FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İlk Civic Tourer

11 Ağustos 2013 05:05
İlk Civic Tourer
Tweet It! Facebook

“Honda Civic hatchback'lere "dar" diyenler için, aileler veya büyük bagaja ihtiyaç duyan sportif yaşayanlar için, Honda'nın yeni modeli Civic Tourer!.. Bu model ile Civic ailesinin ilk station wagon'u da yaratılmış oluyor.”

Honda, 2014 model Civic Tourer'ın ilk gerçek ayrıntılarını gösterdi.
Önümüzdeki Frankfurt IAA otomobil fuarında çıplak gözle göreceğimiz Civic Tourer, özellikle Avrupalı müşterilerin beğeni ve ihtiyaçları doğrultusunda İngiltere'de tasarlanmış, geliştirilmiş ve üretime hazırlanmış.

Aynı isimdeki konsept halini geçtiğimiz Cenevre otomobil salonlarında görmüş olduğumuz Civic'in bu ilk station wagon şekli, son minör değişikliklerle yenilenmiş olan Civic hatchback ile aynı yüze sahip... Aynı açılı ön farlar ve LED gündüz ışıkları, ön görünümde farklılık ortaya çıkarmazken, arkaya doğru alçalan tavan, şişik çamurluklar ve öne doğru uzanan stop lambaları, asıl farklılığı aracın arka görünümüne taşıyor.
Aslında gerçek Rourer'ın ortadan egzost çıkışlara, zarif arka difüzöre, büyük jantlara ve LED farlara sahip konsept halindeki şeklinin, Tourer  çok isterdik!.. Ancak yine de Large Project lideri Adrian Killham'ın söylediği gibi "İlk bakışta bile Civic Tourer, diğer station wagon'lara benzemiyor!" Gerçekten; yollardaki tüm Station Wagon, Avant, Break, Kombi vesaire araçlar birbirlerini andırırken, Civic Tourer'ın denge ve cazibesi, diğerlerinden çok farklı!..

Arka kapı kollarının "gizlenmiş" olması ve dingil mesafesinin değiştirilmemiş olmasına normal Civic hatchback'ten alışkınız... Fakat, 235 mm uzatılmış arka yapı, D sütununu da örten uzatılmış arka çeyrek yan camları, 17 mm yükseltilmiş arka kapı kuşağı, hatchbeck'e göre 137 mm alçaltılmış bagaj yükleme eşiği ve devasa bagaj kapağı, Tourer'ı Honda alışkanlıklarımızın dışına taşıyor.

Kabin içinde ön konsol tasarımı, zemini üzerinde inşa edildiği 5 kapılı Civic HB'lere benzese de, kabin içi genişliğinde büyük iddia oortaya çıkarılmış. Seat Leon ST ve VW Golf Variant'tan bile daha büyük bir hacime 1668 litreye kadar büyütülebilen bagajı, "Magic Seats" denilen değişik açılarda ve hizada kombine edilebilen ve basit bir hareketle katlanabilen arka koltukları, Civic Tourer'ın önemli kozları!.. Cam hizasına kadar da 624 litrelik bagaj hacminin Civic Sedan'dan bile yüzde 50 oranında büyük olduğuna dikkat çekelim!.. Hondacılar, 565 yükleme yüksekliği olan bagaja tam boy iki dağ bisikleti veya 3 büyük boy Samsonite sığabileceğini ve hatta bunların üzerine bagaj örtüsünün bile çekilebileceğini söyleyebiliyorlar!..

Ayrıca; dynamic, normal ve comfort ayarlı aktif "arka" suspansiyon (ADS Adaptive Damper System) sistemiyle de, değişik yük ve yol şartları için stabil veya sportif bir güvenli yol tutuş seçimi sunan Civic Tourer, C segmentinin en ilgi çekecek station wagon'u oluyor!..

300 Nm ve 120 HP'lik 1.6 i-DTEC dizel ile 174 Nm ve 142 HP'lik 1.8 i-VTEC benzinli motorlarla iki seçeneğe sahip olacak olan Civic Tourer, otomatik opsiyonuyla İngiltere tesislerinde deneme üretimine giriyor...
4520 mm uzunluk, 1770 mm genişlik ve 1440 mm yüksekliğe sahip Civic Tourer'ın piyasaya veriliş tarihi ise, 2014 Ocak ayı olarak planlanıyor.

Etiketler: Honda Civic Tourer Station Wagon İngiltere Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..