FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Lincoln MKC

11 Nisan 2013 00:06
Lincoln MKC
Tweet It! Facebook

“Lincoln markası, baştan yaratılıyor. Yaratanlar ise Max Wolff ve Murat Güler!.. MKC ise, geçen yıl gösterilen MKZ sonrası, lüks Amerikan markasının ikinci "akıncı"sı... Üstelik, rakip, Range Rover Evoque!..”

Max Wolff, Cadillac'tan Lincoln'e transfer edilmişti… Ford Grubu'nun lüks segmentte yeniden büyük bir iddiaya kavuşturulması gerekiyordu. 2011 sonuna doğru ise grup içinden yeni Focus ve yeni Mondeo'yu hazırlayan Murat Güler, Lincoln'e davet edildi…
Elbette, Murat'ı ilk fırsatta yakaladık ve Lincoln'deki büyük değişimi sorduk:
"Lincoln'ün baştan yaratılması kararı ortaya çıkınca, çalışmalar çok hızlandı!.. Önce, 2012'de MKZ konsepti gösterilmişti ve aynı araç şimdi üretilmeye başlandı. İkinci adım ise, şimdi, Lincoln MKC!.."

Bu ikinci araç, Premium CrossOver/SUV segmentinde olarak, marka için aşırı önemli… Çünkü, bugüne kadar "ağır" Lincoln'leri hiç düşünmemiş "genç"lere hitap ediyor…
"Bu segmentte Lincoln'ün hiçbir aracı yoktu. Çok hızlı büyüyen bu segmente Lincoln'ün adım atması gerekiyordu.'
Lincoln'ün yeniden yaratılmasındaki en önemli noktanın ise, ne teknoloji ne de kalite olduğunu söyleyen Güler, tasarıma vurgu yapıyor.
"Premium müşteriyi çekmek için dizayna önem veriyoruz! Lincoln'ün müşteriyi içine davet eden çekici ve sıcak bir marka olmasını istiyoruz!"
"Alman markalarında süper mühendislik, süper teknoloji var, fakat soğuklar! Biz duygusal yaklaşımı tercih ediyoruz…"
MKC konseptinde yumuşak hatlar ile kaba olmaktan kaçmış olan Wolff ve Güler ikilisi, herşeyi dinamik ve akıcı tasarlamaya çalışmışlar.
"MKC'nin segmentinde Range Rover Evoque popüler fakat dominant değil! Değişen Lincoln'ün kendini tüm dünyada gösterebilmesi için bu segment, çok iyi bir platform. Ford'un milyonlarca aracın üretildiği Global C zemini kullanarak ve üzerinde çok güzel bir tasarım gerçekleştirerek MKC'yi ortaya çıkardık. Fakat, burada rekabet yeni başlıyor… Bizim gördüklerimizi gören Lexus da Cadillac da buraya adım atacaktır. Fakat, diğerlerinden önce giriş yaptığımız için daha başarılı olabileceğiz!.."

Murat Güler, ayrıca hatırlatıyor; "Lincoln MKZ bir yıl içinde konseptten gerçeğe dönüştüğüne göre, MKC de 2014'te yollara çıkabilir!.."
Kendisine otomobil tasarımının ve MKC'nin dizayn sırlarını da sorduk:
"Otomobili ilk bakışta beğenmeniz çok önemlidir! İkinci sırada, o aracın markasını tanıyabilmeniz, gelir! Premium markaların hepsinin bir DNA'sı var… Baktığınız anda, bu yeni Lincoln, diyebilmelisiniz! MKC'deki yeni Twin Grill, yeni şifremiz… Kanatlar gbi, daha agresif fakat çok iddialı sertlikte değil… Genel olarak çok çizgili olmayan temiz hatlar olmalı… Kabin içi de, dış tasarımla paralel olmalı… Yandan bakıldığında koltuklar kalın durmamalı, hafiflik olmalı, fakat çok da rahat olmalı… Deri ve dikişlere çok dikkat edilmeli…"
Otomotiv gurumuz Murat Güler imzasındaki ilk Lincoln olan MKC, şu anda son testlere girdi ve çok yakında yollara çıkmak üzere!..

Bu röportaj, 25 Mart 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır!..

Etiketler: Lincoln Mark MKC luxury lux lüks Murat Güler CUV CrossOver concept konsept SUV Amerikan American

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.