FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

LED sonrası Lazer

02 Ocak 2014 22:13
LED sonrası Lazer
Tweet It! Facebook

“HID ve ardından LED derken, artık Lazer farlar dönemine giriyoruz. Audi ve BMW, şu an için bu teknolojinin öncüsü gibi gözekseler de, bu yeni "ışık"ın arkasından yine Automotive Lightning, çıkacak gibi...”

Otomobilde farlar, yeni otomobilin gözleri, ne kadar güzel ve parlaksa, o otomobil de o kadar yakışıklı ve şık duruyor...
Markalar da, artık farlara, 50 yıl öncesindeki gibi yine "anlamlı" bakışlar vermeye başladılar. Hatta, gündüz farlarıyla bile kendilerini fark ettirmeyi başardılar...

Bu "iş"ten en karlı çıkan ise özellikle LED gündüz farlarının en büyük tedarikçisi "AL" diye bilinen Automotive Lightning isimli Magneti Marelli'nin çatısı altındaki bir küresel otomotiv tedarikçisi oldu... Bosch ile ortak olarak kurulan ve sonra İtalyan yönetiminde ilerleyen "AL", şu anda Hella gibi efsaneleri bile yeni teknoloji fikirleriyle sollamayı başardı. Bu arada viraj içi aydınlatma fikrinin de "AL" patentli olduğunu hatırlatalım.
"AL"in yeni uğraşısı ise, lazer tekniğini otomotive kazandırmak... Yani, eğer Avrupa borsalarında oynayanınız varsa, şimdiden "AL" kağıtlarını toplamaya başlayın, derim... Çünkü, yakın geleceğin en çok para harcanak far "iş"i bu lazer!..
Şimdi, "AL"in öncelikle hizmet verdiği Alman premiyumlarının "lazer" yeniliklerine bir bakalım...

HID farların üstüne LED farlarını ortaya çıkararak büyük sükse yapan Mercedes-Benz’i şimdi “saf ışık” olan lazer ile Audi ve BMW bir kez daha sollamaya çalışıyor… Normal eski tip farlara göre beş misli daha parlak olan lazer ile, “gör ve görün” mantığında ciddi büyüklükte bir sürüş güvenliği adımı atılmış olacak!..

Las Vegas CES fuarıyla da ilk kez Audi, bir otomobile mavi lazer ışığı koyan marka oluyor. 

BMW ise i8’in opsiyonel farlarının lazer teknojili olacağını iki yıl önce duyurmuştu…

31 yıllık quattro geleneğinin 2016 model yılıyla birlikte yeni temsilcisi olacak olan Audi Sport konseptine konulan bu lazer teknolojisi, Matrix-LED farlarıyla lazer ışığının birleşiminde kullanılıyor. 

Çift farlı Sport quattro’nun “gözleri”nin içinde iki düz trapez şekilli cisim fark ediliyor. Dıştaki Matrix-LED’ler ile kısa huzmeli far için bir diyafram, içteki ise lazerli uzun far olarak görev yapıyor.

LED diyotlarından daha küçük olan lazer diyotlarının çapları ise sadece birkaç mikrometre!..

Mavi lazer ışınını bir sarı fosforlu kristal lensten geçirerek beyaz renkte yayılmasını sağlayan Audi, yolun en homojen aydınlatmasını gerçekleştirmek istiyor. 

LED uzun farlara göre iki misli daha uzağa erişen ve üç misli daha güçlü olan lazer “uzunlar” için, 500 metrelik bir menzilden bahsediliyor.

2014 yılında ilk kez yarış pistlerinde R18 e-tron quattro ile kullanılmaya başlanacak bu teknoloji, asıl normal yollara bir yıl sonra Sport quattro ile çıkacak. 

1984 yılında Almanya’nın en pahalı seri üretim Alman otomobili olmuş olan Audi’nin orijinal Sport quattro’su, gelecek yılın sonunda asfalta basarken, orijinali gibi köşeli, geniş, güçlü ve çok pahalı olurken, elbette bu lazer teknolojisi gibi en modern ve en pahalı far sistemini de üzerinde taşıyacak!..

560 beygir gücündeki standart V8 benzinli motoru ve şanzımanı arasındaki 150 beygir gücündeki elektrik motoruyla Sport quattro’nun 800 Nm’lik maksimum torku da, klasik kadran miliyle arka aksa da verilen tahrik ile dört teker çekiş sistemini maksimum performansa çıkarıyor. Modifiye bir 8 ileri Tiptronic şanzıman, hem V8 hem de elektrik motor bir arada çalıştığında 0-100 km/h akselerasyonu 3.7 saniyeye indirebiliyor. Maksimum hız ise 305 km/h’ye çıkabiliyor. Tümüyle elektrikli olarak 50 km menzile sahip Sport quattro konsepti, 14.1 kWh’lik bataryalarını priz elektriğiyle şarj ettirebiliyor. Teorik yakıt tüketiminin 2.5 lt/ 100 km ve emisyon değerinin de 59 gr/km olarak hesaplayan Audi, geleceğin dünyasının bu sportif otomobil kavramanı şimdi de bir lazer ışığı ekleyerek tamamlıyor.

Etiketler: Audi Sport quattro R18 e-tron lazer laser LED Matrix CES Laserlight BMW i8 Plug-In Hybrid electro elektrikli Automotive Lightning AL Magneti Marelli

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..