FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Lincoln MKC

11 Nisan 2013 00:06
Lincoln MKC
Tweet It! Facebook

“Lincoln markası, baştan yaratılıyor. Yaratanlar ise Max Wolff ve Murat Güler!.. MKC ise, geçen yıl gösterilen MKZ sonrası, lüks Amerikan markasının ikinci "akıncı"sı... Üstelik, rakip, Range Rover Evoque!..”

Max Wolff, Cadillac'tan Lincoln'e transfer edilmişti… Ford Grubu'nun lüks segmentte yeniden büyük bir iddiaya kavuşturulması gerekiyordu. 2011 sonuna doğru ise grup içinden yeni Focus ve yeni Mondeo'yu hazırlayan Murat Güler, Lincoln'e davet edildi…
Elbette, Murat'ı ilk fırsatta yakaladık ve Lincoln'deki büyük değişimi sorduk:
"Lincoln'ün baştan yaratılması kararı ortaya çıkınca, çalışmalar çok hızlandı!.. Önce, 2012'de MKZ konsepti gösterilmişti ve aynı araç şimdi üretilmeye başlandı. İkinci adım ise, şimdi, Lincoln MKC!.."

Bu ikinci araç, Premium CrossOver/SUV segmentinde olarak, marka için aşırı önemli… Çünkü, bugüne kadar "ağır" Lincoln'leri hiç düşünmemiş "genç"lere hitap ediyor…
"Bu segmentte Lincoln'ün hiçbir aracı yoktu. Çok hızlı büyüyen bu segmente Lincoln'ün adım atması gerekiyordu.'
Lincoln'ün yeniden yaratılmasındaki en önemli noktanın ise, ne teknoloji ne de kalite olduğunu söyleyen Güler, tasarıma vurgu yapıyor.
"Premium müşteriyi çekmek için dizayna önem veriyoruz! Lincoln'ün müşteriyi içine davet eden çekici ve sıcak bir marka olmasını istiyoruz!"
"Alman markalarında süper mühendislik, süper teknoloji var, fakat soğuklar! Biz duygusal yaklaşımı tercih ediyoruz…"
MKC konseptinde yumuşak hatlar ile kaba olmaktan kaçmış olan Wolff ve Güler ikilisi, herşeyi dinamik ve akıcı tasarlamaya çalışmışlar.
"MKC'nin segmentinde Range Rover Evoque popüler fakat dominant değil! Değişen Lincoln'ün kendini tüm dünyada gösterebilmesi için bu segment, çok iyi bir platform. Ford'un milyonlarca aracın üretildiği Global C zemini kullanarak ve üzerinde çok güzel bir tasarım gerçekleştirerek MKC'yi ortaya çıkardık. Fakat, burada rekabet yeni başlıyor… Bizim gördüklerimizi gören Lexus da Cadillac da buraya adım atacaktır. Fakat, diğerlerinden önce giriş yaptığımız için daha başarılı olabileceğiz!.."

Murat Güler, ayrıca hatırlatıyor; "Lincoln MKZ bir yıl içinde konseptten gerçeğe dönüştüğüne göre, MKC de 2014'te yollara çıkabilir!.."
Kendisine otomobil tasarımının ve MKC'nin dizayn sırlarını da sorduk:
"Otomobili ilk bakışta beğenmeniz çok önemlidir! İkinci sırada, o aracın markasını tanıyabilmeniz, gelir! Premium markaların hepsinin bir DNA'sı var… Baktığınız anda, bu yeni Lincoln, diyebilmelisiniz! MKC'deki yeni Twin Grill, yeni şifremiz… Kanatlar gbi, daha agresif fakat çok iddialı sertlikte değil… Genel olarak çok çizgili olmayan temiz hatlar olmalı… Kabin içi de, dış tasarımla paralel olmalı… Yandan bakıldığında koltuklar kalın durmamalı, hafiflik olmalı, fakat çok da rahat olmalı… Deri ve dikişlere çok dikkat edilmeli…"
Otomotiv gurumuz Murat Güler imzasındaki ilk Lincoln olan MKC, şu anda son testlere girdi ve çok yakında yollara çıkmak üzere!..

Bu röportaj, 25 Mart 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır!..

Etiketler: Lincoln Mark MKC luxury lux lüks Murat Güler CUV CrossOver concept konsept SUV Amerikan American

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..