FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mercedes AMG GT

04 Eylül 2014 14:02
Mercedes AMG GT
Tweet It! Facebook

“Mercedes-Benz'in bir kompakt SuperSport otomobil yapma zamanı gelmişti, geçiyordu!.. Jaguar F-Type gibi yeni nesil gerçek sporculara rakip olacak olan Mercedes-AMG GT, 462HP ve 510HP GT S olarak ortaya çıktı!..”

Muhteşem bir egzost senfonisi eşliğinde 0-100 km/h'yi 3.8 saniyede geçmeye ne dersiniz?..
AMG GT, tümüyle AMG içinde geliştirilmiş, ikinci gerçek spor otomobil!..

AMG'nin merkezi Affalterbach'ta geleceğin spor otomobili iddiasına sahip AMG GT, nihayet örtüsünü kaldırdı!..

Benzeri olmayın, komple "0"dan geliştirilmiş bir gerçek spor otomobil!..

Üstelik önünde kocaman bir yıldız var!..


Mercedes-AMG'nin bu sefer "martı kanat" kapıları olmayan bir SuperSport modeli!..
Mercedes-AMG GT'nin tümüyle sürüş keyfi için hazırlanmış olduğunu ve hatta modifiye etmeye gerek olmadan doğrudan yarış histlerine çıkabilecek ya da normal trafikteki en ilgi çeken otomobillerden biri olacağını söylememize sanıyoruz, gerek yok!.. 
AMG ve Mercedes-Benz'in tüm teknik birikiminin zirvesi olacak olan GT, yepyeni bir 4.0 litrelik V8 BiTurbo motora da sahip olacak!..
Elbette, Mercedes-Benz'in ultra yüksek Intelligent Drive teknolojisi de, bu safkan sporcudan esirgenmemiş!..

100 bin Euro liginde safkan bir spor otomobille Mercedes, artık doğrudan Porsche 911’in yaşam alanına giriyor. fark anlamına gelebiliyor. Porsche, 50 yıldan fazladır 911 ile Alman spor otomobil dünyasının çıtasını belirlerken, AMG mühendisleri 1967’den beri Mercedes sedanlar ve arazi araçları ile uğraşıyor. Daimler’in iştiraki olan AMG, SLS ile sadece 4 yıldır kendi ürettiği spor otomobili sunuyordu. Ancak bu otomobil, Porsche’ye saldırabilmek için çok büyük ve özellikle de çok pahalıydı. Bu durum 2015 başlarında radikal bir değişim gösterebilir. Çünkü SLS’in küçüğü, o zaman piyasaya çıkacak... Mutlak sporculuğa daha yakın olan GT, bu sayede onlarca yıldır kendisini mükemmelleştiren 911’e meydan okuyabilecek. Büyük bir Mercedes yıldızına sahip agresif burun tasarımı ve devasa hava girişleri bile, Mercedes’in bu konuda çok ciddi olduğunu kanıtlıyor. 
AMG GT neredeyse ideal bir orana sahip. Bu da bir şeyi bugünden söyleyebilmemizi mümkün kılıyor: GT bulvarlarda hava atmak için yaratılmış bir şov yıldızı değil, ciddiye alınması gereken bir spor otomobil. 
GT’nin ise herhangi bir ağırbaşlılık gösterme niyeti yok. Bu nedenle klasik bir spor otomobil prensibine sadık kalıyor:
GT’nin yeni geliştirilen çift turbolu V8 motorunun en düşük güç seviyesi bile 462 HP. Daha güçlü olan S versiyon ise 510 HP!.. 100 km/h’ye 4.0 saniyede çıkarken, GT’nin ikinci silahı olan ve anında bağımlılık tehlikesi yaratan sesi duyuluyor: Çığlıklar, kükremeler, titremelerle tüm notalara hakim, hatta neredeyse baştan çıkarıcı... 

İç mekanın ulaştığı konfor seviyesi ise çok şaşırtıcı. Ayrıca iri yapılılar için bile yeterli iç mekan sunuluyor. Orta konsol ve multi medya başlıklarında da çok modern olan AMG’nin iç mekanına da birinci sınıf malzemeler hakim, işçilik kalitesi çok yüksek ve derli toplu orta konsol rahat bir kullanım sunuyor. 
Geriye en heyecanlı kısım kalıyor: Fiyat! 
Neticede GT ile Mercedes, direkt olarak 911’i hedefliyor. Resmi rakamlar henüz açıklanmadığından biraz spekülasyon yapabiliriz: 911 S’in Almanya fiyatı 110 bin Euro olduğuna göre, GT’nin başlangıç rakamı da buna yakın olmalı.

Bonneville'de son testleri tamamlandıktan sonra artık seri üretim aşamasına gelen AMG GT, sanıyoruz şimdiden bir klasik ve koleksiyon parçası olmayı hak ediyor.

Mercedes AMG GT
Motor: V8, çift turbo, önde uzunlamasına; 
Sia hacmi: 3982 cc
Maks. güç: 462 HP
Maks. tork: 600 Nm
Maks. hız: 304 km/h
0-100 km/h: 4.0 sec
Güç aktarımı: Arkadan itiş; 7 ileri çift debriyaj
Boş ağırlık: 1615 kg
Yakıt tüketimi: 9.3 lt/100 km
CO2 emisyonu: 216 gr/km
Almanya fiyatı: yaklaşık 110.000 Euro

Mercedes Tasarım Şefi Gorden Wagener, GT projesine, beyaz bir kağıt üzerinde başlamış. Ancak kendisinden, tabii ki Martı Kanat 300 SL’den izler kullanması da istenmiş. Ortaya çıkan araç ise, taze ve ilerici görünümlü safkan bir sporcu olmuş. 

Klasik GT orantıları: Çok uzun burun, kısa arka kısım, ikisinin arkasında da 2 kişi için bolca iç mekan. 

 
Mercedes-AMG GT S
Mercedes-AMG GT
Sia hacmi
3982 cc
3982 cc
maks. Güç
375 kW (510 HP)
6250 1/min
340 kW (462 HP)
6000 1/min
maks. Tork
650 Nm
1750-4750 1/min
600 Nm
1600-5000 1/min
ortalama Tüketim
9.4 lt/100 km
9.3 lt/100 km
CO2 emisyonları
219 gr/km
216 gr/km
boş Ağırlık
1570 kg / 1645 kg
1540 kg / 1615 kg
Güç ve Ağırlık Oranı
3.08 / 3.22 kg/HP
3.33 / 3.49 kg/HP
0-100 km/h hızlanma
3.8 sec
4.0 sec
maks. Hız
310 km/h
304 km/h

GT’nin sesi: Güçlü, pervasız, küstah, hatta biraz da baştan çıkarıcı...

AMG, atmosferik bir spor motoru kadar etkileyici sesler çıkarabilen ama daha fazla güç ve tork üreten çift turbolu bir V8 geliştirmeyi başardı. 

AMG Başkanı Tobias Moers’e göre GT, sürüş dinamizmi, ataklık ve sportiflikte en yüksek talepleri bile karşılayabilecek.

AMG GT’nin iç mekanı klasik görünse de aslında çok modern. 
Eksiksiz ağ: Direksiyondaki düğmeler üzerinden, aracın sesli multimedya kontrolünün de dahil olduğu birçok fonksiyonu kontrol edilebiliyor. 
Tam değişken: “Drive Unit” üzerinden süspansiyon, motor ve şanzıman tepkileri ayarlanabiliyor. 
7 ileri oranlı çift debriyajlı şanzıman, AMG’nin tipik küçük vites koluyla kontrol ediliyor. 

AMG, 911’in karşısına kesinlikle ciddi bir rakip çıkarmış.
Hem de, Porsche’nin pek alışık olmadığı kadar yakın bir rakip.
Mercedes AMG GT, önümüzdeki yılın ilk aylarında piyasaya çıkacak ve aralarındaki rekabet, 2015 yazının gerçekten çok sıcak geçmesini sağlayacak. 

Keyifli bir inceleme için de özel AMG GT web sitesini de ziyaret edebilirsiniz...
http://www.mercedes-amg.com/webspecial/amggt/

Etiketler: Mercedes Mercedes-Benz AMG GT intelligent V8 BiTurbo SuperSport Daimler

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.