FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Söz Sözdür

13 Ağustos 2014 00:41
Söz Sözdür
Tweet It! Facebook

“Jaguar, 1963 yılında verdiği sözü tutuyor ve 12 adet üretilmiş Jaguar Lightweight E-Type prototype'ı 18'e tamamlıyor!..”

Jaguar Land Rover’ın yeni Special Operations ünitesi, “yeni” Lightweight E-Type prototype’ını ortaya çıkardı… 

Pebble Beach antika otomobil sergisi için özel olarak, 51 yıl önceki “orijinal”e bire bir sadık kalınarak yeniden üretilen çok özel çok hafif “yeni” E-Type, 1963 yılında Jaguar’ın bunlardan 18 adet üreteceğini açıkladığı günlerin heyecanını yeniden başlatıyor…

Yarım asır öncesinde sadece 12 adet üretilen bu efsanevi “hafif” E-Type’ı, şimdi Jaguar, adeta sözünde durarak, sadece 6 adet üretip 18’e tamamlıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu iş aslında hiç de kolay bir çalışma değil!.. Jaguar, bir tarafta modern materyal ve teknik, diğer tarafta da 50 yıl öncesinin eski üretim metodlarını dengede tutmaya çalışıyor… 

Fakat, tüm zorluklara rağmen JLR Special Operations’ın işini çok iyi bilen usta çalışanlarıyla bu müthiş "Car Zero" prototype’ı hatasız şekilde hazırlayabildiler…Monokok gövdesi, çıkarılabilir tavanı, motor kaputu, kapıları ve yakıt deposu tümüyle elde aluminyumdan üretilen bu “güzellik”in içinde ise Connolly deri koltuklar, ağaçtan oyma direksiyon simidi, aluminyum vites topuzu ve işlenmiş şalterleri, adeta birer sanat eseri…

Yine aluminyumdan 3.8 litrelik motor ve üçlü Weber karbüratörlerinin 340 beygir gücü ve 380 Nm’lik maksimum tork sağlaması, dudak uçuklatıyor!.. 4 ileri kısa oranlı manuel şanzımanı ise, bu “hafif” E-Type prototipinin en kısa sürede hızlanmasına yardım edecek!.. 

Üretilecek tüm 6 “hafif” prototipin birer yarış otomobili olarak satılacak olması ve klasik otomobil yarışlarında kullanılabilmesi için FIA homologasyonuna uygunluğu da, ayrı bir sürpriz!..

En son sürpriz ise, bu çok özel otomobille aynı isimde yine çok özel Bremont saatlerinin de hazırlanmış olması!..

Geçmişin tasarımlarının ölümsüzlüğü ve günümüz tasarımlarının sadece geçmişe benzemeye çalışmalarına, çok iyi iki örnek!..

Etiketler: Jaguar Lightweight E-Type prototype prototip JLR british racing race yarış aluminyum Weber Connolly special klasik FIA historic Pebble Beach dizayn design tasarım otomobil car auto automobile araba

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.