FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar Borusan'da

20 Ağustos 2014 20:23
Jaguar Borusan'da
Tweet It! Facebook

“Tam 29 yıldır Ortaklar'ın getirdiği Jaguar, artık sadece 1 yaş daha büyük Borusan Otomotiv'in distribütörlüğünde Türkiye satışlarını arttırmaya çalışacak!..”

Jaguar, artık Ford yönetiminin baskıları altında bir iki modelle şans arayan bir marka değil...
Yeni yatırımcısı Tata'ya müthiş bir karlılık sunan, getirilerini her yıl arttıran bir marka!..
BMW ve Mercedes ile belki Audi gibi premium Almanların karşısında her segmentte iddialı olmaya çalışan, nicelikte olmasa bile nitelikte premium İngiliz olarak satışlarını her yıl neredeyse "misli" arttırmayı başaran, çok hızlı bir marka!..
Bir tarafta Land Rover, diğer tarafta da Jaguar'ın yeni model hücumu, tüm otomotiv dünyasını şaşırtıyor...
Yenilenen XJ, XF ve XK'ların yanına F-Type Coupe ve Roadster geldi... Şimdi sıra, Orta Sınıf XE ve C-X17 konseptinden gerçekleşecek ilk SUV modeline geliyor!..


Başkalarında olmayan yepyeni teknolojiler, aluminyum gövde ve elbette çarpıcı tasarım... Diğer yanda yepyeni "Ingenium" isimli, tümüyle kendilerine ait yeni 4 silindirli motor ailesi...
Yeni fabrika yatırımları, yeni pazarlama aktiviteleri ve tüm dünyada yeniledikleri distribütör ve bayi teşkılatı...
Bunun Türkiye yansıması da, bugün gerçekleşti...
Jaguar markası, kendisini 29 yıldır başarıyla temsil eden Ortaklar'dan, Land Rover'ın daha da başanılı temsilcisi Borusan Otomotiv'e geçti!..
Jaguar Land Rover, tüm dünyadaki distribütörlerinde her iki markasının "aynı elde" olmasını istiyordu!..
Ortaklar'ın kısıtlı imkanlarıyla Land Rover'ın Jaguar'ın yanına gelmesi yerine, Borusan'ın geniş imkanlarıyle Jaguar'ın Land Rover'ın yanına gelmesi tercih edildi...
Böylece, Borusan Otomotiv'in BMW, BMW motorsiklet, MINI ve Land Rover markalarının yanında artık Jaguar için de yer açılacak!.. Elbette, biten Aston Martin temsilciliği ya da eski Rover organizasyonu kadar dar çaplı değil, çok daha büyük hacimler söz konusu, Jaguar için!..
Neden mi; çünkü, Jaguar artık sadece 5.0 litrelik 550 HP'lik dev motorlara sahip değil... Yeni nesil 2.0 litreden küçük dizel motor seçenekleri ve BMW 3-Serisi'nin bire bir rakibi olacağı D segmenti XE modelleriyle de "volüm" yapabilecek bir marka oldu!.. Belki, yakın gelecekte, egzotik versiyonlarının yanında C segmenti hatchback'leri bile olabilecek!..
Sonuçta, Land Rover ve Jaguar, artık Türkiye'de de bir araya geliyor... Ve, bu müşteriler için önemli avantajların ortaya çıkmasını sağlıyor!..

Şimdi, Borusan Otomotiv'in açıklamasına bakalım:

30. yılında Borusan Otomotiv yelpazesine Jaguar katıldı.
Jaguar Land Rover Limited’in, tüm dünya ülkelerinde Jaguar ve Land Rover markalarının aynı distribütör tarafından temsil edilmesine yönelik küresel stratejisine paralel olarak Türkiye’de de  Borusan Otomotiv, 1998 yılından beri Türkiye Distribütörlüğü’nü yaptığı Land Rover markasının yanı sıra, Jaguar markasının da Türkiye Distribütörlüğü’nü üstlenmiştir.
30 yıldır otomobil sevdalılarının ilk tercihi olmak vizyonuyla, müşteri memnuniyeti ve sadakatini benimsemiş olan Borusan Otomotiv,  Türkiye’deki Premium SUV Segmenti müşterilerinin ilk tercihi haline getirdiği Land Rover markasına olduğu gibi Jaguar markasına da aynı özen ile hizmet verecek ve markayı  daha da yukarılara taşıyacak satış ve satış sonrası ağını oluşturmak için çalışmalarına başlamıştır.
Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız “portföyümüze katmış olmamızın bizleri olduğu kadar seçkin müşteri kitlesini de heyecanlandıracağına inandığımız Jaguar markasına, 30 yıllık birikimimizin verdiği güvenle hizmet etmek üzere altyapı çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz, en yakın zamanda ileriye dönük planlarımızı paylaşacağız” dedi.

Bugün Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin duyurduğu bu konudaki ilk haber ise:

İngiliz Jaguar, 29 yıldan bu yana Türkiye’de temsilcisi olan Ortaklar Otomotiv’le yollarını ayırdı. Hintli Tata’nın bünyesinde yer alan İngiliz Jaguar Land Rover (JLR) Grubu, Türkiye’de yeni distribütör olarak Borusan Otomotiv’i seçti. Borusan, JLR Grubu’nun bünyesindeki Land Rover’dan sonra ikinci markası Jaguar’ın da Türkiye temsilcisi oldu. Bugünden itibaren geçerli olacak anlaşmayla birlikte Borusan Otomotiv’in bünyesindeki marka sayısı yeniden 4’e yükselecek. Daha önce Aston Martin’i bünyesine katan ancak fizibıl bulmadığı için anlaşmayı bitiren Borusan Otomotiv’in bünyesinde bugünden itibaren BMW, MINI, Land Rover ve Jaguar yer alacak.
Jaguar’ın 29 yıllık Türkiye distribütörü Ortaklar Otomotiv ise kamuoyuna yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Aradan geçen 29 yıllık süre zarfında Jaguar markasını tüm zorlu rekabet koşullarına rağmen ülkenin prestijli olarak bilinen markalarından birisi haline getirdik.  Ancak Jaguar ürün gamının, rekabet ettiği markalara göre daha sınırlı olması, otomotiv ile ilgili JLR firmasının geleceğe yönelik Türkiye vizyonu ile kendi vizyonumuzun örtüşmemesi, bizleri şirketimizin geleceğine yönelik olarak farklı arayışlara itmiştir. Şirketimiz, yine otomotiv sektöründe, ancak ülke ekonomisi ve mevzuatına uygun ürün gamını pazara sunan volume (çok satan) bir marka ile işbirliği yaparak sizlere hizmet vermeye devam edecektir.  Jaguar müşterilerine servis, kaporta ve boya gibi hizmetlere devam edeceğimiz de bildirmek isteriz."
Borusan Otomotiv’in Jaguar’ın distribütörlüğünü almasının ardından, Ortaklar Otomotiv’in bahsettiği volume marka ile işbirliğinin BMW bayiliği olabileceği söyleniyor.

Etiketler: Borusan otomotiv Jaguar Land Rover JLR british XE XF XJ F-Type Supercharger Ingenium C-X17

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..