FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İngiliz mi, Alman mı?

24 Temmuz 2013 20:20
İngiliz mi, Alman mı?
Tweet It! Facebook

“Bentley üretim hatlarında İngiliz "usta"lar kadar Alman mühendisler de göze çarpıyordu... İngiliz kalitesinin Alman mühendisliğiyle zirveye çıkarıldığı Crewe tesislerinde; Alman yönetimin İngilizleri nasıl "uçurudu"ğunu anlıyorsunuz!..”

Haziran ayının başında özel bir davetle Crewe'a gitmiştim. Malum, Crewe, Bentley Motors'un "ev"i!..
Mulsanne, Flying Spur, Continental GT, GTC ve Speed varyasyonlarının üetim hatlarının yanında özel Mulliner atölyesi, geçmiş ziyaretlerimden çok daha kalabalıktı…

Her ne kadar duvarında, 2. Dünya Savaşı sırasında uçak motoru üretirken fabrikanın tamamının Almanlar tarafından bombalanmış olması ve yüzlerce çalışanının kaybı anısına, dev bir pervane asılı dursa da, şu anda üretim bantlarındaki beyaz yakalıların çoğu Almanlardan oluşuyordu…

VW Grubu, Bentley markasını olabilecek en lüks binek araç üreticisi olarak, her alanda destekliyor… Porsche'den gelmiş mühendisler yürür aksamda, Audi'den gelmiş yöneticiler küresel satışlarda, Volkswagen'den gelmiş finansçılar da markanın karlılığı için destek veriyorlar…

Fakat, diğer yanda, Bentley'in muhteşem ahşap ve deri işçiliğini de Almanlar, İngilizlerden öğreniyorlar!..
Üretim hattına arka arkaya dizilmiş tüm farklı Bentley modellerindeki İngiliz el işçiliğini de, Almanların dikkatle izlediklerini fark ediyorduk…

Yani neredeyse her İngiliz Bentleycinin yanında karşılıklı tecrübe alıp verdikleri bir Alman vardı, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Bentley'in üretim kapasitesi 10 binlere doğru ilerlerken, Almanların hassasiyetiyle atılan adımlar sağlamlaştırılıyor!..
Bentley, 2013'te de çift haneli büyümesine devam edecek. ABD ve Çin'den gelen kesintisiz taleple, momentumunu koruyan ve satışlarında hız kesmeyen Bentley, 2012'de bir önceki yıla göre yüzde 21 bir artış elde etmiş ve 8.500 adet Bentley'i müşterilerine teslim etmişti. Dünya genelindeki bayi sayısını da geçtiğimiz yıl yüzde 10 çoğaltabilen Bentley'in 2014 sonuna kadar satış noktalarını 215'e yükseltmek istediğini biliyoruz…

Tüm bu adetlerin üstüne Bentley SUV'unun da "mücadele"ye girmesiyle, "Turbo" açılmış olacak!.. EXP 9 F ismindeki sıradışı bir SUV konsepti göstererek, herkesi şaşırtan Bentley, toplam satışlarda 12 binlere ulaşmayı hedefliyor!.. Ve bu da, marka tarihi boyunca hayal bile edilememiş bir üretim kapasitesi anlamına geliyor…
Avrupa'da otomobil satışları geçtiğimiz yıl da yüzde 8 düşmüş ve 12.5 Milyon duvarının altına inmişti… Fakat, bu pazar daralmasının lüks otomobil pazarını çok fazla etkilemediği de istatistiklerde fosforlu kalemlerle işaretleniyor.
Küçük lüks SUV pazarı kadar gelişiyor olmasa da, F ve G segmenti olarak adlandırılan lüks ve ultra lüks araçların satışları, farkedilir şekilde krizlerden etkilenmiyor!..

Bu çok pahalı otomobillerin satışlarındaki artışın, krizle mücadele eden vatandaşla dalga geçen zenginlerin havası olmadığı ortada!.. Eskisi gibi Milyon Euro'luk bir iki model ile yürümeyen Bentley gibi markaların ürün çeşitliliğiyle artık koşmaya başlamaları ve hatta spor otomobil markalarıyla da rekabet edebilen modelleri çıkarılabilmeleri, bu başarının altını dolduruyor.

Ne güzel olurdu değil mi, yollarda eskiden tek tük gördüğümüz Bentley'lerle en azından kırmızı ışıklarda sık sık yan yana gelmemiz!..

Bu izlenimim, Car Türkiye dergisi 2013 Temmuz-Ağustos sayısında da yayınlanmıştır.

Etiketler: Bentley Volkswagen VW Crewe Mulsanne Continental GT GTC W12 Speed ahşap deri el işçiliği hand made luxury lux lüks quality kalite british english ingiliz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..