FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Nissan'ın Rezonans'ı

21 Nisan 2013 16:14
Nissan'ın Rezonans'ı
Tweet It! Facebook

“Detroit ve ardından Cenevre'de sergilenmiş olan Resonance konsepti, Nissan'ın gelecekteki tasarım eğilimi gösteriyor... Diğer yanda Resonance, yeni CUV akımına da çok iyi bir örnek!..”

Shiro Nakamura, Nissan ve Infiniti markalarının tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı… Infiniti ve Nissan'ın tüm yeni modellerininin son şekillerine kendisi onay imzası atar… Fakat, gerek Infiniti ve gerekse de, konseptlerden üretim modellerine her aracın tasarımı, Nissan Grubu içindeki dünyanın dört bir tarafına yayılmış tasarım stüdyolarının birbirleri arasındaki rekabetinin eseridir!.. San Diego'daki Nissan Design Amerika tarafından geliştirilmiş Resonance konsepti ise, Nissan kurallarına aykırı olarak ilk kez artık Japonya stüdyolarından sorumlu baş tasarımcı Alfonso Albaisa imzasıyla hazırlandı. Yani, San Diego'da hazırlanan bir araca Japonya'dan müdahale edildi!.. Böylece ilk kez konkur sonucu değil, uluslararası bir çalışmanın sonucu ortaya çıktı.

Nissan Resonance, geleceğin Nissan Murano'su olarak geliştirme sürecini yaşamaya devam ediyor… Hem Amerikalıların zevklerine, hem Japonların hem de Avrupalıların beğenisine hitap etmek üzere, artık üretim aşamasına yaklaştırılan Resonance, arkaya doğru eğik tavanı, V-Motion denilen yeni ön yüz şekli, bumerang şekilli farlarında başlayan sert hatların ön cam kenarına kadar uzanmasıyla bildiğimiz tüm Nissan'ları andırsa da, bir o kadar Nissan'lara benzemiyor… Diğer yanda geleceğin tüm büyük Nissan'larının yeni tasarımları hakkında fikir veren Resonance, yeni Pathfinder'ın güçlü çizgilerini bile gölgede bırakacak kadar güçlü duruyor.

Saten krom 22 inçlik jantları çevirecek olan 2.5 litrelik içten yanmalı motoruna eşlik eden yüksek performanslı iki elektrikli destek motoru, yepyeni bir sürekli değişken CVT şanzımanı ve lamine lithium-ion batarya da Nissan Rezonans'ın dış tasarımıyla "1st Class Space Travel" iddiasına tam uyum içinde bir modernizm sergiliyor… Kabin içinin VIP Lounge havası ve holografik infotainment sistemi de tüm bu "hava"yı tamamlıyor.

V-Motion denilen yeni Nissan ön yüzü, şimdilik sadece SUV ve CrossOver'ların karakterini gösterecek…
Fakat, bu modern ve atletik tasarım, umarız, diğer tüm Nissan'lara da "bulaşır"!..


Bu yazı, 1 Nisan 2013 tarihli AutoShow dergisin Automotive Insider sayfasında yayınlanmıştır.

Ek bilgi: Alfonsa Albaisa, Nisan 2013 sonu itibariyle Infiniti Baş Tasarımcısı olarak Hong Kong'a atandı!..

Etiketler: Nissan Resonance rezonans SUV CUV 4x4 concept konsept design dizayn

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..