FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Polo'ya WRC Dopingi

05 Temmuz 2013 19:56
Polo'ya WRC Dopingi
Tweet It! Facebook

“WRC Polo gibi motoru 1.6 lt ve 300 HP olmasa da, Golf GTI'ın 220 HP 2.0 lt motoruyla bile, üretilmiş en güçlü küçük VW olan Polo R WRC, nihayet yollara çıkıyor!..”

FIA, homologasyon için yarışlarda yarışacak araçların "normal" versiyonlarından üretiliyor olmasını "emreder"!..
Dünya Ralli Şampiyonası'nda fırtına gibi esen Polo WRC ralli otomobilinin homologe olabilmesi için VW, bu süper Polo'nın normal yol versiyonundan 2.500 adet üretilmesine karar vermişti. 
Polo R WRC seri üretim versiyonu, geçtiğimiz Aralık ayında gösterilmiş ve siparişler alınmaya başlanmıştı. 2013 Eylül ayından itibaren hız meraklısı müşterilerine teslim edilmeye başlanacak olan bu süper Polo, bugüne kadar seri üretime girmiş en güçlü Polo olarak nihayet bantlardan çıkmaya başlıyor!.. İsmi ve beyaz renginin üstündeki mavi ve gri şeritler hariç gerçek yarış versiyonuyla ilgisi minimum olsa da, bu normal yol versiyonunun yine de çok büyük bir ilgi topladığını söylemeliyiz...
Öncelikle yarış şekli gibi dört çekerli olmayan Polo R WRC, 300 HP'lik 1.6 lt gerçek WRC Polo motoru yerine Golf GTI'dan gelen 220 HP'lik 2.0 lt'lik bir motor taşıyarak en önemli farkını gösteriyor. Fakat, 6 ileri manuel şanzımanıyla bu motorun Polo R WRC için çok iddialı bir karaktere sahip olacağı da iddia ediliyor.
0-100 km/h akselerasyonunu 6.4 saniyede gerçekleştirebilen bu süper Polo, Golf GTI'dan bile 0.1 saniye daha hızlı olduğunu kanıtlıyor ve 243 km/h'lik maksimum hıza ulaşabiliyor.
Peki onca güç asfalta doğru şekilde aktarılabilecek mi?..
VW'nin söylediğine göre, özel bir spor suspansiyon ve elektronik diferansiyel kilidi, Polo R WRC'yi "rayların üstüne yerleştirecek"miş!..
220 beygir gücünün ön tekerleklere yüklenmesi, gerçekten çok iyi çalışan çekiş kontrol destek sistemleri olmadan, baş belası olabilir!.. 
Bu arada Polo GTI'a göre 40 HP ve 100 Nm'lik performans farkı da, Polo R WRC hakkında çok başka düşünmemiz gerektiğini ve sürücülerinin ileri sürücülük tekniklerini çok iyi bilmeye zorunlu olduklarını akla getiriyor!..
18 inçlik Cagliari aluminyum alaşım jantları, Bi-Xenon farları, WRC logolu sportif koltukları,  cruise-control, ışık ve yağmur sensörleri, kış paketi, klima sistemi, radyo navigasyon ünitesi gibi çok sayıda standardı donanımında bulundurarak Almanya satış fiyatı 33.900Euro olaarak belirlenmiş olan Polo R WRC'lerin hepsi, bu özel yarışçı boyalarıyla müşterilerine ulaştırılacak!..

Etiketler: VW Volkswagen süper super WRC R Polo Polo R WRC Polo FIA ralli rally

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..