FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Kara Şövalye

17 Eylül 2014 02:47
Kara Şövalye
Tweet It! Facebook

“Vanquish Carbon Edition, "Black Is Back" sloganıyla eski Aston Martin'lerin heyecanını yeniden başlatıyor! Üstelik hem beyaz bir Coupé, hem de kapkara bir Volante olarak!..”

Önce DBS, DB9 ve Vantage'ın geçtiğimiz aylarda ise N430'un monokrom Carbon Edition'larını görmüştük... Şimdi ise Vanquish olarak, bu ekstrem Aston Martin'ler, karşımıza çıkıyor. 
Vanquish Carbon Edition, "Black Is Back" sloganıyla eski Aston Martin heyecanını başlatıyor... Üstelik hem beyaz, hem kapkara, hem bir Coupé, hem de bir Volante olarak!.. Carbon Black ve Carbon White olarak seçilebilecek olan bu en çılgın Aston Martin'ler, neredeyse tüm detaylarına kadar karbon fiberden imal edilmişler... Ön alt spoylerden arkadaki difüzöre, aynalardan yan panellere kadar en küçük ayrıntılarda bile karbon fiber dokuyu gösteriyorlar... Hatta siyah tonun korunması için farlardan, sislere kadar tüm far camları bile karartılmış... 10 kollu 20 inçlik jantlar ve egzost uçları bile siyahlaştırılmış... 
Siyah camların gerisindeki kabin içinde de, koltuklardan konsola ve kapı içlerine kadar her yer simsiyah!.. Sadece orta konsoldaki karbon fiber dokunun yanında deri döşemede kontrast için beyaz dikiş görünüyor...

Bu kadar "karanlık" olmak, gizemi ortaya çıkarıyor mu, bilemiyoruz, fakat oluşturulmuş genel havanın lüks ve sportif olduğunu teyit edebiliriz...
Bu "kara"lığın yanında Vanquish Carbon Edition'ın en önemli yeniliği mekanikte ve yepyeni şanzımanda... Eskimeye yüz tutan BVAS6'nın yerini alan elektronik "shift-bywire" kontrollü arka aksın önündeki çift debriyajlı yepyeni 8 ileri Touchtronic III robotize vites kutusu, sürüş keyfini ve performansı zirveye çıkarma iddiasında!..
576 beygir gücüne ulaştırılmış olan 5.935 cc'lik V12 motorunun 630 Nm'lik maksimum torku, bu "kara şövalye"yi 324 km/h'lik maksimum hıza tırmandırıyor!.. 0-100 km/h akselerasyon ise 3.8 saniyeye kısalıyor!.. "Üstsüz" Volante halinde bile, maksimum hız 317 km/h ve 0-100 km/h 4.0 saniye!..
Önlerde 6 piston kaliperli 398, arkalarda 4 piston kaliperli ventile CCM fren diskleri, PTC pozitiv tork kontrol sistemi, üç kademeli DSC, üç kademeli sertlik ayağı sunan adaptif suspansiyon sistemi, önlerde 255/35 arkalarda 305/30 ZR20 yüksek perfomans lastikleri, "launch" kontrol sistemi ise Vanquish ve Aston Martin standartları...

Star Wars'taki Darth Vader veya Storm Trooper benzetmesi ise, sanıyoruz bu ak ve kara Carbon Edition Vanquish"ler için en iyi benzetme!.. Diğer yanda Aston Martin ve içinde görmeye alışkın olduğumuz siyah smokinli kullanıcıları için bu "Carbon black" en çok yakışan versiyon olacak!..
Anodize siyah hoparlör ısgaralarının gerisindeki Bang & Olufsen ses sitemine sahip Vanquish Carbon Edition, Ekim ayının başında Paris Mondial de l'Automobil fuarında ilk kez çıplak gözle görüldükten sonra Coupe şeklinde en az 260.000 ve "tavansız" Volante halinde en az 275.000 Euro'luk AB ülkeleri fiyatlarıyla aynı Ekim ayının sonunda yollara çıkmış olacak!..

Etiketler: Aston Martin Black Carbon Edition Vanquish back V12 Coupe Volante ak ve kara siyah beyaz White Paris Dark Knight kara şövalye carbon black

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..