FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hız ve Bilgi

20 Temmuz 2013 17:22
Hız ve Bilgi
Tweet It! Facebook

“BMW, hız otobanından ayrılmadan bilgi otobanına giriyor!.. Bildiğimiz internet kullanımından çok farklı, BMW tarzı güvenli bir "yolda internet" kullanımı”

Otomobilin içinde internet kullanımını eleştirirdik… Dikkati dağıtabilir, sürücünün kaza riskini yükseltir diye… Fakat, BMW mühendisleri yine sürüş keyfini yükseltecek ve sürüş güvenliğini riske etmeyecek şekilde, farklı bir internet kullanımını kullanıcılarına veriyor.

ConnectedDrive isimli bu, otomobilin kendi özel bir SIM kartıyla, bilgi dünyasına "dalması" için BMW, öncelikle sürüş sırasında sadece "gerekli olabilecek"leri kullanıcısına sunuyor. 

Eş zamanlı trafik bilgilendirmesi, 12 milyon müzik dinlenebilmesi ve diğer tüm internete bağlı uygulamalar, artık 2011 yılı ve sonrası tüm BMW'lerle mümkün. Navigasyon gibi, eskiden ayrı ayrı satın alınabilen araç içi bilgi ve eğlence sistemleri, artık her otomobile uygun olarak, BMW internet sitesindeki yeni  bir "ConnectedDrive Store"dan indirilebilecek ve araçlarda kullanılmaya başlanabilecek. Masanızdaki bilgisayardan ya da doğrudan aracın içindeki SIM kartından yapılabilecek güncellemeler ile, çeşitli uygulamalar, bir aylık deneme sürelerinden 1 yıla kadar uzun vadeli kullanımlara göre değişik fiyatlarla satın alınabilecek. BMW'nin kendi SIM kartıyla "bağlan"dığınızda ise, 2013 sonuna kadar 14 ülkede 2015'e kadar ise 50'dan fazla ülkede roaming ücreti ödemiyor olacaksınız… Böylece bir araç kiraladığınızda, ya da ikinci el bir BMW aldığınızda da, infotainment sistemini kendinize göre kişiselleştirebilecek, belirlediğiniz periyodlarda kullanabileceksiniz…

Bu şeklide istediğiniz uygulamalara istediğiniz süre kadar para ödeyeceğiniz ConnectedDrive'ın "giriş" fiyatı da ucuzluyor!..

4 yıl içinde 5 milyon BMW'de kullanılacağı tahmin edilen internet tabanlı infotainment sistemlerinin bu en geliştirilmiş şeklinde, sürücülerin sunulan hizmetler arasında seçim yapabilmeleri ve istemedikleri, gereksiz gördükleri uygulamalara para ödememeleri, aslında çok mantıklı!.. 

Her aracın şasi numarasıyla "My BMW ConnectedDrive" üzerinde oluşturulan profil ile otomobilin bilgi ve eğlencesinin özgün hale getirilmesinin yanında, sadece iPhone'ların değil Android'ler de dahil olmak üzere tüm çeşitlerdeki bireysel "akıllı telefonların" da bu sisteme bağlanabilmesi, tüm uygulamalar için üstelik konsol ekranından BMW'nin kendi sürüş güvenliğini bozmayan grafikleriyle "bağlantı"ların oluşturulması da mümkün!.. Bu ConnectedDrive "ağ"ına bağlıyken tüm güncellemeler ve yeni hizmetlerden de araçlarını kullanırken bile haberdar olacak olan BMW sahipleri, "online" olmanın keyfini çıkaracaklar.

Bazı uygulamaların, "ömür boyu" olması ise, artık ikinci el ilanlarında araç donanımları arasında "ConnectedDrive"ın satın alınmış uygulamalarının da yazılacağını akla getiriyor. İstediğiniz parçaları aracın harddiskine de kaydedebileceğiniz akıllı telefonlar için web radyo, akıllı takvim, Wiki lokal bilgi paylaşımı, facebook ile twitter da tüm bu uygulamalar arasında… Fakat, Pandora, MOG, Aupeo, Stitcher, Baidu Music, Douban FM, Snippy, Deezer, Napster, Rhapsody, TuneIn Radio, Audible and Glympse gibi tüm bunların BMW tarzı grafik ile kullanılıyor olması, BMW'nin bilinen iDrive sisteminin artık günümüz trendleri içinde bile demode olmadığını tam aksine sürüş güvenliğiyle birlikte çok net "görülebilir" ve daha organize şekle getirien bir arayüz ile güncellendiğini ve geliştirildiğini söylememizi sağlıyor.

iDrive 4.2 olarak aracın içine yerleşen bu BMW ConnectedDrive'ın en cazip servisi ise bulunduğunuz lokasyonu otomatik olarak "bilen" acil yardım fonksiyonunu da içeren "concierge" hizmetleri… En özel lokal mekan sorularınıza kadar neredeyse her konuda sorularınızı cevaplandıran, otellere bile rezervasyon yapan bu servis araç hareket halindeyken de kullanılabiliyor. Araç durduğunda ise web'te sörf yapabiliyorsunuz. iOS cihazlarına iAP Bluetooth kontrol ile bağlanabiliyor, Siri Eyes Free ve S Voice entegrasyonuyla, sesinizle mesaj, e-mail vesaire yazdırabiliyorsunuz. Sesinizle google aramaları yapabiliyorsunuz…

Hatta,  cep teleonunuzdan çok yakında yollarda olacak olan i3'ün şarjını kontrol edebiliyor, klima ya da ısıtmasını açıp kapatabiliyorsunuz… Şarjınızla ve trafiğin durumuna göre menzilinizi görebiliyor, en yakınşan istasyonlarına yönlendirme alabiliyorsunuz… 

Özel bir çok güçlü bir antene sahip olan araç içi bir"taşınabilir" "LTE router" ile orta kol dayanağının altına yerleştireceğiniz akıllı telefonunuzun normalden çok daha iyi bir şekilde sinyal yakalabilmesi ve aracın içi ve yananda bir WiFi alan oluşturabilmeniz de, yine bir başka avantaj!..

Bu değerlendirme 10 Haziran 2013 tanihli AutoSnow dergisinde de yer almıştır.

Etiketler: BMW Connected CnonnectedDrive internet online onroad store My BMW LTE router

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..