FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hız ve Bilgi

20 Temmuz 2013 17:22
Hız ve Bilgi
Tweet It! Facebook

“BMW, hız otobanından ayrılmadan bilgi otobanına giriyor!.. Bildiğimiz internet kullanımından çok farklı, BMW tarzı güvenli bir "yolda internet" kullanımı”

Otomobilin içinde internet kullanımını eleştirirdik… Dikkati dağıtabilir, sürücünün kaza riskini yükseltir diye… Fakat, BMW mühendisleri yine sürüş keyfini yükseltecek ve sürüş güvenliğini riske etmeyecek şekilde, farklı bir internet kullanımını kullanıcılarına veriyor.

ConnectedDrive isimli bu, otomobilin kendi özel bir SIM kartıyla, bilgi dünyasına "dalması" için BMW, öncelikle sürüş sırasında sadece "gerekli olabilecek"leri kullanıcısına sunuyor. 

Eş zamanlı trafik bilgilendirmesi, 12 milyon müzik dinlenebilmesi ve diğer tüm internete bağlı uygulamalar, artık 2011 yılı ve sonrası tüm BMW'lerle mümkün. Navigasyon gibi, eskiden ayrı ayrı satın alınabilen araç içi bilgi ve eğlence sistemleri, artık her otomobile uygun olarak, BMW internet sitesindeki yeni  bir "ConnectedDrive Store"dan indirilebilecek ve araçlarda kullanılmaya başlanabilecek. Masanızdaki bilgisayardan ya da doğrudan aracın içindeki SIM kartından yapılabilecek güncellemeler ile, çeşitli uygulamalar, bir aylık deneme sürelerinden 1 yıla kadar uzun vadeli kullanımlara göre değişik fiyatlarla satın alınabilecek. BMW'nin kendi SIM kartıyla "bağlan"dığınızda ise, 2013 sonuna kadar 14 ülkede 2015'e kadar ise 50'dan fazla ülkede roaming ücreti ödemiyor olacaksınız… Böylece bir araç kiraladığınızda, ya da ikinci el bir BMW aldığınızda da, infotainment sistemini kendinize göre kişiselleştirebilecek, belirlediğiniz periyodlarda kullanabileceksiniz…

Bu şeklide istediğiniz uygulamalara istediğiniz süre kadar para ödeyeceğiniz ConnectedDrive'ın "giriş" fiyatı da ucuzluyor!..

4 yıl içinde 5 milyon BMW'de kullanılacağı tahmin edilen internet tabanlı infotainment sistemlerinin bu en geliştirilmiş şeklinde, sürücülerin sunulan hizmetler arasında seçim yapabilmeleri ve istemedikleri, gereksiz gördükleri uygulamalara para ödememeleri, aslında çok mantıklı!.. 

Her aracın şasi numarasıyla "My BMW ConnectedDrive" üzerinde oluşturulan profil ile otomobilin bilgi ve eğlencesinin özgün hale getirilmesinin yanında, sadece iPhone'ların değil Android'ler de dahil olmak üzere tüm çeşitlerdeki bireysel "akıllı telefonların" da bu sisteme bağlanabilmesi, tüm uygulamalar için üstelik konsol ekranından BMW'nin kendi sürüş güvenliğini bozmayan grafikleriyle "bağlantı"ların oluşturulması da mümkün!.. Bu ConnectedDrive "ağ"ına bağlıyken tüm güncellemeler ve yeni hizmetlerden de araçlarını kullanırken bile haberdar olacak olan BMW sahipleri, "online" olmanın keyfini çıkaracaklar.

Bazı uygulamaların, "ömür boyu" olması ise, artık ikinci el ilanlarında araç donanımları arasında "ConnectedDrive"ın satın alınmış uygulamalarının da yazılacağını akla getiriyor. İstediğiniz parçaları aracın harddiskine de kaydedebileceğiniz akıllı telefonlar için web radyo, akıllı takvim, Wiki lokal bilgi paylaşımı, facebook ile twitter da tüm bu uygulamalar arasında… Fakat, Pandora, MOG, Aupeo, Stitcher, Baidu Music, Douban FM, Snippy, Deezer, Napster, Rhapsody, TuneIn Radio, Audible and Glympse gibi tüm bunların BMW tarzı grafik ile kullanılıyor olması, BMW'nin bilinen iDrive sisteminin artık günümüz trendleri içinde bile demode olmadığını tam aksine sürüş güvenliğiyle birlikte çok net "görülebilir" ve daha organize şekle getirien bir arayüz ile güncellendiğini ve geliştirildiğini söylememizi sağlıyor.

iDrive 4.2 olarak aracın içine yerleşen bu BMW ConnectedDrive'ın en cazip servisi ise bulunduğunuz lokasyonu otomatik olarak "bilen" acil yardım fonksiyonunu da içeren "concierge" hizmetleri… En özel lokal mekan sorularınıza kadar neredeyse her konuda sorularınızı cevaplandıran, otellere bile rezervasyon yapan bu servis araç hareket halindeyken de kullanılabiliyor. Araç durduğunda ise web'te sörf yapabiliyorsunuz. iOS cihazlarına iAP Bluetooth kontrol ile bağlanabiliyor, Siri Eyes Free ve S Voice entegrasyonuyla, sesinizle mesaj, e-mail vesaire yazdırabiliyorsunuz. Sesinizle google aramaları yapabiliyorsunuz…

Hatta,  cep teleonunuzdan çok yakında yollarda olacak olan i3'ün şarjını kontrol edebiliyor, klima ya da ısıtmasını açıp kapatabiliyorsunuz… Şarjınızla ve trafiğin durumuna göre menzilinizi görebiliyor, en yakınşan istasyonlarına yönlendirme alabiliyorsunuz… 

Özel bir çok güçlü bir antene sahip olan araç içi bir"taşınabilir" "LTE router" ile orta kol dayanağının altına yerleştireceğiniz akıllı telefonunuzun normalden çok daha iyi bir şekilde sinyal yakalabilmesi ve aracın içi ve yananda bir WiFi alan oluşturabilmeniz de, yine bir başka avantaj!..

Bu değerlendirme 10 Haziran 2013 tanihli AutoSnow dergisinde de yer almıştır.

Etiketler: BMW Connected CnonnectedDrive internet online onroad store My BMW LTE router

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..