FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hibrid Range Rover

07 Aralık 2013 17:13
Hibrid Range Rover
Tweet It! Facebook

“Aluminyum teknolojileriyle ağırlığının yüzde 20’sini üstünden sıyıran ve diyetine şimdi yürür aksamda devam eden büyük Range Rover, dünyanın ilk dizel/hibrid SUV’unu ortaya çıkardı.”

Lüks otomobil pazarında artık en ekstrem donanımların yanında, en büyük gövdelerin içinde “salon konforu” da talep ediliyor…

Arazi kabiliyetli en lüks SUV’ların lider üreticisi Land Rover da, yıllarca Lincoln ve Cadillac ile Lexus, Infiniti ve Acura gibi lüks Amerikan SUV’larının karşısında yegane İngiliz olarak duruyordu. BMW ve Mercedes hariç kendine has stiliyle “tek” lüks SUV idi. Fakat, artık ultra lüksler de bu pazara girmek üzereler. Hatta en sportif markalar bile hayatlarında ilk kez SUV yapmaya çalışıyorlar… Diğer yanda Porsche Cayenne ve Audi Q7 de, iri 4x4 pazarının lezzetini yıllar önce almışlar ve şimdi varyasyonlara yoğunlaşıyorlar. Tüm bunların karşısında Land Rover’ın artık tüm modelleriyle güncel ve yakın gelecekteki rakiplerine karşı göğüs göğüse savaşabilmesi gerekiyor…

Land Rover’ın lüks birimi Range Rover, yeni kasasına geçerken, aluminyum teknolojileriyle toplam ağırlığının yüzde 20’sini üstünden sıyırmıştı. Bu diete şimdi yürür aksamda devam eden büyük Range Rover, V6 dizel motorunu bir elektrik motorla destekledi ve ilk dizel/hibrid SUV’u ortaya çıkardı.

Range Rover Hybrid ise, Land Rover markasının ürettiği ilk elektrik destekli modeli. Tüm rakipleri benzinli motorlar kullanırken, Land Rover ilk kez dizel bir motorla, elektrik motor ile bataryasını bir araya getirdi. Sonuç ise, bir V8 motorun performansı ve V6 dizellerden daha ekonomik bir yakıt tüketimi!.. Sadece elektrik gücüyle 1.6 km gibi çok kısa bir mesafede yürüyebilse de, Range Rover Hybrid’in “tümüyle elektrikli sürüş” gibi bir hedefi yok. Elektrik motorunu, gerektiğinde dizel motoru desteklemek için kullanan Range Rover, ilk kalkıştaki sessizliğini ya da ani hızlanmalarda dizelin bir anda yüksek devir cevirmesini gerektirmiyor. Gaza yüklendiğinizde böylece elektrik motor ihtiyaç duyulan torku sunuyor ve dizel motora yüklenilmeden yüksek çevirme kuvvetinin oluşmasına yardım ediyor. Üstelik bir V8 performansında!.. Tüm bu operasyonun da daha az yakıt tüketimi ve çok yumuşak bir sürüş için düşünüldüğünü fark etmek ise, asıl güzel olan!.. İlk harekette motorun çalışmadan sessizce dev Range Rover’ın yürümesini yaşamak ise, bambaşka bir keyif. Diğer hibridler gibi tam bir elektrikli araç olduğunu iddia etmeyen Range Rover’ın iyileşen yakıt tüketimi ve ekstra performansına hemen alışıyor ve çok beğeniyorsunuiz. 2002-2013 yılları arasında satılmış olan önceki nesilde de, niye böyle bir zekice hibrid teknolojisi sunulmadı, diye merak ediyoruz… Fakat, yeni kasa ile Range Rover Hybrid, sanıyoruz, yolların en lüks SUV’u olarak tahtını daha da yükseklere çıkarıyor… Yeni gelecek ultra lüks markaların SUV seçenekleri sanıyoruz, bu lüks, bu arazi kabiliyeti ve bu teknolojiler için, çok uğraşacaklar!.. Belki en fazla eski TDV8 motorlu Range Rover’ların seviyesini yakalayabilecekler. Üstelik, Range Rover Hybrid ile bile, en zorlu arazi şartlarında ilerleyebilmeyi, belki sadece hayal edebilecekler. Suspansiyonu en yüksek seviyesine alıp, 900 mm’ye kadar en çamurlu derin sulardan geçerken, kapı camlarının ıslanmaya başlamasını başka hangi lüks araç içindeyken görebilirsiniz?.. Bu kadar pahalı bir araçla, en zorlu arazide kimse eğlenceye gitmeyecektir, fakat en zorlu parkurların bu ultra lüks ile geçilebilineceğini bilmek, güven veriyor. Kışın buz yarışlarının yapıldığı Trophée Andros’da Hard Core OffRoad yaptığımız en pahalı Range Rover’ın arkasında hybrid yazması ve derelerden, çamur kuyularından geçerken elektrik desteğini fark etmek, müthiş bir deneyimdi!.. Wade Sensing denilen sistemle, geçilen suyun derinliğini ekranda görünce heyecanınızı gizleyemiyorsunuz!.. Hatta, bir Defender’ın bile zorlukla aşabileceği zorlukları konfor içinde geçerken, gülümsemeden duramıyorsunuz!..

Range Rover Hybrid’in 3.0 litrelik motoru ve 8 ileri otomatik şanzımanının yanındaki frenlemeden veya motor tarafından üretilen elektriğin yüklendiği batarya, EV modu açıkken 250 kW’lık güç ve 700 Nm’lik maksimum tork ile 2.394 kg ağırlığındaki “lüks”ü kaldırıp, tamamiyle V8 gibi aynı performansta taşımak için görev yapıyorlar. 0-100 km/h hızlanma ise 6.9 saniyede gerçekleşirken tüketimin 6.4 lt/100 km’ye CO2 emisyonunun da 169 gr/km’ye inebilmesi, özellikle de V8 dizelin 8.7 lt/100 km ve 229 gr/km verilerinin karşısında, oldukça iyi!..

Mekanik ve elektronik çekiş kontrol destek üniteleriyle low range yani arazi vitesinin en büyük avantajının da bu elektrik motorlarının torklarının tamamını, tekerleğin ilk dönüşü için sunabiliyor olması… Böylece en düşük hızlarda bile maksimum çevirme kuvveti ile ilerleyebilen Range Rover Hybrid, gövdesinin altındaki küçük bir valiz büyüklüğündeki bataryasıyla aslında ağırlık merkezini de aşağı indirerek yüksek hız sürüşünü de iyileştiriyor. Bagajdan yer çalmayan veya tam boy yedek lastiğin çıkarılmasını gerektirmeyen bataryanın aracın altındaki su geçirmez güçlendirilmiş çelikten özel bir muhafazaya yerleştirilmiş olması sayesinde, OffRoad sürüşlerinde bile risk yaratmıyor.

Range Rover Hybrid’in start tuşuna bastığınız anda dijital ekranın açılması EV göstergelerin görünmesi dışında hiçbir şey olmamasına ise alışmak gerek… Dizel motor çalışmadığı için, şaşırıyorsunuz ve sonra vitesi D’ye alıp ilk hareketi tümüyle sessiz yapıyorsunuz. Sonra bataryanın enerjisi azalınca dizel devreye giriyor ve hem torku devralıyor hem de EV ışığını yakarak bataryayı şarja başlıyor. Start Stop fonksiyonunun devrede olduğu Normal modda, durup ilerlerken ayağınızı gaz pedalından kaldırdığınızda sıfıra inen rölanti sırasında da, elektrik motorları devreye giriyor. Re-Start’ı fark edemiyorsunuz, fakat marş motorunun çok kısa devreye girdiğini fark ediyorsunuz. Araç yavaşlarken motorun bataryayı şarj etmek üzere bir jeneratöre dönüşüyor olması, dizel motorun her zaman şarj yapma görevini sürdürmesini gerektirmiyor. Diğer yanda ağır OffRoad şartlarında transfer kutusu “Low Range”de iken, dizel motor sürekli çalışıyor ve tümüyle EV modunda çalışma gerçekleşmiyor.

Sonuç olarak, evden çıkıp ofise gitmek, ya da uzun yolda veya arazide oyuna dalmak, hiç bu kadar yumuşak olmamıştı. Elektriğin desteğiyle, aniden “fırlama”ye gerek kalmıyor. Size sadece sessizliğin ve tüm engelleri aşabilmenin keyfini yaşamak kalıyor!..

Etiketler: Land Rover Range Rover Hybrid hibrid dizel lüks aluminyum teknoloji diet V6 diesel elektrik ilk dizel/hibrid SUV OffRoader british luxury 4x4

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.