FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Satın Alırken

14 Ekim 2013 03:03
Satın Alırken
Tweet It! Facebook

“Yeni bir otomobil satın almak keyif işidir. Müşterinin mutluluğuna zarar vermemek gerekir!.. ”

Türkiye'de yeni model yılı artık 1 Ocak ile başlıyor. Yani. Avrupa'da 1 Ağustos'tan itibaren geçilen 2014 model yılı değişikliğine sahip yeni araçlar, şu anda 2013 olarak satılıyor.

İyi, güzel… Fakat, bayi teşkilatında satılan araçlarda ciddi bir karmaşa söz konusu!..

Bayilerde bir tarafta 31 Temmuz'a kadar üretilmiş 2013 modellerle, 1 Ağustos'tan sonra üretilmiş aslında 2014 model yılı değişikliğine sahip ototmobiller yan yana duruyor.

A markanın K modelinin Y donanım paketini satın almaya kalktığınızda ise, karışıklık başlıyor…

Ana marka, Y paketinde 2013 model yılından 2014 model yılına geçişte çok önemli donanım değişikliği yapmış olabilir!..

Örneğin, 2013'lerde yer alan arka park sensöleri, deri kumaş kombine koltuklar, kromaj süslemeler, büyük jantlar gibi ilk bakışta bile fark edilen standart donanım, 2014 için üretilmiş aynı donanım seviyesinde olmayabiliyor!..

31 Temmuz öncesi modellerdeki "zenginlik", 2014'lerde ana markanın karlılığı arttırma mantığında azaltılmış olabiliyor!..

Ve; müşteriler de, internette ve hatta broşürlerde yazan standart donanımı satın aldıkları araçlarda bulamayabiliyorlar!.. Çünkü, donanım listeleri güncellenmemiş şekilde kalmış olabiliyor!..

Malum, yepyeni bir ürün, ilk kez yollara çıktığında rekabetçi olabilmek için donanımla yüklendikçe yüklenir ve hem potansiyel müşterilerin hem de rakiplerin gözleri boyanır… Sonra facelft dönemine doğru donanımları azaltılır ve ekonomikleştirilir!..

En yüksek donanım seviyesinde deri koltuklar bile, model yılı değişiklikleriyle kumaş koltuklara doğru yavaş yavaş eksiltilebilir!.. Ancak bahsettiğimiz Y paket fiyatı ise genellikle hiç değişmez!..

K modelini 2013 başında alan biri ile aynı Y paketini 2013 sonunda alanın araçlarındaki fiyat aynı iken, standart donanımın eksik olması, pek keyifli bir sohbet öaşlangıcı olmaz!..

Markalar, paketleri eksilttikçe, bunu müşterilere yansıtabilmeli ve fiyatları da düşürebilmeliler!..

Elbette her işletme, en yüksek karlılık için kurulur. Fakat, müşteri, "bunlar böyle geliyor" diye kandırılamaz!.. Aynı showroom'da yan yana duran aynı seviyedeki Temmuz ve Ağustos üretimi iki aynı modelin, o kadar farklı olması ve hatta farlarırnın bile değişik olması, kafaları karıştırıyor!..

Bir de müşteri temsilcisi Sizlere net bilgiler aktaramıyorsa, gördüğünüz eksik donanım "nerede" sorularınıza cevap veremiyorsa, işte o zaman kabus başlıyor… 

Hele ki. yükselen döviz kurları nedeniyle her ay başında zam yapılırken, ayın son günü bayiye gittiğinizde ertesi gün daha yüksek fiyatla araç satacağını bilen satıcının bilerek ilgisiz davranması, işlemlerinizi isteksizce yavaş yavaş yürütmesi, Sizleri yeni otomobil almaktan bile vazgeçirebiliyor!..

Elbette, her markanın her bayisi böyle alakasız değil, fakat tek bir kötü örnek bile markanın tüm imajını aşağıya çekebilir, yıllarca oluşmuş güveni yıkabilir!..

Siz en iyisi, bir model piyasaya yeni çıkmışken alın!..

Ve; bayilere ay sonlarında uğramayın!..

Bu arada yollara çıkalı bir kaç yıl olmuş bazı "yeni" modeller için yapılan kampanyalara pek kulak asmayın!..

Bu değerlendirme, 7 Ekim 2013 AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Otomobil bayi satın alma para bütçe teşkılat satıcı etiket imaj donanım eğitim sunum aksesuar model yeni

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..