FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Maserati Quattroporte

24 Ocak 2013 21:57
Maserati Quattroporte
Tweet It! Facebook

“Yeni Quattroporte, NAIAS 2013 fuarıyla ABD'deki ve dünya jetSet'indeki eski şaşaalı günlerine dönmek istiyor. Sanıyoruz, 410 HP ve 550 Nm'lik V6 twin turbo Q4 All-Wheel Drive seçeneği de, en çok satılacak Quattroporte olacak!..”

Yeni Maserati Quattroporte  markanın yılda 50 bin adetlik 2015 hedefi için en önemli oyunculardan. 
307 km/h'lik maksimum hızıyla bir çok iki kapılı sporcudan çok daha hızlı olan yeni Quattroporte, bu son şekliyle altıncı neslini de başlatıyor. Uzun ve güçlü çizgilerle oluşturulmuş burnu ve konkav Trident panjurunun ardında 3 0-litre V6 ve 3.9-litre V8 direkt enjeksiyonlu twin-turbo Maserati Powertrain'in Ferrari tarafından üretilmiş süper motorlarını saklıyor. 8 ileri otomatik şanzıman da ZF'in yeni Quattroporte'ye hediyesi...

710 Nm ve 530 HP'lik twin turbo V8 ile yüzde 20 daha az yakıt tüketerek hızın üst limitlerinde dolaşacak olan Quattroporte, 410 HP ve 550 Nm'lik V6 twin turbo Q4 All-Wheel Drive versiyonu ise, sanıyoruz yollarda en çok göreceğimiz yeni Quattroporte olacak.  Çünkü, o bile 0-100 km/h hızlanmasını 5 saniyenin altında gerçekleştirebiliyor. Q4'teki dört teker sisteminin normal şartlarda yüzde yüz arkaya, kaygan zeminlerde de yüzde 50 ön ve yüzde arka olarak kuvvetini dağıtacağını söylemeliyiz. Önde çift salıncaklı, arkada da 5 kollu suspansiyon ile de, Quattroporte'nin yol tutuşunun nasıl bir ustalık eseri olduğunu söylememize ise, hiç gerek yok.

Pürüzsüz dış tasarımın kabin içine İtalyan ukalalığında bir lüks ile yansıması, yeni Quattroporte'ye olan hayranlığımızı arttırıyor.  El dikişi döşemeler ve modern elektronik donanım da, gözlerimizi kamaştırıyor. Maserati Touch Control ekranı, ayarlanabilir pedallar, geri görüş kameraları, 15 hoparlörlü 1280 Watt'lık Bowers & Wilkins audio sistemi ve hatta WLAN-bazlı bir araç içi WiFi!..

İlk Quattroporte'nin 50 yaşına bastığı bu yıl, gerçekleşen bu 6. nesil Quattroporte litre başına 139 HP ve litre başına 171 Nm'lik performansıyla beygir gücü başına 3.6 kg ağırlığa sahip... Bu arada V8 motorlusunun 100 kg daha hafif olmasını da notlarımıza ekleyelim...

Etiketler: FIAT Fiat Maserati Chrysler Ferrari Quattroporte Q4 lüks luxury limuzin limousine sportif sport

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..