FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

McLaren P1 geldi!

26 Şubat 2013 16:30
McLaren P1 geldi!
Tweet It! Facebook

“SuperCar değil, HyperCar! McLaren P1'in sadece 375 adet üretilecek 1.000.000 Euro'luk gerçek şekli, nihayet tüm detaylarıyla karşımızda!..”

P1 geliyor, diye, haftalar önce ilk teaser'ını Sizlerler paylaşmıştık, McLaren'in konseptinden gerçeğe dönüşecek P1 HyperCar'ı için... Paylaşmış olduğumuz bilgilerde önemli değişiklikler var... Öncelikle, hibrid araçların geleceği nasıl olur, bilinmez diye, 500 adet planlanan üretim de 375 ile daha da sınırlandırılmış. Fiyak olarak da 866.000 GBP veya 1.150,.000 USD (yaklaşık 1.004.800 Euro) açıklandı... McLaren "şefi" Ron Dennis, P1'in yollardaki en özel "HyperCar" olmasını sağlamak için, Formula 1 teknolojilerinde bildikleri herşeyi bu araca koyduklarını söylüyor.


Instant Power Assist System (IPAS) açık iken P1, 0-100 km/h hızlanmasını 3 saniyenin altında gerçekleştirecek. 0-200 km/h için ise 7 saniyenin altında bir akselerasyon iddiası söz konusu!.. 0-300 km/h fırlaması da 17 saniyede gerçekleşecekmiş... Maksimum hız da, elektronik olarak 350 km/h'de sınırlandırılmış!.. İnanılmaz değerler!..


Bugatti Veyron'lar için stres zamanı başlamıştır!..


IPAS denilen sistem, aslında basitçe bir electrik motorun, direksiyon simidi üzerindeki bir düğme ile aktif hale getirilmesiyle, P1'in atmosferik motoruna tam gaz göndermesini sağlıyor. McLaren'in diğer bir kalkış desteği de, yine direksiyon simidi üstündeki Drag Reduction System (DRS) düğmesiyle dev arka kanadın açısını daraltarak 23 dereceyle "bastırma"sı... Frene basıldığı anda ya da düğme kullanılmadığında bu DRS sistemi kapanıyor ve "normal" rüzgar direnci yeniden başlıyor...


P1'in kalbi ve ruhunu bir hibrid sistem oluşturuyor. Twin Turbo bir V8 3.8 lt ortaya yerleştirilmiş motorun 7.500 devirde 737 HP  ve 4.000 devirdeki 720 Nm'lik torku ile ek bir elektrik motorun 179 HP ca 260 Nm performansı, McLaren P1'in kombine gücünü 916 HP'ye ve maksimum torkunu da 900 Nm'ye çıkarıyor!.. Tüm bu azman kuvvetin asfalta aktarımı ise, 7 ileri çift debriyajlı Graziano şanzıman ile gerçekleşiyor...


Sadece elektrikli olarak 20 km boyunca ve ortalama 48 km/h ile kullanılabilen P1, normal haliyle 200 gr/km CO2 salım sunuyor ve bir HyperCar olarak "ben yeşilim" de diyebiliyor... 0.34'lük sürtünme katsayısıyla, MP4-12C'ye göre 5 misli daha iyi olan 600 kg'lık "downforce'uyla ve 100 kg'lık karbon fiber şasisiyle bir normal yol otomobilini bir gerçek yarış otomobiline çeviren en iyi uygulama olarak da tarihe geçecek olan P1, F1-tarzı güvenlik ve rijidite ile olabilecek en sportif sürüşü garanti ediyor!.. Geçmişin efsanesi F1 modeline göre 300 mm daha uzun olan ve hafifçe daha geniş duran P1 MP4-12C'ye göre de daha uzun!.. 1.400 kg ağırlığı da gövdesinde kullanılan ultra hafif materyal çeşitliliği ile oluşturulmuş.


Özel yapım Pirelli P Zero Corsa lastiklerine maksimum durdurma gücü veren yeni tip bir karbon seramik fren sistemi, bugüne kadar hiçbir normal yol aracında kullanılmamış... Bilinen karbon seramik disklerden daha sdayanıklı olan ve ısınmasını daha büyük verimle gerçekleştiren, diğer disklere daha hafif ve özel karbon seramik dış katmanının ayna gibi parlak olması gibi özellikleriyle bu yeni diskleri, "uzay mekikleri"nden hatırlıyoruz...


McLaren P1'in kabin içinde ise, sürücüye dönük kokpitteki karbon fiber yoğunluk göze çarpıyor. Tüm karbon yüzeyler, 1.5 kg ek ağırlığına rağmen reçine ile kaplı... Direksiyon kolonu ve koltukları ayarlanabilen P1'de koltuk sırtları 28 derece ile sabitlenmiş, fakat kask takacak pilotlar için 32 derecelik kafa boşluğu için dikey ayar boşluğu da bırakılmış. Bu ekstrem incelikteki karbon koltukların herbirinin ağırlığı, sadece 10.5 kg!.. Mümkün olduğunca hafif olması için tüm ayrıntılarında Formula 1 araçlarındaki kadar çok çalışılmış olan P1'deki, bize göre gereksiz "yük'ler ise, navigasyon sistemi, klima kontrolleri ve premium kalitede bir müzik sestemi... Fakat, o kadar!.. Başka hiçbir lüks P1'de görünmüyor... Tam bir sürücü otomobili olarak tasarlanmış olan bu McLaren HyperCar'ının "pilotaj" gösterge ekranı ise, bir şart!.. Sürücünün kendisine göre konfigüre edebildiği bu dijital ekranda bilgiler yarış stilinde beliriyor...

Etiketler: McLaren P1 HyperCar F1 IPAS DRS hybrid hibrid

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..