FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Sanal Gerçeklik

10 Ağustos 2013 22:03
Sanal Gerçeklik
Tweet It! Facebook

“Yeni otomobil modellerini hazırlamak, artık eskisi kadar uzun zamanda gerçekleşmiyor... Eskiden 7 yılda üretime hazır hale gelen fikirler, artık bir iki yılda ortaya çıkarılabiliyor... Bazen, "olmayanlar" bile gerçekmiş gibi gösteriliyor ve meraklıların ilgi ve yorumları toplanıyor!..”

Cadillac ELR, hepimizi şaşırtarak olabilecek en hızlı periyodta üretim aşamasına geldi. Ancak, GM ve Cadillac bu ultra modern aracın üretim kararını bu kadar kısa bir zamanda nasıl verdi?..

Cevap da, Cadillac'ın tasarımını son aşamada kontrol eden Mark Adams'tan gelmişti:
"ELR için tüm piyasa araştırması ve yöneticilerin fikir mülakatı sanal ortamlarda yapıldı!" Yani, aracın kilden modellemesi bile yapılmadan önce ve fiziksel prototip aşamasına bile geçilmeden, bilgisayarlarda aracın üç boyutlu görüntüleri oluşturulmuş ve sonra ise Converj konsept olarak piyasaya gösterilmişti.

Bir otomobilin orijinal kavramının bir fuarda sergilenmesinden çok önce, artık internet ortamında lansmanı bile yapılabiliyor. Virtual yani sanal bir otomobil için bir film hazırlanıyor ve orada araç gerçeğiyle tıpa tıp aynı olarak hareket ediyor ve hatta gazlıyor. Autodesk, bu işin ustası olarak, bir markanın istediği tasarımı gerçek gibi orijinal video görüntülerine yerleştirebiliyor. Bu videolar da YouTube üzerinden "halka" gösterildikten sonra, beğeni verileri ve eleştiriler toplanmaya başlıyor, potansiyel ölçülüyor.

Fazlasıyla gerçek bir fotoğraf gibi duran bu sanal şekilleri hazırlayan CGI yazılımlarının çkardığı sonuçları, virtüaliteyi gerçeğinden ayıramamanızı sağlıyor. Müşterilerin istediği gibi bir otomobilin oluşturulmasının yanında bu sanal gerçekliğin, aracın daha üretilmeden reklam filminin bile yapılabilmesini sağlıyor. 

Mackevision ise VW Grubu'nun çalıştığı 3D görseller hazırlayan başka bir küçük fakat ünlü bir şirket… Markanın tasarımcılarıyla buluşan bu kreatif bilgisayar animasyoncuları, aracın sadece kağıt üstündeki çizimleriyle bile gerçeğe en yakın üretilebilecek şekil haline getirebiliyorlar. Şirketlerin müşteri gruplarıyla yaptığı "kapalı ön gösterim"lerde de kullanılan bu "iş"ler, müşterilerin bir sinema ekranının önünde 3D gözlük takarak aracı "görme"ye başlamalarını da sağlıyor. Yani araç ortada yokken bile, klinik ve ön araştırma yorumları için "sanal gerçeklik" kullanılıyor. Bir HD ekranda aracın istediğiniz renk ve opsiyonla normal yolda gidişini de görebiliyorsunuz… Oyun konsollarındaki yarış programlarına konulan yeni otomobiller veya geleceğin modelleri gibi "basit" ya da "çizgi film gibi duranlar"dan bahsetmiyoruz… 2013'ün teknolojisiyle hazırlanan filmlerdeki ayrıntılar, o kadar gerçekçi ki, o otomobilin gerçekten videoya çekilmiş olduğunu iddia bile edebiliyorsunuz.

2008 yılında CAD yani bilgisayar destekli mekanik parça tasarımına otomotivin ayırdığı bütçe 3.49 Milyar USD imiş… 2011'de ise bu rakam 4.19 Milyar USD'ye ulaşmış. 2012'de ise, bu "iş"in en büyüklerinden RTT Inc., Chevrolet ile yaptığı bir sunumda, dev bir ekran üzerinde, aracı adeta gerçek gibi gösterip, tüm GM yöneticilerini şaşırtmayı başarmıştı. Kabin içi döşemelere kadar gerçek gibi gösterilen "olmayan" bir araç, otomobil markalarını adeta "büyülüyor"!.. Konsept oluşturmaya ayrılan Milyonlarca USD de, "cepte" kaldığı için keyiflendiriyor… Arka planda da gerçek dağlar, vadiler ve yollar… Hatta, artık basın bültenlerinde bile bu sanal "iş"ler kullanılıyor. Çünkü, bir prototipi dışarı çıkarıp, okyanus kıyısına götürüp fotoğraflarını videolarını çekmek, hem pahalı, hem de çok zor… Dergiler bu sanal Picture Shooter "iş"leri gibi okura gerçek gibi gösterdikleri için ise, markalar hallerinden çok memnunlar. Bir fotoğraf çekiminin maliyeti eskiden 10.000 USD iken, artık sanal olarak bir fotoğraf yaratmak en fazla 500 USD!..

En önemlisi ise, müşterilerin otomobillerini seçmesi için bu sanal gerçekliğin kullanılması!.. Sipariş verirken, müşterinin tüm donanımlara karar verip, aylar sonra teslim edilecek aracın fotoğraflarını önünde ve sipariş formunda görmesi, çok önemli… Dassault Systems'in hazırladığı Catia programlarla hem otomobil tasarımcılarının hem de satış teşkılatının faydalanması, bu Sanal Gerçeklik trendinin kapasitesi hakkında çok ciddi fikir veriyor.

Bu arada, bizler, bilgisayarda yapılmış her grafiğin aslında gerçek ya da üretilmiş bir araç olmadığını bilmeliyiz!.. Yani, internette "gerçek"miş gibi duran bir fotoğrafı görünce, hemen, "budur" dememeliyiz!..

Etiketler: Cadillac ELR Converj Adams Virtual virtüel sanal autodesk CGI Mackevision VW 3D CAD RTT Chevrolet GM Picture Shooter Dassault Systems Catia gerçeklik trend Ford BMW Mercedes Audi Alfa

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..