FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar Saldırısı

16 Aralık 2013 04:32
Jaguar Saldırısı
Tweet It! Facebook

“Jaguar'ın parlak geleceğinin sırrı için; Speed Of Response, diyor, Ian Hoban, Jaguar Ürün Direktörü, markasının yepyeni segmentlere hızla girip, yepyeni müşteri taleplerine cevap verebileceğini anlatıyor!..”

Miranda Kerr’in de ziyaretçileri arasında olduğu 400 metrelik Hollywood stüdyolarından birinde adeta 0-100-0 km/h testi yaparak lansmanı yapılan F-TYPE Coupe, geçtiğimiz Los Angeles Auto Show ile Jaguar markasının yeni atağını en güzel şekilde, en saldırgan formda temsil ediyordu…

Evet, Jaguar artık yavaş yavaş bulunmadığı segmentlerdeki boşlukları doldurmaya başladı… Bir kompakt sedan, bir SUV bile İngiliz “kedi”sinin yeni formları olacak… Fakat, aslında hep yanlış biliyorduk… Jaguar’ın ilk SUV fikri için hazırlanmış C-X17 konsepti yepyeni bir platform olacak, yakında gelecek olan kompakt Orta Sınıf Jaguar modeli ayrı bir platform olacak diye… Fakat, işin gerçeği daha farklaymış. Jaguar’ın ilk SUV’u ile yeni küçük sedanı aynı platformda, Advanced Aluminium mimaride hazırlanıyormuş. Küçükten büyüğe çok değişik boyutlarda ölçeklendirilebilen bu yeni mimari, Jaguar’un bugüne kadar hiç kullanmadığı, fakat aluminyum ustalıkları sayesinde mühendisliğini kendilerine has geliştirdikleri yepyeni bir üretim metodu… Jaguar’ın hedeflediği yeni müşterilerin değişik taleplerini karşılamak üzere Ar-Ge’si tamamlanan bu yeni mimari, C-X17 ile en büyük halini, kompakt yeni sedan ile de en küçük halini gösterecek. Konu hakkında Los Angeles Auto Show sırasında buluştuğumuz, Jaguar Cars, Vehicle Line Manager, Ian Hoban, genç yaşına rağmen Jaguar Land Rover tepe yönetimi tarafından genç nesillerin otomobil ihtiyaç ve taleplerini en iyi kavrayıp uygulayabilecek kişi olarak seçilmiş, uluslararası otomotiv sektörünün en genç mühendis yöneticilerinden biri… Ian Callum gibi bir tasarım “usta”sıyla birlikte çalışan Ian Hoban, taze analiğini Jaguar markasının tüm birikimiyle birlikte başarıyla kaynaştırabilmiş, aynı zamanda sektörün içinde de en parlak genç yıldızlardan biri!..

Jaguar’ın C/D segmentindeki kompakt sedan modelin üretim şeklinin, eski X-Type ile ilgisiz olacağını da söyleyen Ian Hoban, en yüksek adetlerde satışı amaçladıkları bu otomobilin Ocak 2015’te yollara çıkacağını sadece bizlerle paylaşarak, sohbetimize başlıyordu… Advanced Aluminium Architecture’un iki ekstrem ucundaki kompakt sedan ile SUV arasına başka model tiplerinin de girebileceğini belirten Hoban, bu yeni mimarinin ilk gününden itibaren tasarım ve mühendislik ekiplerinin birlikte olabilecek tüm çeşitlilik için çalıştıklarını vurguluyordu. Uzun burunlu özgün Jaguar tasarımının tüm bu çeşitlerde aynı DNA ile ortaya çıkacağının altını çizen Ian Hoban, farklı büyüklüklerde Jaguar’ın sportif hassasiyetini en iyi temsil edecek modellerin yolda olduğunu müjdeliyordu.

Bu mimarinin esnek konsepti sayesinde geleceğin XF ve XJ’lerinin bile bu yeni aileye katılıp katılamayacağını sorduğumuzda, aldığımız cevap “Evet, mümkün!” olunca, aslında çok şaşırdık. Çünkü, buradan çıkan sonuç; bir dönem Ford çatısı altında platformlarını Aston Martin ile birlikte sınırlamak zorunda kalan Jaguar, artık özgürce yeni ufuklara yelken açıyor!.. Yani çok daha verimli bir üretim kapasitesine doğru büyümeye devam ediyor. Ian Hoban’un en memnun olduğu konu ise, bu yeni esnek mimarinin, kendilerine hız kazandırıyor olması. Normalde yıllarca sürecek yeni model araştırma ve geliştemesinin artık daha kısa sürede yapılabiliyor olması… 

“Dünyanın değişik pazarlarındaki değişen müşteri isteklerine çok daha hızlı cevap verebilmek, otomotivde başarının sırrı!” diyen Hoban, örneğin Çin’e özel “uzun şasili” bir modeli artık hemen devreye alabilidiklerini ya da Avrupa’ya özel “yeşil” performans sunacak bir aracı da en çabuk şekilde üretime koyabileceklerini anlatıyor. Pazarlara en uygun modellere göre en hızlı reaksiyonu gösterebilecek olmalarının kendileri için çok büyük avantaj olduğunu ve spesifik hedeflere yönelebilmelerinin ticari güçlerini arttığırdığını vurguluyor. 

Kendisine “Peki; bu kadar yeni model için üretim kapasiteniz yeterli olacak mı? Yeni fabrikalara ihtiyacığınız olmayacak mı?” diye sorduğumuzda, bizlere ilk kez önemli bir açıklamada bulundu ve bu yeni mimarinin tüm çeşitliğinin yeni yatırımlarla büyütülen Jaguar Land Rover Solihull tesislerinde gerçekleştirileceğini söyledi!..

İngiltere’deki kapasitelerinin konfirme ettikleri yeni modeller için yeterli olacağını ve üretimdeki fleksibilitenin de bu yeni mimari sayesinde genişletildiğini anlattı. Ancak, eğer Çin gibi bazı pazarlara “lokal” ürünlerin sunulması gerekiyorsa, oralara ayrı bir fabrika kurulmasının da zor olmadığını fısıldıyordu…

Yani Jaguar Land Rover’ın Hindistan’daki CKD tesisleri gibi, başka büyük pazarlara sahip ülkelere de yeni tesis kurmasının mümkün olabileceği bilgisini bizlerle paylaşıyordu. Fakat, aslı “ev”leri olan İngiltere’de üretim kapasitelerini büyütmeye devam etmeyi planladıklarının altını çizgiyordu. Tekrar konumuz olan C-X17 konsepti ile başlayan Jaguar’ın yeni SUV yolculuğuna döndüğümüzde, Ian Hoban, dünyanın en hızlı gelişen segmentinin bu kompakt SUV/CrossOver segmenti olduğunu belirtiyor.

Değişen pazar taleplerine uygun yeni modelleri en çabuk şekilde hazırlayıp yollara çıkarabilmenin keyfini, bugüne kadar hiç Jaguar kullanmamış yeni müşterilerle yaşamaya başladıklarını söylerken, “F-TYPE ile ilgilenen müşterilerin yüzde 75’inin bugüne kadar Jaguar satın almamış kişiler!” diyordu. Son 6 yıldır her biri safkan Jaguar olan tüm yeni modellerinde, hatta station wagon Sportbrake’te bile, Jaguar dinamizmi ve kalitesi en üst seviyede gösteriliyordu. Her biri ayrı karakterlerde olsa da, genetiği aynı olan tüm yeni Jaguar modellerinin ardından bundan sonraki yeniliklerin de, benzer şekilde Jaguar DNA’sının en üst seviyede sergilenmeye devam edeceğini belirten Ian Hoban, tüm premium Alman rakiplerinin karşısında kesinlikle zayıf kalmayacaklarını ve hatta tipik İngiliz özellikleriyle üstünlük kuracaklarını da, cümlelerinin arasına gizliyordu. En rekabetçi segmentlerde bile kendilerine fazlasıyla güvendiklerini açık açık söylüyordu. “C/D segmenti yeni kompakt sedanla, Jaguar’a “ulaşmak” artık çok kolay! Jaguar DNA’sı daha ekonomik etiketlerle de yakanabilecek!” ” şeklinde bir iddia ile de sözlerini tamamlıyordu.

*Ian Hoban söyleşim, Car 2013 Aralık sayısında da yer almıştır.

Etiketler: Jaguar JLR Los Angeles C-X17 F-TYPE Coupe XS Advanced Aluminium British English İngiliz speed

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..