FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Söz Sözdür

13 Ağustos 2014 00:41
Söz Sözdür
Tweet It! Facebook

“Jaguar, 1963 yılında verdiği sözü tutuyor ve 12 adet üretilmiş Jaguar Lightweight E-Type prototype'ı 18'e tamamlıyor!..”

Jaguar Land Rover’ın yeni Special Operations ünitesi, “yeni” Lightweight E-Type prototype’ını ortaya çıkardı… 

Pebble Beach antika otomobil sergisi için özel olarak, 51 yıl önceki “orijinal”e bire bir sadık kalınarak yeniden üretilen çok özel çok hafif “yeni” E-Type, 1963 yılında Jaguar’ın bunlardan 18 adet üreteceğini açıkladığı günlerin heyecanını yeniden başlatıyor…

Yarım asır öncesinde sadece 12 adet üretilen bu efsanevi “hafif” E-Type’ı, şimdi Jaguar, adeta sözünde durarak, sadece 6 adet üretip 18’e tamamlıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu iş aslında hiç de kolay bir çalışma değil!.. Jaguar, bir tarafta modern materyal ve teknik, diğer tarafta da 50 yıl öncesinin eski üretim metodlarını dengede tutmaya çalışıyor… 

Fakat, tüm zorluklara rağmen JLR Special Operations’ın işini çok iyi bilen usta çalışanlarıyla bu müthiş "Car Zero" prototype’ı hatasız şekilde hazırlayabildiler…Monokok gövdesi, çıkarılabilir tavanı, motor kaputu, kapıları ve yakıt deposu tümüyle elde aluminyumdan üretilen bu “güzellik”in içinde ise Connolly deri koltuklar, ağaçtan oyma direksiyon simidi, aluminyum vites topuzu ve işlenmiş şalterleri, adeta birer sanat eseri…

Yine aluminyumdan 3.8 litrelik motor ve üçlü Weber karbüratörlerinin 340 beygir gücü ve 380 Nm’lik maksimum tork sağlaması, dudak uçuklatıyor!.. 4 ileri kısa oranlı manuel şanzımanı ise, bu “hafif” E-Type prototipinin en kısa sürede hızlanmasına yardım edecek!.. 

Üretilecek tüm 6 “hafif” prototipin birer yarış otomobili olarak satılacak olması ve klasik otomobil yarışlarında kullanılabilmesi için FIA homologasyonuna uygunluğu da, ayrı bir sürpriz!..

En son sürpriz ise, bu çok özel otomobille aynı isimde yine çok özel Bremont saatlerinin de hazırlanmış olması!..

Geçmişin tasarımlarının ölümsüzlüğü ve günümüz tasarımlarının sadece geçmişe benzemeye çalışmalarına, çok iyi iki örnek!..

Etiketler: Jaguar Lightweight E-Type prototype prototip JLR british racing race yarış aluminyum Weber Connolly special klasik FIA historic Pebble Beach dizayn design tasarım otomobil car auto automobile araba

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..