FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Lamborghini Egoista

12 Mayıs 2013 04:23
Lamborghini Egoista
Tweet It! Facebook

“Lamborghini Veneno için "çılgınlık" diyorsanız, alın Size, Egoista!.. 600 boğa gücündeki motoruyla, ultra modern savaş jetlerine benzeyen bu konsept, Gallardo'nun yerini alacak yeni "küçük boğa"nın ilk prototipi olabilir!..”

Grande Giro Lamborghini 50. Yıldönümü partisinde, Automobili Lamborghini Başkanı Stephan Winkelmann büyük bir sürpriz yaparak, yeni "ipersofisticato" konseptleri Egoista'yı gösterdi!.. 
(Bu arada, konseptin isminin Ecosta olduğu da iddia ediliyor?!)
Saldırmaya hazır bir boğa gibi boynuzlarını öne eğmiş gibi duran bu tasarıma imzayı Volkswagen Baş Tasarımcısı Walter De' Silva atmış!.. Çok ilginç?!.. Çünkü, Italdesign Giugiaro'yu VW Grubu çatısı altında çalıştıran De' Silva, geçtiğimiz Cenevre fuarında Lamborghini'nin üreteceği sporcu kompakt SUV Urus için fikir veren Parcour konseptlerini Fabrizio Giugiaro'ya hazırlatmış idi!.. Diğer yanda Egoista'nın gösterimi sırasında arkadaki ekranda Audi'nin tasarımcısı Stefan Sielaff ve VW Grubu tüm markalar tasarım sorumlusu Alessandro Dambrossio'nun isimleri yazıyordu... Ve, 50. Yıl partisinde sahneye çıktığında, VW Grubu'nun tüm tasarım şefleri, "Top Gun" stili pilot gözlükleriyle, yeni konseptin etrafına toplanmışlardı!..
İlk bakışta İspanya'nın sıradışı tasarımı Tremontana'ya benzetilen yeni "boğa" konsepti, aslında modern çağın radarlara yakalanmayan ekstrem savaşçı jetlerinden esinlenilmiş...  Pagani Huayra'daki gibi sürüş kondüsyonuna göre açılan gövde profilinin üstündeki entegre flaplar da, tüm modern jetlerdeki gibi... Fark, Egoista'da otomatik açılıyorlar, jetlerde pilotun kontrolünde... 
McLaren F1 bile 3 kişilik bir hız makinası olmuş iken; isminden anladığımız gibi "egoistçe" sadece tek kişilik olan kabin içinde de bu ultra modern uçakların iç yapısını taşıyan Egoista'nın tüm tasarımı bize göre sadece Veneno'yu andırıyor!.. Sadece, tüm göstergelerin, modern savaş jetlerinde olduğu gibi ön cama yansıtılması, haricinde...
Ferruccio Lamborghini'nin 50 yıl önce istemiş olduğu gibi "arkama motor koyuyorum, yolcu istemem" sözüne uygun olarak tek kişiye yer veren kabininden güvdesinin büyük kısmına karbon fiber kullanılmış olan Egoista'nın Sesto Elemento'dan bile daha hafif olduğu tahmin ediliyor!.. Karbon fiber ve aluminyum karışımı bir "koruma hücresi" olan sürücü bölümünün, sürücüyü izole ettiği, dış etkilerden koruduğu ve sürüş keyfinin maksimumda yaşanmasının sağlandığı iddia ediliyor. Araca biniş ve iniş kolay olsun diye, direksiyonu bile kolayca "çıkarılabilir"!..
Üç boyutlu "koltuk altı" panellerinin altına gizli farlarının yanında sivri ön çıkıntılarının ucunda küçük LED'lere de sahip olan Egoista, elektronik olarak açılan Lockheed F-117 Nighthawk veya Apache helikopterindeki gibi camlardan oluşan üçgen tavanıyla, her bir şeridi farklı renkte olan dört bağlantılı emniyet kemeriyle, GT yarış otomobillerinden çok yine bir savaş jetindekine benzeyen koltuğuyla; Egoista, aslında dör tekerlekli bir "jet"!.. "Hız savaşları" aracı!..
Diğer Lamborghini'lerde 570 beygir gücünde olan 5.2 litrelik bir V10 taşıyan Egoista, tam bir hız makinesi olduğunu, saniyoruz, 600 HP gibi çok daha yüksek bir beygir gücü ile kanıtlayacak!..
Bizler, Gallardo'nun yerini alacak olan yeni modelin Sesto Elemento'ya benzeyeceğini tahmin ederken, şimdi gösterilen Egoista'nın da yeni "küçük boğa" için çok iyi bir fikir olabileceğini düşünmeye başlıyoruz!..

Bu arada, Egoista veya belki Ecosta ismiyle bu yeni Lamborghini konsepti hakkında resmi açıklama geldiği anda Sizlerle daha "net" fotoğraf ve bilgileri paylaşacağımızı belirtirken; 
Frank Sinatra'nın 70'lerin başında Lamborghini Miura P400S'ini teslim alırken söylediklerini hatırlatmak istiyoruz... 
"You buy a Ferrari when you want to be somebody. You buy a Lamborghini when you are somebody." 
J Speedster, Veneno ve bunun gibi hiper Lamborghini'leri ya da "sıradan" "boğa"ları kimlerin satın aldığının cevabıdır!..

Etiketler: Lamborghini Ecosta Egoista HyperCar SuperCar süper phiper boğa Gallardo concept ipersofisticato

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..

Lamborghini Rekor Kırdı

Ne bir hibrid, ne de Turbo!.. Safkan atmosferik bir V10 motorlu Lamborghini Huracán Performante, Porsche 918'i geçerek Nürburgring Nordschleife pist rekorunu kırdı!.. 6:52.01 !!!

Range Rover Velar

Land Rover, yeni modellerde hız kesmiyor! Şimdi de lüks serisine Evoque ve Range Rover Sport arasına Velar modelini getiriyor!..

Bayburt Of Geçidi

#EgeaDunyaTuru fotoğrafçısı Savaş Yılmaz, 41 bin kilometrelik Devr-i Alem macerasına başlamadan hemen önce, bir Ford Ranger ile, sadece Türkiye'nin değil dünyanın en zorlu dağ geçitlerinden biriyle mücadele etmişti...

Türkiye'de Yılın Otomobili

Otomotiv Gazetecileri Derneği OGD tarafından ilki düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili TYO yarışmasının 2016 Birincisi, tüm zorlu rakiplerini geride bırakmayı başaran Skoda Superb olmuştu!..

Daha Yeni Clio

En büyük üretimi OYAK-Renault fabrikasında gerçekleşen Renault Clio, 4. neslinin en önemli makyajıyla yenilendi!.. Yepyeni full-LED Pure Vision farlarıyla 20 yıldır üretilen 13 Milyon Clio arasında, belki de en güzeli!..