FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Opel ADAM R2

07 Şubat 2013 03:23
Opel ADAM R2
Tweet It! Facebook

“Opel'in motorsporlarına dönüşü, Kasım 2012'de ADAM Cup ile gerçekleşmişti. Şimdi ise, Opel Adam'ın ROCKS konseptiyle göstereceği "kişiselleştirme" seçeneklerinden önce FIA R2-spec ADAM ortaya çıktı. ”


Opel'in yeni minik "lifestyle" modeli ADAM, önce geçtiğimiz Kasım ayında bir marka kupasıyla Opel markasını motorsporlarına geri gelişini kutlatmıştı... Şimdi se ralli parkurlarına hazırlanan Opel ADAM, FIA R2-spec olarak "giyiniyor"!..
Bir fabrika takımı olmayacak olmasına rağmen, bu "hazır" araca birçok özel takımın ilgisi olacağı düşünülmüş... Ya da, daha doğrusu, birçok özel takım "istemiş" olduğu için R2-spec ADAM homologasyon sürecine sokulmuş.
25.000 Euro'dan daha ucuz olacak Opel Adam Cup, atmosferik 1.6lt motoruyla 140HP gücünde iken; ikinci bir güç şekli olan 185 HP'lik ECOTEC 1.6 litre 4 silindirli değişken zamanlamalı eksantrik milli 16 supaplı motorunun 190 Nm'lik maksimum torku, FIA'nın istediği ralli performansı seviyesinde... SADEV sequential 5 ileri şanzımanı, sınırlı kaymalı çoklu disk diferansiyel kilidi, 4 pistonlu Brembo ön fren kaliperleri, arka aksa frenleme basıncı ayarı da sunan hidrolik "fly-off" el freni, HANS sürücü güvenlik sistemine tam uyumlu Sparco yarış koltukları, LCD vites göstergesi, kontrol ışıkları, merkezi kontrol paneli, harita okuma lambası, elektrikli yangın söndürme sistemi ve bir MONIT trip bilgisayarı, bu FIA R2-spec ADAM'da standartta sunulacak. Bu şekliyle Avrupa'daki tüm ralli şampiyonaları kurallarına uyum sağlayacak olan ADAM R2'nin sportif güvde parçaları da Opel OPC birimince geliştirilmiş. Motor kaputu ve bagaj kapağı, ön ve arkadaki gövde alt korumaları ve entegre güvenlik yapılı yüksek teknoloji ürünü rijid yaşam kabini, Opel'in bu R2 versiyon ADAM için çok iyi ders çalıştığına inandırıyor. Bildiğimiz asfalt ve toprak yarışları için farklı ayarlanabilen şasi set-up'ı da, maksimum çekiş ve dinamik sürüş için tam sportifliğini kanıtlıyor. 
Almanya ve Fransa'daki marka kupalarında koşacak 40 ADAM Cup yarışçısının yanında ADAC Opel Rallye şampiyonasında "Rallye Junior" yani 27 yaştan küçük pilotların şampiyonunu ise bir sürpriz bekleyecek. O şanslı pilot, bir sonraki sezon R2 sıfında Opel ve ADAC'ın sponsorluğunda yarışmaya başlayacak!..

Etiketler: R2 rally rallye ralli WRC ERC Opel Adam

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..