FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

N, ne demek?

19 Ağustos 2014 01:32
N, ne demek?
Tweet It! Facebook

“"N" yani Hyundai'nin Ar-Ge üssü Namyang adı verilen proje ile aslında Hyundai, ralliyi bir laboratuarı olarak kullanıp, yeni nesil sportif modellerin hazırlığını yapıyor!..”

Yeni modeller arasındaki rekabet gibi, Dünya Ralli Şampiyonası’nda markalar arasında büyük bir mücadele var. Otomobil piyasasında olduğu gibi motor sporlarında da Hyundai, Volkswagen’i takip ediyor. Fakat, son yılların tecrübeli markası Volkswagen, podyumları işgal ederken, Hyundai henüz ilk yılında, üstelik kendilerinin “test” yılı olarak adlandırdıkları sezonda VW, Ford ve Citroen’in tecrübeli takımlarına stres yaşatmaya devam ediyor…

Bu adrenalin dolu sezonun 8. raundu için Temmuz’u Ağustos’a bağlayan hafta sonu İskandinavya’nın Bin Göller bölgesine geldik ve orada Neste Oil Finlandiya Rallisi’ni izledik.

WRC ekipleri Finlandiya’ya gelmeden önce 4 haftalık kısa bir yaz molası vermişlerdi. Enerjilerini toplamışlar, organizasyonlarını düzenlemişlerdi. 

Oraya kadar gitmişken, genç şampiyonları ve yeni nesil ralli “canavarlarını izlemişken, biraz “insider” görevimizi de yerine getirdik ve çok özel bir röportaj da gerçekleştirdik…

“Bir aylık boşluğa rağmen, bizler için tatil yoktu!” diye sözlerine başlıyor, Hyundai Shell World Rally Team patronu Michel Nandan…

“Hyundai’nin WRC kovalamaya başlama kararının ardında çok derin düşünceler var. Bir motor sporları birimi kurmanın ötesinde, bir strateji!.. WRC gibi en yüksek seviyede markanın temsil edilmesi ve yarış dünyasındaki teknolojik tecrübelerin normal otomobillere aktarılması, kazancı yüksek bir fikir. Hyundai Motorsports ile Namyang Ar-Ge merkezinin birbirleriyle çok yakın çalışabilmesi, bu projenin temelidir!” diyor, tecrübeli ralli kaptanı…

Hyundai’nin performans ve dayanıklılık konularında müthiş bir birikim elde etmeye başladığını anlatan Michel Andan, belki de yepyeni bir araç tipinin ortaya çıkması için ön ayak olduklarını da anlatıyordu…

“Çok daha yüksek bir performansa sahip, çok daha sportif bir tasarımla hazırlanmış yepyeni bir otomobil modeli, belki de, WRC heyecanının arkasında gizleniyor olabilir!”

Nandan, “Bu yüksek performans otomobilinin ismi N olacak” da diyebiliyordu… Mercedes-Benz’in AMG’si, BMW’nin M’i ve VW’nin “R”ı gibi özel performanslı model serisinin zemini için Güney Kore ile birlikte çalıştıklarından bahsediyordu. 

“Namyang’taki çalışmalar ve bizlerin ralli parkurlarındaki tecrübemizle iki üç yıl içinde N-modelleri yollara çıkmaya hazır olacaklar!” 

WRC imajının aslında “N” logolu Hyundai’ler için çok büyük önem taşıdığını ve teknoloji transferinin de adaptasyon için kilit rol oynağını anlatan Michel Nandan, yüksek performanslı bir otomobilinin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi gerektiğini hatırlatıyordu.

Şu andaki güncel i20 ile yarışan Hyundai Shell World Rally Team, bu hafta Türkiye’de üretime girecek yeni i20 ile de en kısa sürede değiştirilecekmiş. Testleri ve hazırlıkları çok uzun zaman alacağından dolayı 2015 Monte Carlo Rallisi’ne yetiştirilemeyecek olsa bile yeni nesil i20 WRC’yi gelecek sezonun üçüncü yarışına yetiştirmek istediklerini belirten Nandan, “Bu yıl olduğu gibi yeni nesil için de yeterli ve geniş test zamanımız olmayacak!” diyordu. 

“2014 sezonunu aracımızı geliştirmeye ayırdık. Fakat, şu andaki i20’deki tüm yeni tekniğimizi, gelecek nesil i20’ye de aktaracağız!.. Bir günde kimse şampiyon olamaz!.. Adım adım iki aracı yürüteceğiz… Şu andaki i20’nin eksiklikleri tamamlanacak ve gelecek yıl daha fazla podyum hedefi için yeni i20 de bu tecrübeden faydalanacak. Diğer yanda, gelecek yıl, rakiplerin işleri bu kadar kolay olmayacak!” şeklinde konuşmasına devam eden Michel Nandan, ayrıca “Biz çok genç bir takımız… Çok hızlı büyüdük!.. Fakat, erken başarılar da ortaya çıktı… Ancak, kabiliyetlerimizi ve organizasyonumuzu daha doğru geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor. Daha çok test imkanına ihtiyacımız var. Bu sezon sonunda, tümüyle hazırız, diyebilmek istiyoruz!” diyerek sohbetimizi tamamlıyordu…

Gercekten, VW, Ford ve Citroen takımlarındaki “oturmuş” düzenin ve sakin servis alanlarının yanında, Hyundai’nin servisi arı kovanı gibi çalışıyordu… Sanki, sadece yarışmak değil, ciddi bir Ar-Ge de yürütülüyordu… Bir yanda sezonu kovalamak, diğer tarafta da yeni i20’yi pazarlamak, hiç kolay olmasa gerek…

Neuville/Gilsoul, Haenninen/Tuominen ve Paddon/Kennard ikililerin koşturduğu üç i20 WRC, Finlandiya’nın aşırı hızlı etaplarından uçarak geçtiler… Sezon başındaki yarışlarda olsa, çok daha erken abandone olması mümkün olan i20 WRC’ler, bu yarışa kadar o kadar geliştirilmişler ve ayarları o kadar iyi yapılmış ki, ancak kazalar bu Güney Korelilerin Alman ve Fransızları sollamasını engelledi…

WRC 8. ayağının sonunda takım arkadaşına 3 saniyelik ikramda bulunan Polo’lu Ogier, 187 puana ulaşarak liderliğini korudu. Bu yılki “1000 Göller”i birinci bitiren VW pilotu Latvala 143 puana ulaştı. Üçüncü Polo R sürücüsü Mikkelsen 95, Citroen DS3’lü Ostberg 66, Ford Fiesta RS’li Hirvonen ise 62 puanla kalan beş yarışa doğru yola çıktılar. 

Baş döndürücü tempoda devam eden 2014 WRC sezonuna büyük bir renk katan Hyundai, Sordo ve Bouffier gibi pilotları da dönüşümlü olarak “N” logosunun altında dönüşümlü olarak yarıştırıyor. Bu güçlü ekibin altındaki i20 WRC ise, 400 Nm maksimum torklu 300 HP’lik bir 1.6 Turbo motorla donanmış… 6 ileri sequential şanzıman ve dört çeker sistemi, bu 4 metre kısalığındaki 1.2 tonluk i20 WRC’yi, dünyanın en hızlı toprak rallisi olarak anılan 1625 km’lik Finlandiya Rallisi’nde muhteşem zıplamalar ve uzun drift’lerle izlemek gerçekten çok keyifli idi. 

Hele ki, Türkiye’de üretilen Hyundai i20’lerin yarışçı hallerini görmek, ayrıca güzeldi!..

*11 Ağustos 2014 tarihli Auto Show'da da yer almıştır.

Etiketler: 1000 lakes Finland Neste Oil Hyundai motorsport motor sporları ralli WRC N Neuville Haenninen Paddon Hanninen Shell rally team Nandan Sordo Finlandiya Bin Göller R&D Ar-Ge i20 WRT

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..