FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hyundai Minikleri

24 Ocak 2013 16:14
Hyundai Minikleri
Tweet It! Facebook

“14 Ocak 2013 AutoShow AutomotiveInsider: Benzinli motorların kapasiteleri yeniden keşfediliyor!.. Sektörde küçülme sadece araç gövdesinde değil, motor bölümünde de devam ediyor!.. Küçük hacimli büyük performanslı modern benzinli motorlara bir seçenek de, Hyundai'den... ”

İçten yanmalı motorların yüz yıldır "tembel" çalıştırıldığı nihayet anlaşıldı… Şimdi 1 litrelik motorların, 2 litrelik eski nesil motorlardan bile daha güçlü olabilecekleri görüldü… Şifre ise, "aşırı besleme"!..

Dizel motorlarda onlarca yıldır kullanılan Turbo'nun, benzinli motorlarda doğrudan enjeksiyonla birlikte küçük hacimlerde de çok büyük verim sağladığı, artık her marka tarafından anlaşıldı.

Son yılların "yeşil" modası, düşük CO2 salımı ve aynı anda düşük yakıt tüketimi de, markaların "ortalama emisyon ve tüketim" değerlerine en ciddi şekilde önem vermelerine neden oluyordu.

Mazda SkyActiv-G, Ford Ecoboost, GM'in Ecotec, BMW'nin Efficient Dynamics, Mercedes ve VW'nin yeni nesil motorları, hepsi, yeni nesil enjektörler, değişken supap zamanlamaları, yüksek sıkıştırma oranları gibi yakıt tüketimini minimize eden ve performansı yükselten teknolojiler ile "aslında" 20'inci Yüzyıla ait bilinen içten yanmalı benzinli motorların ideal mühendislikten çok uzak olduğunu ve "bunlara yapılacak daha çok şey var" sözlerimizi doğrulattılar.

Fakat, bu yeni benzinli motorlar hep büyük hacimlerde "ekonomi ve güç" sunuyorlardı… Türkiye gibi motor hacminden yüksek vergi isteyen ülkeler için değil, araçların genel ağırlığının azaltılması için yeni nesil "iyi" motorların küçültülmesi de gerekiyordu…

Nihayet 4 silindirliden az ve 1 litreden küçük motorların da büyük otomobillerde "çirkin" durmayacağına karar verildi… Fiat Grubu'nun TwinAir motorları, bu trendi başlattılar. 3 silindirli ve hatta 2 silindirli motorların yanında 4 silindirli olup, gerekmedikçe sadece 2 silindirini çalıştıran diğer 2 silindirini "uyutan" motorlar, artık C segmenti Alt Orta Sınıf otomobillere kadar uygulanmaya başladı.

Hyundai'nin 1.6 ve 2.0 litrelik benzinli motorlarındaki T-GDI Turbo Gasoline Direct Injection teknolojisi, artık "küçük fakat güçlü" sloganıyla küresel otomotiv endüstrisindeki bu "küçülme" eğilimine uyarak çok daha küçük hacimlere de veriliyor.

Yeni nesil Kappa 1.0 TCI Turbo Intercooler ve 1.2 T-GDI, Güney Koreli Grubun bu başlıktaki çok önemli sürprizleri.

1.0 TCI, 106 beygir gücü ve 137.3 Nm'lik maksimum torkunu aluminyum bloğu, entegre turbosu, offset kank mili, plastik emme manifoldu ve motor kapagının içinde saklıyor. 1.2 T-GDI ise, bildiğiniz diğer T-GDI'ların küçültülmüş şekli…

Hyundai, dünyanın çeşitli ülkelerindeki değişik pazar şart ve taleplerine uygun olarak diğer yeni Gamma 1.6 T-GDI, Nu 2.0 CVVL ve Theta 2.0 T-GDI benzinli motorların yanında bu en küçükleri de seçenek yelpazesini sonuna kadar açmak için bulundurmaya başlıyor. Hatta Euro6 2.0 litre dizellerinin yanına koyduğu U2 1.1 WGT de, "küçülme" modasına bir başka örnek!.. Kappa serisi sürekli değişken transmisyon sağlayan CVT de, bu küçüklere eşlik ediyor…

"Çok güzel, fakat bugüne kadar niye yapmadınız?" sorusunun cevabı da, bu küçük fakat kompleks motorları çalıştıracak motor elektroniğinin henüz gelişen teknolojiyle mümkün olması olabilir!..

Etiketler: Hyundai ekonomi ekonomik çevre çevreci yeşil Blue 1.0 litre Theta WGT T-GDI GDI CVVL TCI Turbo direct injection

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..