FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Panamera Turbo S

05 Kasım 2013 23:51
Panamera Turbo S
Tweet It! Facebook

“570 beygir gücündeki yeni Panamera Turbo S, uzun dingil mesafeli Executive versiyonunun içinde, "Kim sürücü koltuğuna oturacak?" kavgasını başlatıyor.”

Yenilenen Panamera'nın en üst şekli Turbo S, eski halinden 20 HP ekstra ile geliyor.
4.8 litrelik V8 motorunun yeni çift turbo'sundaki basıncın 120'den 140 bar'a çıkarılmasıyla 6.000 1/min devirde 570 beygir gücüne ulaştırılmış olan Panamera Turbo S, normal Turbo'ya göre 50 HP ve hatta 911 Turbo S'e göre bile 10 HP daha fazla güçlendirilmiş!..
Eski haline göre laksimum tork değerinde de 50 Nm daha fazla kuvvetlenen Panamera Turbo S, 2.250 ile 5.000 devir aralığında 750 Nm'yi dümdüz bir çizgide hediye ediyor. Overboost fonksiyonuyla maksimum torkun 800 Nm olabilmesi ise, başka bir sürpriz!..

Maksimum hız için 310 km/h'nin konuşulduğu ve 0'dan 100 km/h'ye 3.8 saniyede gerçekleşebilmesinin yanında, çift debriyajlı 7 ileri robotize PDK şanzımanıyla tüm bu performansa hükmedebilmek, en amatör sürücünün bile en iyi hızlanmayı yaşayabileceği Launch Control fonksiyonu ve tüm bunların yanında yüzde 11 oranında çok ciddi düşük 11.5 lt/100 km'lik yakıt tüketimi de, Panamera Turbo S sürücülerinin keyiflendirecek özellikler... CO2 salımının da 239 gr/km'da kaldığını da belirtelim...

2014 model Panamera Turbo S'in tasarımındaki küçük değişikliklerin altındaki aktif şasi kontrol sistemi PDCC,
PTV Plus değişken diferansiyel kilidi, karbon seramik fren diskleri, aktif suspansiyon sistemi PASM, pnömatik suspansiyen sistemi, tümüyle elektronik yönetilen şanzıman, 20 inçlik 911 Turbo II jantlardaki  önde 225/40 ve arkada 295/35 lastikler, Sport Chrono paketinin bu 4 kapılı Porsche'ye en sportif karakteri verebilmesi de, çok önemli farklılıklardan...

Diğer yanda aluminyum ve karbon fiber gibi ayrıntılarını opsiyonel olarak gösteren yeni Panamera Turbo S, lüks ve şık kabin içine en yakışan versiyonunu ise normal 2.92 metrelik halinden 15 santimetre daha uzun 3.07 metre dingil mesafesine sahip Executive olarak yollara çıkarıyor... Arka koltuk yolcularına 12 cm'lik daha fazla diz mesafesi sunan bu uzun kasa Panamera, 420 HP'lik 4S ve 520 HP'lik Turbo versiyonlarının satışlarını da etkileyebileyebilir. Çünkü, eğer "yüksek" Cayenne istenmiyorsa "alçak" 4 kapılı olarak Panamera'ya bakılmaya başlanmalı... Bunun da en geniş kabin içi ve en üst performans "yüklü"sü de, Turbo S!..

Etiketler: Porsche Panamera Turbo S PASM overboost Sport Chrono Executive

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..