FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hyundai ix35 FCEV

03 Şubat 2013 14:42
Hyundai ix35 FCEV
Tweet It! Facebook

“Sıfır emisyonlu Plug-In elektrikli araçlar, kısa menzillerinin dışına çıkamazlarken Hyundai, uzun yol için FCEV'lerin şart olduğuna inanıyor!.. ix35 FCEV, 5.6 kg hidrojen ile 525 km yol alabiliyor!..”

Dünyada otomobil ve ticari araç üretimi 80 Milyon'u geçti! Hyundai'nin küresel üretim yapan fabrikaları Kia ile birlikte 

Güney Koreli Grubu, dünya beşinciliğine taşıyor… Hyundai'nin gerek Avrupalı gerekse de Güney Kore'den çıkan tasarımları ödül üstüne ödül alıyor… 1967 yılında kurulmuş, belki de dünyanın en genç otomotiv grubu!.. Hyundai, 45 yıl içinde dev adımlar attı… İnşaat ve çelik endüstrilerindeki gücünü otomotive de yansıtarak, farklı endüstrileri birbirleri için "kısa yol"dan kullanarak benzersiz bir başarı ortaya çıkarıyor!.. Otomobillerinde kullandığı çeliğin yüzde 46'sını kendi içinde üreten, ürettiği motorları ve teknolojilerini artık rakiplerine bile ihraç eden Hyundai, fiyatının karşılığında en iyi otomobilleri hazırlamaya devam ediyor!.. Hyundai, diğer otomotiv devlerinin yarı süresinde otomotivin birinci ligine girdi! Gerçekten ilgi çeken modelleriyle de müşteriler kazandı!..

Diğer yanda çok önemli bir başarısı da, FCEV, yani yakıt hücreli elektrikli otomobiller...

Hyundai, ix35 FCEV ile, tüm otomotiv endüstrisi içinde ayrı bir parlak geleceğe doğru ilerliyor… Bu yıl tam 1.000 adet hidrojen yakıt hücreli Hyundai ix35, resmi ve özel filolar için yollara çıkıyor. Hyundai, sadece 8 yıl önce 2005 yılında başlattığı FCEV projesinin en son şeklini, hidrojen yakıt hücreleriyle şarjı 100 kW yani 134 beygir gücünde elektrikli motora sahip ix35 modelini, artık resmen yürütüyor ve üretime hazır hale getiriyor. 2015'te ise tam 10.000 adet ix35 FCEV, İngiltere, Danimarka ve Almanya gibi hidrojen tedariği olan pazarlarda normal müşteriler ile buluşacak. 

Sıfır emisyonlu Plug-In elektrikli araçlar, kısa menzillerinin dışına çıkamazlarken Hyundai, uzun yol için FCEV'lerin şart olduğuna inanıyor!.. Gövdesinin alt arkasındaki biri büyük biri küçük iki tanka bir çevrim doldurma kabıyla pompalanan hidrojenine rağmen, sürüşünde diğer bildiğimiz ix35'lerden farksız bir performans gösteren 

bu Hyundai FCEV'i, hızlanma anında bile hayal kırıklığı yaratmıyor ve 14 saniyede 0-100 km/h ivmelenmesini tamamlayabiliyor. Gerektiğinde şarj edilen 24 kW'lık lityum-polimer bataryası ise, sadece ani hızlanmalar ve ekstra güç için ayrıca araç zeminine yerleştirilmiş… Fuel Cell Stack'ta oluşan enerji de, bir adaptör ile doğrudan çekişe veriliyor ve bu da diğer elektrikli araçlar ile olan farkını ortaya çıkarıyor. Bir ek jeneratör ile havalandırma gibi tüm elektrik ihtiyacı ise, yürür aksam enerjisinden çalmadan üretiliyor!..

Bu ix35 FCEV, Hyundai'nin aslında 3. nesil yakıt hücreli aracı… Sadece elektrikle çalışan prizden şarj edilen diğer elektriklilere göre 3 misli fazla menzile sahip!.. Bu ultra modern Hyundai, 5.6 kg hidrojen ile 525 km yol alabiliyor… Yani, 1 litre hidrojen ile 25 km!.. Egzostundan ise sadece saf su çıkıyor… Hatta, bu çıkan saf su da yine yakıt hücrelerinin soğutması için kullanıyor!.. Hızlanma anında bile hayal kırıklığı yaratmayan ve 14 saniyede 0-100 km/h ivmelenmesini tamamlayabilen ix35 FCEV'in marşına bastıktan sonra sessizlikle karşılaşmanız, gerçekten çok hoş… Çünkü, rölanti yok, titreşim yok… Sadece klimanın ince vızıltısı kulağa geliyor… Göstergeler ise, hidrojen durumunu ve kalan menzili işaret ediyorlar… Vites topuzunu "Drive"a getirip, artık frenden ayağınızı kaldırıp, ilerlemeye başlayabilirsiniz… Maksimumda 160 km/h hız da garantileniyor… 

Güvenlik anlamında da tüm standart crash-test'ler ve ayrıca yangın testleri de yapılmış olan ix35 FCEV, için artık "hazır" deniliyor!.. ix35 FCEV, Hyundai'nin aslında 3. nesil yakıt hücreli aracı… Yürür aksamı ve yakıt hücreleri daha da geliştirilmiş olan kullandığımız bu son FCEV, özellikle yayaları ve sürücüyü uyarma görevi taşıyan VESS denilen sanal motor sesi sistemiyle de donanıyor. Tek bir düğme ile bu VESS devreye alınabiliyor. Normal benzinli veya dizel ix35'lere göre sadece 200 kg daha ağır olan 1.8 tonluk ix35 FCEV'deki bu fazlalığın sebebi "fuel cell stack" denilen 2.0 litre dizel bir motor performansının ortaya çıkmasını sağlayan, yani motorun yerini gören, depodaki hidrojenle havadaki oksijeni birleştirirken oluşan enerjiyi yürür aksam için elektriğe dönüştüren sistem!.. Kullanırken ağırlığını hissetttirse de, ileri atılırken hiç zorlanmayan ix35 FCEV, kademesiz şanzımanıyla sanki sihirli bir güç sizi ittiriyormuşçasına keyifle yürüttüğünüz ultra bir modern Hyundai!.

Şimdilik 220.000 Euro'ya mal olan FCEV'ler, 2015'teki seri üretim ile birlikte tedarikçilerin maliyetlerini düşürmeleriyle birlikte 22.000 Euro'ya mal olacak ve satın alınabilir hale gelecek!..

Hyundai ix35 FCEV, önceki nesil Tucson FCEV modelinin üzerine maliyetleri düşüren, yakıt hücresi üretiminin karmaşıklığını azaltan ve montajı daha basit hale getiren birçok yeniliği de taşıyor. Hyundai, hidrojenle çalışan ve sadece su buharı açığa çıkardığı için çevreyi hiç kirletmeyen bu araçların seri üretimine artık başlarken, yüksek basınçlı bir hidrojen yakıt istasyonu pompasında bu aracın 700 bar'lık bir depo hidrojeninin 5 dakikada doldurulduğunu hatırlatıyor!..

10 liraya 100 km giderken; 0 karbondioksit emisyon ile, çevreyi kesinlikle kirletmeyeceksiniz!.. 

İşte, yüksek teknoloji ve parlak gelecek!..

Etiketler: Hyundai ix35 FCEV Fuel Cell EV Electric Vehicle elektrikli yakıt hücreli yakıt hücresi fuel stack elektrik Kia

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..