FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Moskova Güzelleri

04 Eylül 2014 02:57
Moskova Güzelleri
Tweet It! Facebook

“AB Ülkeleri ile Rusya arasındaki ambargo krizi, otomobilleri de etkiliyor… O sebeple, Rusya'da "yerlileşmek şart" diyebiliyoruz!.. Peki ya, Cenevre Fuarı ile Moskova Fuarı arasındaki güzellik yarışı?..”

2014 yılının ikinci yarısının açılışının yapıldığı Moskova fuarındaki güzel otomobiller ve güzel kızlar arasında gezintiye çıkmadan, Rusya pazarında neler olup bittiğine bakalım!..

Rusya pazarında Euro normları henüz "işlemediğinden", dünyadaki tüm markalar, rahat rahat tüm modelleriyle Moskova'yı işgal etmeye çalışıyor... Hatta, adını bile duymadığımız Çinli markalar bile Moskova fuarının en renkli standlarını oluşturuyorlar!..

Diğer yanda malum Ukrayna krizi yüzünden, AB Ülkeleri de, Rusya da karşılıklı olarak bazı ithal ürünlere kısıtlamalar getirmeye başladı…

Putin, her an, Avrupa’dan otomobil ve diğer sanayi ürünlerinin getirilmesini yasaklayabilir!.. Fakat, bu ne derece etkili olabilir?.. Çünkü, Avrupalı markaların Rusya’daki üretimleri, nasıl durdurulabilir?.. Avrupa’dan gelen yatırımlarla yeniden ayağa kaldırılan Rus otomotiv endüstrisi, yeniden paslanmaya bırakılabilir mi?..

Acaba, Avrupa’dan ithalat kesilirse, “aradaki” ülke Türkiye’nin otomotiv üretimine yeni Rus talebi doğabilir mi?.. Türkiye’deki markalar, Rusya’ya yeniden “sorunsuz” ihracata başlayabilir mi?..

Rusya’nın en büyük Avrupalı otomotiv yatırımcısı Renault, bu krizi avantaja çevirmek için büyük bir uğraş içinde… Talep yüksek, fakat düşük Ruble kuru, Rusya’daki satış adetlerini düşürmeye devam ediyor… Renault’nun Nissan ile birlikte Lada’ların üreticisi AutoVAZ’ı 2008 yılında satın almış olması ve oradaki üretimlerin çoğunu şimdiden “kendi” modellerine çevirmiş olması, sağlam bir zemin oluşturmuştu… 2011’den bu yana her yıl yüzde 10 oranında küçülmeye devam eden Rusya pazarı, sadece Renault’yu değil, tüm diğer Avrupalı markaları etkiliyor… Birçok yatırımcı, vaktiyle Almanya’yı bile sollamak üzere olan Rusya pazarının niceliklerinin günümüzde zayıfladığını ve gelecekte kalmayacağını düşünmeye başlasa da; Renault, kendi logosunu koyduğu Dacia modellerini ve yeni nesil Lada’ların ekonomik etiketlerine güveniyor ve son 5 yıldır dünyada en çok para kazandığı bu pazara yatırım yapmaya devam ediyor.

Renault, en büyük üçüncü pazarı olan Rusya’da, yedek parça tedariğinde de oradaki olanakları değerlendiriyor ve ödemelerini Ruble ile yaparak, karlılığını yükseltiyor. Fakat, örneğin Ford, orada herşeyin ithalatına Euro ya da USD ödemek zorunda… Yani, Ruble’nin USD karşısında bu yılki yüzde 10 değer kaybı, en çok Renault’nun işine yaradı…

Türkiye’de olduğu gibi “lokalizasyon” başarısını Rusya’da da tam olarak başaran Renault, Logan ve Sandero’da yüzde 75 ve Duster’da yüzde 66 “yerlileştirme” yüzdesi sağlayabilmiş… Oranın Lada Largus modeline yüzde 38 oranında parça ithal etmesi dışında, VW bile Rusya üretiminin yarısı için parça ithal etmekle uğraşıyor…

Bu arada Renault Nissan ittifakının yeni markası Datsun’un “Rusya”dan yedek parça tedariğinin 3’te 2’leri geçtiğini de notlarımız üzerinde işaretleyelim…

Eğer Rusya, otomobil ve parça ithalatına bariyer koyarsa, o zaman “yerlileştirme”si eksik olan markaların üretimi bile durabilir!.. Bu durumda şu anda bile tüm Rusya pazarının 3’te 1’ini ele geçirmiş olan Renault, Nissan ve AutoVAZ ittifakı, adeta tekel olabilir!..

Belki, o sebeple, 2014 Moskova Otomobil Fuarı, Renault standı hariç, bir hayli sakin geçti!..
*(1 Eylül 2014 Auto Show dergisinde de konu olmuştur.)

Bu arada sakin derken; Rus genç modellerin güzellik yarışında tüm Avrupa'nın güzelliklerini bir araya getiren Cenevre fuarını bile geçtiğini de belirtelim…

Şimdi artık, otomobillerin önüne geçen Rus güzelleriyle dolu Moscow International Automobile Salon 2014 fuarında uzun bir tura çıkabiliriz...

*Meslektaşlarımız Drom.ru ve ZR.ru'ya görsel destekleri için teşekkür ederiz.

Etiketler: Moscow Moskova Renault Nissan Dacia Datsun Infiniti AutoVaz Lada VW Mitsubishi kızlar güzeller beauties beauty girls girl babes babe seksi sexy model modeller Rus Ruski fuar pazar market Logan Sandero MCV Ford Duster Lodgy Alpine RS 01 Moscow International Automobile Salon 2014 MIAS MMAC

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..