FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Satın Alırken

14 Ekim 2013 03:03
Satın Alırken
Tweet It! Facebook

“Yeni bir otomobil satın almak keyif işidir. Müşterinin mutluluğuna zarar vermemek gerekir!.. ”

Türkiye'de yeni model yılı artık 1 Ocak ile başlıyor. Yani. Avrupa'da 1 Ağustos'tan itibaren geçilen 2014 model yılı değişikliğine sahip yeni araçlar, şu anda 2013 olarak satılıyor.

İyi, güzel… Fakat, bayi teşkilatında satılan araçlarda ciddi bir karmaşa söz konusu!..

Bayilerde bir tarafta 31 Temmuz'a kadar üretilmiş 2013 modellerle, 1 Ağustos'tan sonra üretilmiş aslında 2014 model yılı değişikliğine sahip ototmobiller yan yana duruyor.

A markanın K modelinin Y donanım paketini satın almaya kalktığınızda ise, karışıklık başlıyor…

Ana marka, Y paketinde 2013 model yılından 2014 model yılına geçişte çok önemli donanım değişikliği yapmış olabilir!..

Örneğin, 2013'lerde yer alan arka park sensöleri, deri kumaş kombine koltuklar, kromaj süslemeler, büyük jantlar gibi ilk bakışta bile fark edilen standart donanım, 2014 için üretilmiş aynı donanım seviyesinde olmayabiliyor!..

31 Temmuz öncesi modellerdeki "zenginlik", 2014'lerde ana markanın karlılığı arttırma mantığında azaltılmış olabiliyor!..

Ve; müşteriler de, internette ve hatta broşürlerde yazan standart donanımı satın aldıkları araçlarda bulamayabiliyorlar!.. Çünkü, donanım listeleri güncellenmemiş şekilde kalmış olabiliyor!..

Malum, yepyeni bir ürün, ilk kez yollara çıktığında rekabetçi olabilmek için donanımla yüklendikçe yüklenir ve hem potansiyel müşterilerin hem de rakiplerin gözleri boyanır… Sonra facelft dönemine doğru donanımları azaltılır ve ekonomikleştirilir!..

En yüksek donanım seviyesinde deri koltuklar bile, model yılı değişiklikleriyle kumaş koltuklara doğru yavaş yavaş eksiltilebilir!.. Ancak bahsettiğimiz Y paket fiyatı ise genellikle hiç değişmez!..

K modelini 2013 başında alan biri ile aynı Y paketini 2013 sonunda alanın araçlarındaki fiyat aynı iken, standart donanımın eksik olması, pek keyifli bir sohbet öaşlangıcı olmaz!..

Markalar, paketleri eksilttikçe, bunu müşterilere yansıtabilmeli ve fiyatları da düşürebilmeliler!..

Elbette her işletme, en yüksek karlılık için kurulur. Fakat, müşteri, "bunlar böyle geliyor" diye kandırılamaz!.. Aynı showroom'da yan yana duran aynı seviyedeki Temmuz ve Ağustos üretimi iki aynı modelin, o kadar farklı olması ve hatta farlarırnın bile değişik olması, kafaları karıştırıyor!..

Bir de müşteri temsilcisi Sizlere net bilgiler aktaramıyorsa, gördüğünüz eksik donanım "nerede" sorularınıza cevap veremiyorsa, işte o zaman kabus başlıyor… 

Hele ki. yükselen döviz kurları nedeniyle her ay başında zam yapılırken, ayın son günü bayiye gittiğinizde ertesi gün daha yüksek fiyatla araç satacağını bilen satıcının bilerek ilgisiz davranması, işlemlerinizi isteksizce yavaş yavaş yürütmesi, Sizleri yeni otomobil almaktan bile vazgeçirebiliyor!..

Elbette, her markanın her bayisi böyle alakasız değil, fakat tek bir kötü örnek bile markanın tüm imajını aşağıya çekebilir, yıllarca oluşmuş güveni yıkabilir!..

Siz en iyisi, bir model piyasaya yeni çıkmışken alın!..

Ve; bayilere ay sonlarında uğramayın!..

Bu arada yollara çıkalı bir kaç yıl olmuş bazı "yeni" modeller için yapılan kampanyalara pek kulak asmayın!..

Bu değerlendirme, 7 Ekim 2013 AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Otomobil bayi satın alma para bütçe teşkılat satıcı etiket imaj donanım eğitim sunum aksesuar model yeni

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..