FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Opel Korunacak!

24 Ocak 2013 15:31
Opel Korunacak!
Tweet It! Facebook

“28 Ocak 2013 AutoShow AutomotiveInsider: "Opel'siz Olmaz" diyen GM Başkanı Dan Akerson, General Motors'un Opel'i gözden çıkardığına dair tüm dedikoduların asılsız olduğunu söylüyor ve kurtarma çalışmalarına dikkat çekiyor!..”

Detroit'teki 2013'ün ilk uluslararası otomobil fuarı NAIAS'ın basın günlerinin ardından Automotive News World Congress gerçekleştirildi. Kürsüye çıkan konuşmacılardan Morgan Stanley'in Genel Müdürü Adam Jonas, "GM, artık 14 Milyar Dolar'ı bulan Opel zararını artık taşıyamıyor. Opel'i, kim ne derse desin, elinden çıkarmak zorunda!.." dedi. Gelen sorularda; Opel'in GM için bir teknoloji üssü olduğu belirtildiğinde ise, Jonas "Farkında mısınız, son yıllarda Opel'in en iyi çalışan en karlı tesisleri, Opel'in elinden alınıyor, GM tarafından resmen satın alınıyor!.. Bunlara Ar-Ge ve dizayn merkezleri de dahil!" diyordu…

Bu iddialar, elbette Almanya'da özellikle IG Metall gibi 20.000 işçinin bağlı olduğu dev bir sendikayı da rahatsız ediyor ve GM'in Opel çalışanlarının ücretlerini donduramayacağını açıklıyordu. Hatta, Opel'in artık diğer üreticilerin ücret seviyelerinin çok altında kaldığını söyleyerek, 2013 için zamlı maaşların başlatılmasını istiyordu. Halbuki, GM yönetimi, zamları açıklamazken, Avrupa Birliği'ndeki durgunluğun Almanya'ya da gelebileceğini ve Opel'in "kurtarılma" planlarında aksaklık yaşanabileceği için tedbirli olmak istemişti. Fransa, İspanya ve İtalya'daki düşüşlerin önüne geçilemezken, Almanya ve Rusya'nın da yavaşlamaya başladığı fark edilirken, yani Avrupa'daki felaket senaryolarına rağmen, GM'in Opel'i tekrar karlı ve verimli bir marka oluncaya kadar desteklemeye devam etmek istediği açıklanıyordu! O sebeple, Opel'de zorunlu olarak gerçekleşen "kemer sıkma" için GM'in Alman işçi sendikalarından sabırlı olmalarını istemesinin anlayışla karşılanması gerekiyor. Yoksa, Zafira'ların üretildiği 3.100 kişinin çalıştığı Bochum fabrikasının 2016'da değil, planlanandan önce 2014'te kapatılması bile söz konusu olabilirmiş…

ACEA raporlarına göre 2012 yılında Opel'in EU ve EFTA ülkeleri satışları yüzde 16 oranında 824.790 adetlere düşmüş. Bu rakam, Ford'un 3, PSA'nın 1 fabrika kapatmak zorunda kaldığı toplamda yüzde 7.8 düşüş yaşayan Avrupa pazarlarına göre bile ciddiyet kazanıyor. Belki de bu sebeple GM, Opel'in Peugeot ve Citroen ile ortaklığının ilerlemesini çok istiyor. Fransızların da zarar eden operasyonlarının Opel ile karlılığa dönüşebileceğine inanıyor. Geçen yıl GM ve PSA arasında imzalanan ve geçtiğimiz hafta ayrıntıları açıklanan küresel stratejik ittifak anlaşması çerçevesinde, satın alma, lojistik ve ortak platformların Ar-Ge'si bir arada yürütülecek. Vauxhall'un da dahil olduğu bu anlaşmanın ilk bebekleri ise 2016 yılında yollara çıkacak. Dış yapıda her marka kendi karakteristiğini koruyacak, fakat alt yapılarda aynı olacak!.. Ve tüm markalar için zarar döneminin de böylece kapanacağı, her iki tarafça inanılıyor.

Saab'ı da hesaba katarak 2000 yılından bu yana Avrupa birimlerinde 16 Milyar USD kaybettiğini açıklayan GM, Avrupa'da sadece geçtiğimiz yıl 1.5 ila 1.8 Milyar USD daha eksi yazan Thomas Sedran'dan sonra, şimdi Karl-Thomas Neumann'ı Volkswagen'den alıp Opel'in CEO'luğuna getiriyor. VW Çin'de çok büyük başarılara imza atan Neumann, bakalım Opel ve Vauxhall'da "altın makas"ı ilk kullanan isim olacak!..

Fakat, önemli olan GM CEO'su Dan Akerson'un resmen, "Opel, satılık değildir!" demiş olması! Yani, GM tüm gücüyle Opel'i yaşatmaya devam edecek!.. Corvette Stingray gecesinde yakaladığımız Dan Akerson, "Opel'i başkasına vermek gibi bir niyetimiz, kesinlikle yok!" ve "Zararların azaltılması yönünde çok önemli planlarımız mevcut! Orta vadede Opel'i yeniden kar eder olarak göreceğiz!" diyordu!..

Diğer yanda PSA ile olan ittifakın Opel için bambaşka bir ufuk açacağına da işaret eden Dan Akerson, Latin Amerika ve Rusya'daki operasyonların da bu işbirliği ile genişleyeceğini ve bundan Opel'in avantaj sağlayacağını söylüyordu. Hatta Opel'in bu yıl tam 23 modelle yeniden güçleneceğini ve taptaze bir portfolyo ile müşterilerin karşısına çıkacağının altını çiziyordu. Dan Akerson, Avrupa'nın bugünkü şartlarına göre en doğru üretimi yapabilmek için çok büyük adımlar attıklarından da bahsederken, 2009 yılında GM'in iflastan kurtarma planlarıyla ayakta kaldığını ve yeniden yapılanırken kimsenin hoşuna gitmeyen önlemlerin ABD'de bile alındığını hatırlatıyordu!.. "Fakat, GM, artık yeniden kar eden, borçlarını ödeyen bir grup!" şeklinde konuşarak, Opel için de zor günlerin atlatılacağına inandığını belirtiyordu!

Etiketler: GM General Motors Vauxhall Opel ride kurtarma zarar kar Dan Akerson Dan Akerson PSA Peugeot Citroen

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..