FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Otomobil İletişim Standardı

10 Ağustos 2013 17:52
Otomobil İletişim Standardı
Tweet It! Facebook

“Çok yakında yollardaki otomobiller birbirleriyle "konuşmaya, anlaşmaya" ve birbirlerine "haber" vermeye başlayacaklar!.. Fakat, neden otomobillerdeki iletişim cihazları, her markada farklı bir zeminde çalışır?.. Niye bir standart yok?..”

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA'nın "The Hague" isminde, tüm uçakların birbirleriyle iletişim kurabilmesi, değişik havalimanlarıyla haberleşebilmesi, kısaca "görüp, görünebilmeleri, duyup, duyulabilmeleri" için tüm dünyada geçerli bir iletişim standardı vardır.

Bu standartlaşma, otomotivde de gerekli!.. Büyük otomotiv gruplarından en küçük otomobil markalarına kadar herkes, farklı yazılım, grafik ve elektronik kodlar ile, araç içi "eğlence", telefon sistemleri, internet bağlantıları, trafik takibi, araçtan araca bilgi transferi ve diğer sistemleri kullanıyorlar…

Artık radarları, sonarları ve kameralarıyla neredeyse "kendi başlarına" yürüyebilecek hale gelen modern otomobillerin günümüzde belli bir standart ile yerlerini göstermeleri, diğerlerini "görmeleri", kazalardan uzak durmaları, en çevreci şekilde gezmeleri gerekmiyor mu?...

Oysa, havacılıktaki gibi otomotivde de bir ortak standart oluşturulması çok zor değil!.. Araçtan araca bilgi geçişi, araçtan yol alt yapısına ya da ters yönlü bilgi iletişimi tam olarak gerçekleşmesinin öneminden bahseden Audi Satış ve Pazarlama patronu Luca de Meo, otomobil sahiplerine sunulan hizmetin otomotiv için yeni bir gelir kaynağı olduğunu da hatırlatıyor… Otomobil kullanıcılarına yönelik servislerin, akıllı telefon üretenlerin değil, otomotivcilerin işi olması gerektiğinin altını çiziyor…

Haksız değil!.. Araçta cep telefonu kullanımı, dikkati dağıtıyor ve kaza riski oluşturuyor… O sebeple araç ekranından sunulacak hizmetler, sürüş güvenliğini bozmaması gerekiyor… Bu işi de en iyi otomotivciler tasarlayıp geliştirebilirler…

Luca de Meo "Bu yepyeni bir oyun! Otomotiv, performans, tasarım, güvenlik ve sürdürülebilirlik başlıklarının altını doldurdu… Şimdi bu araç içi bilgi servislerini de kendisi yapmalı!" diyor. Otomobil sahiplerine internet, telefon ve yol bilgilerinin daha ekonomik rakamlarla sunulması gerektiğini, sürücülerin tüm bu iletişim ve bilgilere daha kolay ulaşmaları gerekli olduğunu da belirtiyor… "Boş park yerleri, otoyol gişeleri, yakıt istasyonları gibi gerekli şeyleri öğrenebilmek için, gereksiz harcama yapmamaları gerekiyor! Infotainment konusu bir standart zemin üzerinde geliştirilmeli… Herkes aynı dili konuşmalı!.." diyor, Luca de Meo.

Halbuki, otomotiv markalarının bu standartlaştırma için yeterli teknolojisi var! Otomobiller artık birbirleriyle iletişime geçebiliyor. Fakat, her marka kendi modelleri arasında bağlantı kurabiliyor. Bu iletişimin marka ve model farkı olmadan genelleşmesi şart!

Şu anda Car 2 Car W-LAN ya da kablosuz lokal bölge ağı oluşturabilen bazı otomobiller, artık Car 2 Car iletişimini bir konsorsiyum olarak standart bir uyum sağlamaları gerek!..

Avrupa'da bu otomotiv iletişim elektroniği şu anda bir standart zemin üzerine yerleşmek üzere… ABD'de de benzer bir çalışma, fakat farklı kodlarla yapılıyor… Fakat, Luca de Meo'nun dediği gibi "Küresel bir standart geliştirilmediği müddetçe, herkesin Ar-Ge harcaması ve çabalarının büyük bir anlamı olmayacak!"

Havacılık sektörü bunu 1919 yılında başardıysa, otomotiv de bunu 2013 yılında başarmalı!..

Ki, sürüş güvenliği ve rahatlığı için bunun bir şart olduğunu da unutmamalıyız!..

http://car-to-car.org/ hakkındaki ilk yazım, 17 Haziran 2013 AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: C2C Car2Car Car 2 Car Audi VW Mercedes Peugeot PSA Citroen GM Cadillac Chevrolet Ford Toyota Nissan Mazda Honda Suzuki Opel Volvo BMW Daimler Renault Fiat Alfa Romeo Lancia Chrysler Buick Car-to-X iletişim network Car W-Lan Luca de Meo

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..