FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Nissan'ın Rezonans'ı

21 Nisan 2013 16:14
Nissan'ın Rezonans'ı
Tweet It! Facebook

“Detroit ve ardından Cenevre'de sergilenmiş olan Resonance konsepti, Nissan'ın gelecekteki tasarım eğilimi gösteriyor... Diğer yanda Resonance, yeni CUV akımına da çok iyi bir örnek!..”

Shiro Nakamura, Nissan ve Infiniti markalarının tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı… Infiniti ve Nissan'ın tüm yeni modellerininin son şekillerine kendisi onay imzası atar… Fakat, gerek Infiniti ve gerekse de, konseptlerden üretim modellerine her aracın tasarımı, Nissan Grubu içindeki dünyanın dört bir tarafına yayılmış tasarım stüdyolarının birbirleri arasındaki rekabetinin eseridir!.. San Diego'daki Nissan Design Amerika tarafından geliştirilmiş Resonance konsepti ise, Nissan kurallarına aykırı olarak ilk kez artık Japonya stüdyolarından sorumlu baş tasarımcı Alfonso Albaisa imzasıyla hazırlandı. Yani, San Diego'da hazırlanan bir araca Japonya'dan müdahale edildi!.. Böylece ilk kez konkur sonucu değil, uluslararası bir çalışmanın sonucu ortaya çıktı.

Nissan Resonance, geleceğin Nissan Murano'su olarak geliştirme sürecini yaşamaya devam ediyor… Hem Amerikalıların zevklerine, hem Japonların hem de Avrupalıların beğenisine hitap etmek üzere, artık üretim aşamasına yaklaştırılan Resonance, arkaya doğru eğik tavanı, V-Motion denilen yeni ön yüz şekli, bumerang şekilli farlarında başlayan sert hatların ön cam kenarına kadar uzanmasıyla bildiğimiz tüm Nissan'ları andırsa da, bir o kadar Nissan'lara benzemiyor… Diğer yanda geleceğin tüm büyük Nissan'larının yeni tasarımları hakkında fikir veren Resonance, yeni Pathfinder'ın güçlü çizgilerini bile gölgede bırakacak kadar güçlü duruyor.

Saten krom 22 inçlik jantları çevirecek olan 2.5 litrelik içten yanmalı motoruna eşlik eden yüksek performanslı iki elektrikli destek motoru, yepyeni bir sürekli değişken CVT şanzımanı ve lamine lithium-ion batarya da Nissan Rezonans'ın dış tasarımıyla "1st Class Space Travel" iddiasına tam uyum içinde bir modernizm sergiliyor… Kabin içinin VIP Lounge havası ve holografik infotainment sistemi de tüm bu "hava"yı tamamlıyor.

V-Motion denilen yeni Nissan ön yüzü, şimdilik sadece SUV ve CrossOver'ların karakterini gösterecek…
Fakat, bu modern ve atletik tasarım, umarız, diğer tüm Nissan'lara da "bulaşır"!..


Bu yazı, 1 Nisan 2013 tarihli AutoShow dergisin Automotive Insider sayfasında yayınlanmıştır.

Ek bilgi: Alfonsa Albaisa, Nisan 2013 sonu itibariyle Infiniti Baş Tasarımcısı olarak Hong Kong'a atandı!..

Etiketler: Nissan Resonance rezonans SUV CUV 4x4 concept konsept design dizayn

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.