FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Polo'ya WRC Dopingi

05 Temmuz 2013 19:56
Polo'ya WRC Dopingi
Tweet It! Facebook

“WRC Polo gibi motoru 1.6 lt ve 300 HP olmasa da, Golf GTI'ın 220 HP 2.0 lt motoruyla bile, üretilmiş en güçlü küçük VW olan Polo R WRC, nihayet yollara çıkıyor!..”

FIA, homologasyon için yarışlarda yarışacak araçların "normal" versiyonlarından üretiliyor olmasını "emreder"!..
Dünya Ralli Şampiyonası'nda fırtına gibi esen Polo WRC ralli otomobilinin homologe olabilmesi için VW, bu süper Polo'nın normal yol versiyonundan 2.500 adet üretilmesine karar vermişti. 
Polo R WRC seri üretim versiyonu, geçtiğimiz Aralık ayında gösterilmiş ve siparişler alınmaya başlanmıştı. 2013 Eylül ayından itibaren hız meraklısı müşterilerine teslim edilmeye başlanacak olan bu süper Polo, bugüne kadar seri üretime girmiş en güçlü Polo olarak nihayet bantlardan çıkmaya başlıyor!.. İsmi ve beyaz renginin üstündeki mavi ve gri şeritler hariç gerçek yarış versiyonuyla ilgisi minimum olsa da, bu normal yol versiyonunun yine de çok büyük bir ilgi topladığını söylemeliyiz...
Öncelikle yarış şekli gibi dört çekerli olmayan Polo R WRC, 300 HP'lik 1.6 lt gerçek WRC Polo motoru yerine Golf GTI'dan gelen 220 HP'lik 2.0 lt'lik bir motor taşıyarak en önemli farkını gösteriyor. Fakat, 6 ileri manuel şanzımanıyla bu motorun Polo R WRC için çok iddialı bir karaktere sahip olacağı da iddia ediliyor.
0-100 km/h akselerasyonunu 6.4 saniyede gerçekleştirebilen bu süper Polo, Golf GTI'dan bile 0.1 saniye daha hızlı olduğunu kanıtlıyor ve 243 km/h'lik maksimum hıza ulaşabiliyor.
Peki onca güç asfalta doğru şekilde aktarılabilecek mi?..
VW'nin söylediğine göre, özel bir spor suspansiyon ve elektronik diferansiyel kilidi, Polo R WRC'yi "rayların üstüne yerleştirecek"miş!..
220 beygir gücünün ön tekerleklere yüklenmesi, gerçekten çok iyi çalışan çekiş kontrol destek sistemleri olmadan, baş belası olabilir!.. 
Bu arada Polo GTI'a göre 40 HP ve 100 Nm'lik performans farkı da, Polo R WRC hakkında çok başka düşünmemiz gerektiğini ve sürücülerinin ileri sürücülük tekniklerini çok iyi bilmeye zorunlu olduklarını akla getiriyor!..
18 inçlik Cagliari aluminyum alaşım jantları, Bi-Xenon farları, WRC logolu sportif koltukları,  cruise-control, ışık ve yağmur sensörleri, kış paketi, klima sistemi, radyo navigasyon ünitesi gibi çok sayıda standardı donanımında bulundurarak Almanya satış fiyatı 33.900Euro olaarak belirlenmiş olan Polo R WRC'lerin hepsi, bu özel yarışçı boyalarıyla müşterilerine ulaştırılacak!..

Etiketler: VW Volkswagen süper super WRC R Polo Polo R WRC Polo FIA ralli rally

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..