FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hiper Porsche

17 Mayıs 2013 04:15
Hiper Porsche
Tweet It! Facebook

“Porsche 918 Spyder'ın üretim şeklinden önce, son prototipleri gerçek şekline en yakın örnekler olarak boy gösteriyor!.. Kısaca; bu bir Süper Porsche değil, bir Hiper Porsche!..”

Ferrari, yeni modellerini lansman öncesi son saniyeye kadar sır gibi saklarken; Porsche, yeni modellerini önceden göstermeye, teknik bilgileri yavaş yavaş sızdırmaya pek meraklı...
Geçtiğimiz yıl, Nürburgring Nordschleife'yi 7:14'te döndüğü "rekor" denemesinde olduğu gibi...Elbette, bu bir pazarlama stratejisidir, fakat 918 Spyder, tüm Porsche'lerin en teknolojik, en hızlı ve zirve modeli olarak, bize göre, bomba gibi bir anda patlatılmalı!.. Fakat Porsche 918'in tüm Ar-Ge evrelerini, atılan her adımı, biz basın mensuplarıyla ve dolayısıyla tüm otomobil meraklılarıyla paylaşmayı tercih etmesinin adrenalini biraz düşürdüğünü de itiraf edelim!..

Yarış boyalarını sürmüş olarak, neredeyse 3 yıldır, 918'i konseptinden son prototiplere takip ediyoruz...
Bu süper Porsche, geniş zamana yayılan haberleriyle, hak ettiği anlık "hit"i artık alamıyor...
Önümüzdeki Frankfurt fuarında gerçek şekliyle karışalaşınca, bakalım, neler olacak?..

Bu fotoğraflardaki de, halen son üretim şekli değil!.. Ayrıntılarda farklı olacak olan gerçek 918 Spyder, bu ön üretim halinde bile Carrera GT efsanesinin yerine geçecek ultra-modern kahraman olduğunu, bizlere kabul ettiriyor... "Form, fonksiyondan sonra gelir!" mantığında geliştirilmiş tasarım ve yapısıyla tipik Porsche mühendisliği sayesinde kolayca kullanılabilecek bir HyperCar olma iddiasındaki 918 Spyder, Porsche'nin 2014 yılında "koşacak" Le Mans yarış araçlarının teknolojilerine şimdiden sahip olacak!..

911 GT3 R Hybrid'teki gibi arkada bir elektrik motor ile benzinli motor ve önde ayrıca bir elektrikli motorun bağlı olduğu dört çekerli bir yürür aksamı olacak olan 918 Spyder, en yüksek hızlarda virajlarda en güvenli şekilde ilerleyebilmek için sürücüsüne öndeki elektrik motorun "kontrol"unu da teslim ediyor... Gaz pedalına tam olarak yüklenildiğinde gelişmiş bir "boost" teknolojisi, tüm gücün öne geçmesini sağlıyor!..
100 km'de 3 litre gibi şaşırtıcı bir yakıt ekonomisine rağmen, toplamda 880 beygir gücünde bir performans sunan 918 Spyder, (-35 kg) Weissach paketiyle yaklaşık 1640 kg ağırlığa sahip olacak... Bu paketin karbon fiber ile güçlendirilmiş polimer CFRP gövdesi ve ağır olan tüm elemanların asfalta en yakın aşağı noktalara yerleştirilmesi, süper Porsche'nin "sır"ları arasında!.. Arkada yüzde 57 ve önde de yüzde 43 olan ağırlık dağılımı ve ağırlık merkezinin porya hizasına kadar indirilmiş olması da, diğer "gizli" avantajı...
Düşük hızlarda ön tekerlerin aksine açı alan ve yüksek hızlarda direksiyon yönüne dönen arka aks yönlendirme, PASM aktif amortisör sistemi, çok kollu şasi, en iyi tüketim ve en iyi "downforce" için 3 farklı modda çalışan Porsche Active Aerodynamic sistemi ve direksiyon üzerinden aktive edilebilen 3 ayrı motoruyla 918 Spyder, tam bir mühendislik harikası...
E-Power modunda 30 km'ye kadar sadece elektrikli olarak giden bu Porsche HyperCar, bu "sadece" batarya modunda 0-100 km/h hızlanmasını bile 7 saniyenin altında gerçekleştiriyor, 150 km/h hıza çıkabiliyor... Batarya boşalmaya başlayınca ise, hibrid moda otomatik olarak geçiliyor...
Hybrid modda ise benzinli motor ve elektrikli motorlar bir arada, olabilecek en düşük tüketim için en iyi kombinasyonu gerçekleştirmeye çalışıyorlar...
Sport Hybrid modunun başrol oyuncusu benzinli motor olurken, elektrikli motorlar "boost" fonksiyonu için devreye giriyorlar...
Ekstrem sportif sürüş için ise, bir de Race Hybrid modunun olduğunu da hatırlatalım... Bu maksimum performans modunun yakıt ekonomisi gibi bir derdi olmazken, 7 ileri PDK şanzıman da, yazılımını yarış temposuna göre değiştiriyor. Hatta Hot Lap tuşuna basıldığında tüm motor ve bataryada "ne varsa" ortaya çıkarılıyor ve adeta bir yarışın sıralama turlarındaymışçasına maksimumu yaşayabiliyorsunuz!..
RS Spyder yarış aracından alınan 4.6 litrelik atmosferik V8 motorun 608 HP olması ve 9150 1/min devir çevirmesi litre başına 132 HP'lik performansı ortaya çıkarırken, 114 HP/lt'lik Carrera GT'den yüksek bu değerin bile fazlasıyla yeterli olduğunu hatırlatalım!..
Diğer yanda hibrid modülün elektrik motorlarından öndeki bu benzinliye destek vereni 155 HP!.. Paralel hibrid mantığıyla sürüş bölümünün hemen arkasına yerleştirilmiş bu iki ünite, arka aksa doğrudan ortak veya ayrı ayrı tahrik verebiliyor. Ön aks ile mekanik hiçbir bağlantı oluşturmuyorlar...
Ön akstaki bağımsız elektrik motorunun 127 HP olduğunu ve 7 kWh'lık sıvı soğutmalı bir lithium-ion bataryaya bağlı olduğunu söyleyelim... Şarj süresinin de normal prizde 4 saat, Porsche Speed Charging Station ile 25 dakikada olduğunu da belirtelim...

Tavanı, arka kanatları, dış aynaları ve ön cam direklerinin görünür şekilde karbon olması ya da kabin içi kaplamalarının Alcantara ve aluminyum olması, belki de bu (EU fiyatı) 675.000 Euro'luk süper Porsche'nin anlatmamız gereken en önemsiz ayrıntıları!..

Etiketler: hiper hyper hypercar SuperSport süper super Porsche 918 Spyder hybrid hibrid race sport E-Power

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..