FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mütevazı Yıldız

19 Eylül 2014 03:13
Mütevazı Yıldız
Tweet It! Facebook

“Aile tipi Mercedes’lerin en mütevazı modeli, B-Klasse de, hafifçe yenilendi...”

Ekim ayının başındaki Paris Mondial de l’Automobile fuarında tüm markalar, en yeni modellerini getirirken, Mercedes-Benz, süper AMG GT modelinin gölgesinde kalma pahasına B-Klasse’sinin tazelemesini de Fransız haute-couture sahnesine çıkaracak…

Ancak çok dikkatli baktığınızda görülen yeniliklerle değiştirilen B-Klasse’de önce yeniden tasarlanmış ön tamponun büyük hava ağızlarını fark edeceksiniz. Daha gerilmiş duran parjurun iki yanında ise farlara entegre gündüz ışıkları ve opsiyonel LED yüksek performans farlar da, dikkatinizi çekecektir. Arka tarafta da çift renkli stop lambalarındaki LED teknolojisi ile alttaki tampondaki trapezoid egzost çıkışları görülecek.

Kabin içinde ise, 8 inçlik konsoldan ayrı olarak duran  “Mercedes connect me” servis linklerine sahip bilgi ekranı, 12 farklı renkli ambiyans aydınlatması ve opsiyonel anahtarsız giriş ve marş sistemi bulunan “taze” B-Klasse, Kaza Önleme Asistanı “Plus” ve Dikkat Asistanı sistemlerinin artık 60 ila 200 km/h arasında çalışması ve 5 kademe çubuklu göstergeli olmasını yenilikler listesine ekliyor.

Benzinli motorlarda sadece 4 silindirli motorlarla donanan “yeni” B-Klasse, öncelikle 1.6 litrelik B180’de 122 HP ve 200 Nm, aynı hacimdeki B200’de 156 HP ve 250 Nm sunacak. Diğer yanda Türkiye’de pek şansı olmayan 2.0 litrelik B220 4MATIC 184 HP ve 300 Nm ile B250 211 HP ve 350 Nm, B-Klasse’nin aslında en dinamik versiyonları olacak!..

Dizel tarafının başlangıcı ise Renault’dan gelen 1.5 litrelik B160 CDI’ın 90 HP ve 240 Nm olacak. Bunu B180 CDI ve BlueEfficiency takip ederken, performans da 109 HP ve 260 Nm’ye çıkacak… Buralara katlanan ÖTV’leri nedeniyle getirilmeyecek olan 130 gr/km CO2 gibi ultra düşük salım seviyesinde geliştirilmiş yeni 2.1 litrelik B200 CDI 4MATIC 136 HP 300 Nm ve 150 gr/km CO2 salıma sahip eski B220 CDI 4MATIC 177 HP 350 Nm de, diğer seçenekler… Bu arada Blue Efficiency seçeneğinin yakıt tüketiminin 3.6 lt/100 km gibi ultra-ekonomik seviye inmesinin yanında 94 gr/km CO2 salımı da, göz dolduruyor. Dizellerdeki çift debriyajlı 7G-DCT seçeneğinin ise Türkiye için ideal bir kombinasyon oluşturacağını da belirtmeliyiz!..

Kendi segmentinin en aerodinamik gövdesine sahip olan B-Klasse’nin “doğal gazlı” B200 modelinin yanında asıl yemyeşil seçeneği, EV yani tümüyle elektrikli otomobil piyasasında sessiz sedasız yer tutmaya başladığı 28 kWh batarya paketi taşıyan ve 137 km menzile sahip olan Electric Drive modelinin 132 kW yani 180 HP değerinde bir gücü ve 340 Nm’lik maksimum torku, 0-100 km/h 7.0 saniye ve 160 km/h maksimum hız performansı söz konusu… 240V’luk bir prizde 3.5 saatte tümüyle şarj edilebilen B-Klasse Electric Drive, aceleniz varsa 2 saatte 96 kilometre gidebileceğiniz bir “yükleme”ye de izin veriyor. Bu iki çevreci modelin modüler Energy Space gövde konseptinde gövde altındaki özel yapıda biri büyük ikisi küçük üç gaz tankına yer açılmış. Bu arada B200 Natural Gas Drive modelinde 14 litrelik normal yakıt deposu da bulunuyor… ED’de ise elbette bu yerlerde ilthium-ion batarya taşınıyor…

Aralık ayının başında itibaren satılmaya başlanacak olan “taze” B-Klasse’nin Almanya’daki başlangıç fiyatı, B180 için 27.102,25 Euro olacak. Fakat, bizler özellikle kabin içi el yapımı Artico ve Red Cut deri döşemeli AMG paketli B-Klasse’lerin çok daha genç gözükeceğini söylemek istiyoruz…

Etiketler: Mercedes connect me B-Klasse B160 BlueEfficiency Mercedes-Benz Daimler Paris electric drive hatural gas

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..