markalardan da çok daha büyük olan tedarikçilerin, modelllerin içinde saklanan gizli güçler olduğunu bilmeliler…

25 Mayıs 2012 AutoShow AutomotiveInsider yazısıdır!..

Etiketler: ZF LuK Bosch Schaeffler Preh BMW Land Rover Range Rover şanzıman direksiyon elektrik 9 ileri 6 serisi GranCoupe Gran Coupe Mercedes Audi Toyota Ford Opel Hyundai Kia Nissan Honda Mazda Mini VW Volkswagen Volvo teknoloji technology teknik technic

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..