FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Otomobil İletişim Standardı

10 Ağustos 2013 17:52
Otomobil İletişim Standardı
Tweet It! Facebook

“Çok yakında yollardaki otomobiller birbirleriyle "konuşmaya, anlaşmaya" ve birbirlerine "haber" vermeye başlayacaklar!.. Fakat, neden otomobillerdeki iletişim cihazları, her markada farklı bir zeminde çalışır?.. Niye bir standart yok?..”

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA'nın "The Hague" isminde, tüm uçakların birbirleriyle iletişim kurabilmesi, değişik havalimanlarıyla haberleşebilmesi, kısaca "görüp, görünebilmeleri, duyup, duyulabilmeleri" için tüm dünyada geçerli bir iletişim standardı vardır.

Bu standartlaşma, otomotivde de gerekli!.. Büyük otomotiv gruplarından en küçük otomobil markalarına kadar herkes, farklı yazılım, grafik ve elektronik kodlar ile, araç içi "eğlence", telefon sistemleri, internet bağlantıları, trafik takibi, araçtan araca bilgi transferi ve diğer sistemleri kullanıyorlar…

Artık radarları, sonarları ve kameralarıyla neredeyse "kendi başlarına" yürüyebilecek hale gelen modern otomobillerin günümüzde belli bir standart ile yerlerini göstermeleri, diğerlerini "görmeleri", kazalardan uzak durmaları, en çevreci şekilde gezmeleri gerekmiyor mu?...

Oysa, havacılıktaki gibi otomotivde de bir ortak standart oluşturulması çok zor değil!.. Araçtan araca bilgi geçişi, araçtan yol alt yapısına ya da ters yönlü bilgi iletişimi tam olarak gerçekleşmesinin öneminden bahseden Audi Satış ve Pazarlama patronu Luca de Meo, otomobil sahiplerine sunulan hizmetin otomotiv için yeni bir gelir kaynağı olduğunu da hatırlatıyor… Otomobil kullanıcılarına yönelik servislerin, akıllı telefon üretenlerin değil, otomotivcilerin işi olması gerektiğinin altını çiziyor…

Haksız değil!.. Araçta cep telefonu kullanımı, dikkati dağıtıyor ve kaza riski oluşturuyor… O sebeple araç ekranından sunulacak hizmetler, sürüş güvenliğini bozmaması gerekiyor… Bu işi de en iyi otomotivciler tasarlayıp geliştirebilirler…

Luca de Meo "Bu yepyeni bir oyun! Otomotiv, performans, tasarım, güvenlik ve sürdürülebilirlik başlıklarının altını doldurdu… Şimdi bu araç içi bilgi servislerini de kendisi yapmalı!" diyor. Otomobil sahiplerine internet, telefon ve yol bilgilerinin daha ekonomik rakamlarla sunulması gerektiğini, sürücülerin tüm bu iletişim ve bilgilere daha kolay ulaşmaları gerekli olduğunu da belirtiyor… "Boş park yerleri, otoyol gişeleri, yakıt istasyonları gibi gerekli şeyleri öğrenebilmek için, gereksiz harcama yapmamaları gerekiyor! Infotainment konusu bir standart zemin üzerinde geliştirilmeli… Herkes aynı dili konuşmalı!.." diyor, Luca de Meo.

Halbuki, otomotiv markalarının bu standartlaştırma için yeterli teknolojisi var! Otomobiller artık birbirleriyle iletişime geçebiliyor. Fakat, her marka kendi modelleri arasında bağlantı kurabiliyor. Bu iletişimin marka ve model farkı olmadan genelleşmesi şart!

Şu anda Car 2 Car W-LAN ya da kablosuz lokal bölge ağı oluşturabilen bazı otomobiller, artık Car 2 Car iletişimini bir konsorsiyum olarak standart bir uyum sağlamaları gerek!..

Avrupa'da bu otomotiv iletişim elektroniği şu anda bir standart zemin üzerine yerleşmek üzere… ABD'de de benzer bir çalışma, fakat farklı kodlarla yapılıyor… Fakat, Luca de Meo'nun dediği gibi "Küresel bir standart geliştirilmediği müddetçe, herkesin Ar-Ge harcaması ve çabalarının büyük bir anlamı olmayacak!"

Havacılık sektörü bunu 1919 yılında başardıysa, otomotiv de bunu 2013 yılında başarmalı!..

Ki, sürüş güvenliği ve rahatlığı için bunun bir şart olduğunu da unutmamalıyız!..

http://car-to-car.org/ hakkındaki ilk yazım, 17 Haziran 2013 AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: C2C Car2Car Car 2 Car Audi VW Mercedes Peugeot PSA Citroen GM Cadillac Chevrolet Ford Toyota Nissan Mazda Honda Suzuki Opel Volvo BMW Daimler Renault Fiat Alfa Romeo Lancia Chrysler Buick Car-to-X iletişim network Car W-Lan Luca de Meo

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..