FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İlk Civic Tourer

11 Ağustos 2013 05:05
İlk Civic Tourer
Tweet It! Facebook

“Honda Civic hatchback'lere "dar" diyenler için, aileler veya büyük bagaja ihtiyaç duyan sportif yaşayanlar için, Honda'nın yeni modeli Civic Tourer!.. Bu model ile Civic ailesinin ilk station wagon'u da yaratılmış oluyor.”

Honda, 2014 model Civic Tourer'ın ilk gerçek ayrıntılarını gösterdi.
Önümüzdeki Frankfurt IAA otomobil fuarında çıplak gözle göreceğimiz Civic Tourer, özellikle Avrupalı müşterilerin beğeni ve ihtiyaçları doğrultusunda İngiltere'de tasarlanmış, geliştirilmiş ve üretime hazırlanmış.

Aynı isimdeki konsept halini geçtiğimiz Cenevre otomobil salonlarında görmüş olduğumuz Civic'in bu ilk station wagon şekli, son minör değişikliklerle yenilenmiş olan Civic hatchback ile aynı yüze sahip... Aynı açılı ön farlar ve LED gündüz ışıkları, ön görünümde farklılık ortaya çıkarmazken, arkaya doğru alçalan tavan, şişik çamurluklar ve öne doğru uzanan stop lambaları, asıl farklılığı aracın arka görünümüne taşıyor.
Aslında gerçek Rourer'ın ortadan egzost çıkışlara, zarif arka difüzöre, büyük jantlara ve LED farlara sahip konsept halindeki şeklinin, Tourer  çok isterdik!.. Ancak yine de Large Project lideri Adrian Killham'ın söylediği gibi "İlk bakışta bile Civic Tourer, diğer station wagon'lara benzemiyor!" Gerçekten; yollardaki tüm Station Wagon, Avant, Break, Kombi vesaire araçlar birbirlerini andırırken, Civic Tourer'ın denge ve cazibesi, diğerlerinden çok farklı!..

Arka kapı kollarının "gizlenmiş" olması ve dingil mesafesinin değiştirilmemiş olmasına normal Civic hatchback'ten alışkınız... Fakat, 235 mm uzatılmış arka yapı, D sütununu da örten uzatılmış arka çeyrek yan camları, 17 mm yükseltilmiş arka kapı kuşağı, hatchbeck'e göre 137 mm alçaltılmış bagaj yükleme eşiği ve devasa bagaj kapağı, Tourer'ı Honda alışkanlıklarımızın dışına taşıyor.

Kabin içinde ön konsol tasarımı, zemini üzerinde inşa edildiği 5 kapılı Civic HB'lere benzese de, kabin içi genişliğinde büyük iddia oortaya çıkarılmış. Seat Leon ST ve VW Golf Variant'tan bile daha büyük bir hacime 1668 litreye kadar büyütülebilen bagajı, "Magic Seats" denilen değişik açılarda ve hizada kombine edilebilen ve basit bir hareketle katlanabilen arka koltukları, Civic Tourer'ın önemli kozları!.. Cam hizasına kadar da 624 litrelik bagaj hacminin Civic Sedan'dan bile yüzde 50 oranında büyük olduğuna dikkat çekelim!.. Hondacılar, 565 yükleme yüksekliği olan bagaja tam boy iki dağ bisikleti veya 3 büyük boy Samsonite sığabileceğini ve hatta bunların üzerine bagaj örtüsünün bile çekilebileceğini söyleyebiliyorlar!..

Ayrıca; dynamic, normal ve comfort ayarlı aktif "arka" suspansiyon (ADS Adaptive Damper System) sistemiyle de, değişik yük ve yol şartları için stabil veya sportif bir güvenli yol tutuş seçimi sunan Civic Tourer, C segmentinin en ilgi çekecek station wagon'u oluyor!..

300 Nm ve 120 HP'lik 1.6 i-DTEC dizel ile 174 Nm ve 142 HP'lik 1.8 i-VTEC benzinli motorlarla iki seçeneğe sahip olacak olan Civic Tourer, otomatik opsiyonuyla İngiltere tesislerinde deneme üretimine giriyor...
4520 mm uzunluk, 1770 mm genişlik ve 1440 mm yüksekliğe sahip Civic Tourer'ın piyasaya veriliş tarihi ise, 2014 Ocak ayı olarak planlanıyor.

Etiketler: Honda Civic Tourer Station Wagon İngiltere Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..