FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Makyaj Hikayesi

07 Aralık 2013 14:57
Makyaj Hikayesi
Tweet It! Facebook

“Her otomobil, model ömrünün tam ortasında "tazelenir"!.. Fakat, neden?..”

Otomobiller de, sürücüleri gibi yıllar geçtikçe yaşlanırlar. Otomobil üreticilerinin neredeyse hepsi, bu "yaşlı" görünmeye bir çözüm bulmak ve aşağı doğru bükülen satış grafiklerini de yeniden yükselişe çevirebilmek için, otomobillerini "facelift" denilen estetik operasyondan geçirirler…

Her bir yeni modelin müşteri dikkat ve taleplerindeki "aslan payı"nı düşündüğümüzde, markaların rakiplerinin yepyeni modelleri karşısında modellerini güncellemesi neredeyse bir zorunluluk!.. Bu sebeple modellerdeki "makyaj", orijinal tasarımın biraz daha modernize edilmesi, yeni teknolojilerin araca yüklenmesi, belki de daha ekonomik ve çevreci motorların kullanılmaya başlanması şeklinde geliştiriliyor.

Malum; gerçekten bir yeni model için, yapılan pazarlama yatırımı, Ar-Ge maliyeti, üretimin değiştirilmesi ve eğitimler vesaire, çok masraflı bir süreç… O sebeple, dünyadaki tüm otomobil markaları bu işi 6 ila 8 yıl arasında yapabiliyor. Ortalama 7 yıl ise, "model ömrü" olarak açıklanıyor. Diğer yanda ortalama 3 ila 4 yılda bir araç değiştiren dev filo ve leasing müşterilerinin de, markalardan talebi, araç değişimlerinde "yeni" birşeylerin olması!..

Türkiye gibi "model yılı pek bir önemli" olan gelişmekte olan pazarlarda ise, markalar, model ömrünün ortasındaki "facelift"lerde, araçların "daha yeni" rakipleri karşısında "eksiksiz" görünmesi için "zengin paketler" sunarak büyük çaba gösteriyorlar. 

"Makyaj" bazen de çok yüzeysel olabiliyor… Örneğin, sadece yeni bir "front end" yani sadece yeni bir tampon ve panjur veya LED gündüz ışıklarının eklenmesi, "güncelleme" olarak sunulabiliyor. Ya da, 3 yıl önce çıkmış bir modelin eğer satış performansı beklenildiği gibi gitmediyse daha radikal şekil değişiklikleri yapılabiliyor. Küresil tasarım trendleri değiştiyse de, ona göre "oynamalar" yapılabiliyor.

Sahneye yeni modellerin çıkması, 7 yıllık "model ömrü" süresinde değişen dünya ve otomotive kazandırılan yeni teknolojiler, markaların modellerini "update" etmelerini gerektiriyor. Bu şekilde, markaların imajları korunmaya çalışılıyor ve satışların düşmemesi sağlanıyor…

"Makyaj" operasyonlarının markalara bir diğer avantajı da, model çıktığından beri tespit edilen hataları düzeltmek için fırsat yakalayabilmeleri… Teknik sorunlar, "güncelleme" başlığında yapılan değişiklikler ile düzeltilir veya araca "fazla" gelen pahalı donanım modelden çıkarılır ve "downgrade" gerçekleştirilir!.. Bu arada her "facelift"in markalar için model üzerindeki karlılığın yükseltilmesi için bir fırsat olduğunu belirtelim. Yani, görsel bir "tazeleme"nin içinde müşterilerin fark edemeyeceği şekilde aracın "boşaltılması" da söz konusu olabilir!.. Bir modelin en sevilen özellikleri geliştirilirken, pek dikkat edilmeyen ayrıntıları "gizlice" modelden çıkarılır!..

Günümüzde "makyajlı" modeller arasındaki popüler yeni donanım olan "infotainment" sistemlerinin en gelişmiş şekilleri, otomobilleri yepyeni yapmasa bile, müşterilerin göz önünde durdukları için "yeni olma" algısını arttırabiliyorlar. Hele ki, aslında eski şekillerindeki bir sürü düğmesi olmayarak maliyetleri de düşüren, sesle kumanda, dokunmatik ekran ya da "touch pad" gibi özellikler, "yeni" otomobil satın almak isteyenlerin kalplerini çalabiliyorlar… Müşteriler de, ellerindeki akıllı telefonlar ile uyum gösteren, cep telefonları kadar "oyuncak"ı olan araç içi bilgi ve eğlence sistemlerine sahip güncellenmiş modelleri kendilerine daha "dost" olarak görmeye başlıyorlar.

Ve tüm bunların aslında otomobil markalarınca değil de, anlaşmalı tedarikçilere yaptırılıyor olması, işin asıl sırrı!.. Front End denilen panjur ve tamponları, otomobil markaları yan sanayicilere ürettirirler!.. Farlar da, ha keza!.. Ekranlı bilgi sistemlerini de, "otomobilciler" üretmiyor, markaların isteklerine göre elektronikçiler üretiyor… Zaten standartlaşan ara yüzlerin üzerine her markaya özgü grafik yazılımı yaptırmak ise, çok zor değil!..

Otomobil markalarının "makyaj"da dikkat etmeleri gereken tek nokta ise, bir önceki "hal"i çok da "geri" ve "altta" göstermemek!.. Yani "facelift" otomobili "redesign" gibi göstermemeli!.. "Eski"nin de o markanın değerli bir ürünü olduğunu yansıtabilmek için, çok da fazla "uzaklaşmamalı"!.. Ekonomi terimi olarak, "eski"yle "yeni" arasındaki fark ne kadar büyük olursa, "artık değer" de o kadar büyük olur!.. Bu vesileyle tasarımı çok fazla değiştememeye özen gösterip, işin "kolay"ına kaçan bir çok marka var!..

Fakat, Mercedes-Benz "yeni" E'deki büyük değişim ve BMW "yeni" 5'teki "küçük" değişim gibi markalar arasındaki "makyaj tercihi" farkları, markaların segmentlerde ne kadar daha ilgi çekici olmak veya ne kadar muhafazakar kalmak istediklerini de gösteriyor… Örneğin; sadece bu bile Mercedes-Benz'in BMW'yi "yakalamak" için nasıl uğraştığıyla ilgili bir örnek… Demek ki, Mercedes-Benz, "artık değer"i hiç umursamıyor, eski modellerin değersizleşmesini endişe etmiyor!..

Biz, müşterilerle ilgili kısım ise; markaların yaptığı "makyaj"da, "downgrade" mi, yoksa "upgrade" mi yaptıklarına dikkat etmek… Yani sadece dış görünüm ve kabin içini ilk bakışta değerlendirmemek!.. Araçların donanım listelerini satır satır incelemek!..

*Bu değerlendirmem, Car dergisi Kasım 2013 sayısında da yer almıştır.

Etiketler: Mercedes BMW Audi Opel Ford Peugeot Citroen Fiat MINI Toyota Nissan Honda Mazda Suzuki Chevrolet Chrysler Hyundai Kia Renault Volvo facelift makyaj

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..